Idealne miasto czy sypialnia? Film o Jastrzębiu (video)
Jastrzębie-Zdrój, niegdyś o uzdrowiskowych korzeniach, miało być miastem typowo socjalistycznym. O tym, że powstało tu miasto zadecydowały złoża węgla koksowego. O tym jak rozwijał się przemysł węglowy w kontekście historii Jastrzębia opowiada film zrealizowany przez JSW.
Serial dokumentalny pt. „Miasto Węgla” to nowy projekt Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na stronie spółki można już obejrzeć pierwszy odcinek pt. „Od węgla do stali”. To filmowa podróż przez historię zakładów JSW i firm z Grupy Kapitałowej JSW.
- Zanim powstała spółka, na węglu zbudowano Jastrzębie-Zdrój, zatem to także opowieść o miejscu, w którym powstały nasze kopalnie i o ludziach, którzy tu pracowali. Opowiemy również o węglu koksowym, bez którego nie można produkować stali, a w kolejnych odcinkach pokażemy też procesy technologiczne realizowane w Grupie Kapitałowej JSW - mówi Mateusz Szczepara, narrator i jednocześnie autor scenariusza.
W filmie znajduje się informacja, że nasze miasto było jednym z kilku na kontynencie europejskim, wybudowane od podstaw w ubiegłym wieku. Zwykle w tym kontekście mówi się o Gdyni, Nowej Hucie lub Tychach. Zapomina się o Jastrzębiu.
W XIX w. dokonano tam pierwszych odwiertów w poszukiwaniu węgla. Pokłady surowca wykazywały silną gazowość, co wówczas nie pozwalało na eksploatację. Za to zaczęto wykorzystywać solankę jodowo-bromową o znakomitych właściwościach leczniczych. Tak narodziło się uznane uzdrowisko, do którego ściągali kuracjusze z odległych nawet miejscowości. Następnie, już po II wojnie światowej, w latach 60. Zaczęto budować kopalnie. Do Jastrzębia przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Miasto, które stało się sypialnią górniczą, stało się - wbrew jego założycielom - jedną kolebek niezależnej „Solidarności”.
Bal 9.22 po co się tak męczysz? jedź narzekać do innej miejscowości .Takim jak ty wszędzie źle a narzekanie w genach.
filmik ok, ale jakos nie siadł mi na ucho pan narrator
Litosci... miasto, ktore sie zapada, miasto w ktorym najlepsza nawiezchnia jest na wybiegach dla psow, miasto tak smutne ze nie ma w nim jednej normalnej knajpy (nie mordowni), miasto, ktore od lat nie potrafi zaplanowac i sprawnie wybudowac nowego wiaduktu, miasto, z ktorego latwiej wyjechac niz wjechac... listosci
Jastrzębie-Zdrój, niegdyś o uzdrowiskowych korzeniach, miało być państwem typowo socjalistycznym.Dobre
Bardzo dobry materiał, czekam na kolejne odcinki!
Zdewastowali piękną okolicę. Teraz wymyślają legendy.
Węgiel to nieszczęście tego miasta. Kiedyś kopalnie opiekowały się obiektami i instytucjami, e tym kultury,be tym mieście. Teraz padło wszystko a kopalnie tylko syf dla miasta produkują zapewniając jeszcze jakiś czas stołki dla uwłaszczonych funkcjonariuszy partyjnych.
jakiej solidarnosci ? Chwilowej solidarnosci. Wykorzystano liczebnosc gornikow, obiecano przywileje i kase , bo tylko to działa na ludzi i to był przejaw solidarnosci.W Jastrzebiu zawsze były podziały i zawisc