JSW przeprowadzi doświadczenie w kopalni
Jastrzębska Spółka Węglowa przy współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Państwowym Instytutem Geologicznym przeprowadzi doświadczenie na jednej z kopalń w celu pozyskaniu metanu.
Celem doświadczenia, które ma być przeprowadzone w kopalni „Budryk” jest wdrożenie programu Geo-metan II. W celu pozyskania tego gazu ze złoża. Otwory i hydroszczelinowanie zostaną wykonane w nieeksploatowanej dotychczas partii złoża, a przez odwierty będzie ujmowany metan.
- Wykonamy w ten sposób klasyczne odmetanowanie przedeksploatacyjne, a jeśli wyniki uzyskane podczas tego projektu będą satysfakcjonujące, będziemy kontynuować ten projekt w innych lokalizacjach. W kopalniach JSW pracujemy coraz głębiej, dlatego zagrożenie metanem będzie rosło. Z jednej strony to cenny surowiec energetyczny, ale jest też niezwykle szkodliwy dla środowiska. Podejmujemy, więc szereg działań w różnych obszarach, aby zapewnić bezpieczeństwo dla naszych załóg, minimalizować wypływ metanu do atmosfery i maksymalizować gospodarcze wykorzystanie ujmowanego przez nas gazu - mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.
Odmetanowanie górotworu jest jednym ze strategicznych procesów technicznych decydujących o możliwości wydobycia węgla, bo to najskuteczniejszy sposób zwalczania zagrożenia metanowego. Tylko w 2018 r. w kopalniach JSW wydzieliło się ok. 400 mln metrów sześciennych metanu, z czego ujęto ponad 130 mln m sześciennych metanu - głównie z wyrobisk eksploatacyjnych w trakcie prowadzenia wydobycia węgla. Efektywność odmetanowania kopalń to zaledwie nieco ponad 30 proc. Odmetanowanie przedeksploatacyjne ma szansę to zmienić właśnie dzięki ujmowaniu gazu przed rozpoczęciem robót udostępniających złoże.
czyli jest szansa opłacić doktorat.
Z tego co pamiętam, podobne eksperymenty mieli już w latach 90-tych ubiegłego wieku przeprowadzać w rejonie jastrzębskich kopalń amerykanie.
No ameryka. Zapytajcie ludzi z Firmy ZOK oni z tego żyją od wielu lat.
metan oddziałuje obojetnie na czynniki ludzkie
Przeczyta
Leszek ma racje to nic odkrywczego, stare odgrzewane technologie.
Polak to sam sobie musi udowodnić że to gówno warta technologia.Poltexmetan próbował w latach 90tych i wyszło wielkie "G".
Ta kopalnia to jeden wielki experyment bolter próbuje jechać metry bez obudowy tworzom oddział kopalniany do odmetanowania i zbierajom takich francuzów la lebro i le leser do wiertnic bo nie trzeba sie narobić za chwila scianowcy i przodkowcy bydom mieć ukraińców w samej scianie lub przodku powodzenia nawet restauracja kole gruby jest z żarciem ukraińskim
A ty coś tak wrogo nastawiony. Nikt niczego nie odkrył. Informacja mówi o planowanym doświadczeniu i sprawdzeniu nowego projektu. Czytaj ze zrozumieniem, lub nawdychaj się metanu.
A poza tym, miłych świąt!
caly czas jest przeprowadzane doswiadczenie : "jak bardzo dokrecić srubę pracownikom pod wzgledem braku rąk do pracy, braku narzędzi i braku cześći ", eksperyment w toku...
Nikos Dyzma to ogarnie z tata posłem
Coś co dawno temu zaniechano, bo koszty trzeba ciąć.
Dobrze że technologia idzie do przodu i JSW idzie w tym kierunku.
Ta metoda była od dawna znana były robione odwierty w chodnikach gdzie było odmetanowanie tylko zostało zaniedbane przez tych mądrych urzędasów
Normalnie amerykę odkryli , ta technologia rewolucjonizuje polskie górnictwo.