Podrzucanie odpadów pod śmietnikami jest niezgodne z prawem
Świąteczne porządki są już na finiszu. Warto jednak w tym gorącym okresie przypomnieć, jak prawidłowo segregować śmieci. Tym bardziej, że selektywna zbiórka odpadów jest naszym obowiązkiem. Pozostawianie kartonów pod śmietnikiem jest niezgodne z prawem.
- Mimo tego, nadal wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie, narażając tym samym innych - segregujących odpady - na wyższą opłatę z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlatego też do znudzenia przypominać będziemy w kolejnych artykułach o obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Tym razem skupiamy się na odpadach z papieru - mówi rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska.
Zgodnie z zasadami prawidłowej segregacji odpady z papieru wrzucamy do pojemnika bądź worka niebieskiego z napisem „PAPIER”. Trafić tam mogą: opakowania papierowe, tektura, karton, gazety, czasopisma, katalogi, torebki papierowe, papier pakowy, zeszyty, książki, papier do pisania, kartki ksero, listy itp.
Przed wrzuceniem należy jednak sprawdzić czy papier nie jest mokry, zatłuszczony lub zanieczyszczony. Najlepiej go złożyć lub zgnieść tak, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca.
Do recyklingu przekazać można czysty, odpowiednio posortowany papier – nie może zawierać zanieczyszczeń takich jak resztki jedzenia, plastik, metal i inne śmieci, które sprawiają, że staje się ciężki, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwy do przetworzenia. Ponadto należy pamiętać, że zebrana makulatura musi być sucha.
Droga od pojemnika na śmieci do ponownego wykorzystania jest bardzo długa. Do papierni, w której następuje ponowne przetworzenie, papier dostarczany jest w postaci zbelowanych kostek. W takiej formie papier nigdy nie wyschnie, będzie zagniwał. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne spowodują również znaczne pogorszenie jakości papieru.
Urząd Miasta przypomina, że zostawianie papieru poza pojemnikami/workami jest nieprawidłowe i niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
W przypadku gdy dysponujemy znaczną ilością papieru, wówczas nie musimy go wkładać do pojemnika bądź worka, lecz możemy go luzem dostarczyć do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Niebezpiecznych (GPZON) przy ulicy Dworowej 17D w Jastrzębiu-Zdroju.
Dziś rano zawiozłam plastik, papier i szkło do kontenerów na końcu bloku. Kontenery pełne, nie były opróżniane przed świętami. Kartony leżą obok kontenerów, bo się nie mieszczą (mój też się nie zmieścił) i mokną. Ludzie chcą segregować śmieci, ale nie mają możliwości, bo miasto im tej możliwości nie daje. Ustawienie kilku kontenerów na 352 mieszkania to jakaś kpina! Niech miasto stworzy realne warunki do segregacji, a nie udaje że je stwarza i wymaga i straszy karami!
Gościu z 10:39, jestem pełen podziwu. Dzień po świętach, przed południem, a ty już użyłeś całego intelektu. Uważaj, bo taki nagły wysiłek może ci zaszkodzić.
Paranoja. Przyjdą czasy, że UE ujednolici opakowania do wszystkich produktów jakie kupujemy w sklepie. Wszystko będzie pakowane do opakowań z jednego tworzywa. Znikną major w butelkach szklanych i plastikowych. Wszystko będzie w kartonach jak mleko, lecz że specjalnie przygotowanego tworzywa. Komuna, tu komuna. Nigdy się nie zmieni.
Gość 9.52 weź ranną toaletę zamiast udawać internetowego mecenasa od siedmiu boleści.
Gościu z 7:54, komentujesz, a nie masz pojęcia o prawie, sprawy znasz tylko z tekstów takich samych geniuszy. Wyjazd do Brukseli zmienia tylko tyle, że europoseł posiada imunitet, ale nie oznacza, że nie stanie przed sądem po jego uchyleniu. Kamil przyznał się do sfałszowania podpisu i sąd nie zastosował aresztu tymczasowego, ograniczono się do poręczenia majątkowego. Termin rozprawy zależy od tego kiedy prokuratura skieruje do sądu akt oskarżenia. Atakujesz sądy, a najczęściej nieudolna policja i prokuratura nie potrafi szybko i rzetelnie zebrać dowodów i przygotować aktu oskarżenia. Tacy jak ty najchetniej wydawaliby wyroki na podstawie głosowań SMS-owych.
Przejechanie człowieka na pasach też jest nielegalne a w Polsce w nagrodę idzie się do Brukseli.Falszowanie podpisu do kredytu hipotecznego też jest niezgodne z prawem a Kamil chodzi i się śmieje.Kasta rządzi i w doopie ma wszystko.
W śmietnikach do segregacji śmieci są ZA MAŁE DZIURY !!! Trochę większy karton albo plastikowa butelka np. po płynie do płukania nie mieszczą się do śmietnika!
Taki daliście mu przykład jak mieszkał na blokach to teraz on tak robi.
Chciałabym zgodnie z ochroną drzew i segregacją wyrzucić karton po zakupie telewizora. Przepraszam, ale jak mam to zrobić???? Do malutkiego okrągłego otworu na odbiór "papieru" wrzucić ten karton??? Papier jest przeważnie w formacie A4 - jestem w stanie siedzie w domu i pociąć ten karton na A4, ale na ten otwór okrągły średnicy 20 czy 25 cm???? Może trzeba pomyśleć o pomocy w tej segregacji dla mieszkańców a nie przeszkodach. Rozumiem plastik - bo butelki plastikowe mają obły kształt, ale papier??? Proszę o wyjście naprzeciw logice i praktyczności mieszkańców, bo "okrągłego" papieru jakoś do tej pory w formie użytkowej nie widziałam. Niech ktoś zacznie myśleć.
Pani prezydent na opróżnia na bieżąco kontenerów a teraz wysila się na krytykę i poucznie. Bieżace opróżnianie kontenerów i prawidłowa gospodarka odpadami to jej obowiązek a nie przywileju. Tyle kasy płacimy za śmieci. Kto je wywozi i za ile???
Miasto robi niepotrzebne larum. Dajcie odpowiednie pojemniki i przykład. W urzędzie w koszu papiery i ogryzki. Prawdziwa segregacja.
No nie wiem jak z ta segregacją na osiedlach blokowych. Mam od kilku dni nowego sąsiada. Blokers się wybudował, wprowadził na święta ale chyba jeszcze nie przemeldował. Złapałem go już 2 razy jak podrzuca swoje śmieci do mojego kubła. I nie było by w tym nic dziwnego żeby je chociaż segregował. A ten wali wszystko po kolei jak leci.
I co podrzucają do koszy ludzie z domków? A może blokersi na domkach?
To farmerzy z pobliskich wiosek podrzucają pod smietniki swoje opakowania po prezentach
Proszę zatem dostarczyć stosowne pojemniki na odpady segregowane do których taki kartony się zmieszczą. To prawnie należy do obowiązku gmin. Pojemniki na odpady do segregacji stosowane na naszych osiedlach nadawać mogą się na pole biwakowe, a nie do zabudowy wielorodzinnej, gdzie odpadów produkuje się multum, nikt nie będzie ganiał z pojedynczymi opakowaniami do pojemnika. Sam posiadam kosz wielokomorowy do segregacji i po jego napełnieniu udaję się z workiem do wyrzucenia. Na szczęście mój pojemnik ma otwór wrzutowy podobny do tego na w/w zdjęciu, jednak sąsiednie bloki mają już malutki okrągły otworek do którego można włożyć jedną butelkę na raz. Porażka.
Nie bede nic segregowal
A to, że niby te pojemniki są tak szczelne i wilgoci nie przepuszczają?
Papier jest odpadem niebezpiecznym?!
Gorole sami robią sobie syf przed blokami, a potem zwalają na innych.
Przecież dobrze ktoś położył ten karton. Widać napis PRZÓD czyli jest Ok :D
Na wrocławską zjeżdżają z śmieciami z wszystkich sołectw oraz okolicznych powiatów a zwłaszcza sps.
Bogoczowiec -śmietnik przy przystanku autobusowym ... ktoś systematycznie podrzuca części samochodowe typu zderzaki błotniki itp. proponuje odpowiednim służbom tym się zainteresować .Chociaż wątpię czy kogoś to zainteresuje w tej upadającej osadzie górniczej , bo tutaj całe zainteresowanie kończy się na artykule w portalu miejskim.
Zawsze można zatargać do lasu
I co im zrobicie? Spółdzielcy w SM Nowa mogą sobie podejrzeć na monitoringu ile śmieci leży koło śmietników. Mogą też zobaczyć , kto zaparkował koło śmietnika i śmieci nie zostaną wywiezione. To jedyna korzyść z 96 zł opłat rocznie za zainstalowany monitoring śmietnika.
"Droga od pojemnika na śmieci do ponownego wykorzystania jest bardzo długa"
Rzeczywistosc pokazuje, ze wszystko i tak solidarnie plonie na wysypiskach.