Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowoczesny ośrodek dla niepełnosprawnych otwarty

10 pracowni, a wśród nich takie, które umożliwiają naukę codziennych czynności, wykonywanie prostych przedmiotów czy muzykoterapię. Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął swoją działalność.

Nowoczesny ośrodek dla niepełnosprawnych otwarty

- Dzisiejsze spotkanie to dowód na to, że warto być zdeterminowanym i próbować do końca. Jesteśmy w znanym budynku, ale stworzonym na nowo, kompleksowo zmodernizowanym, na co czekaliśmy od wielu, wielu lat. Dzięki staraniom szeregu różnych osób i organizacji, udało nam się uzyskać zgodę i środki ze strony rządowej na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Trzykrotnie aplikowaliśmy o nie bezskutecznie, mimo bardzo wysokiej oceny wojewody, udało się dopiero za czwartym tym razem - mówiła prezydent Anna Hetman, przecinając wstęgę.

W Środowiskowym Domu Samopomocy, który prowadzi w Jastrzębiu Stowarzyszenie Oligos, opiekę znalazły osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Docelowo będzie to 60 osób. W tej chwili na zajęcia uczęszcza już 34 podopiecznych w wieku od 18 do 70 lat. Rekrutacja prowadzona jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podopieczni ŚDS-u spędzają w placówce 6 godzin dziennie, między 6.30 a 15.30. W tym czasie  korzystają między innymi z zajęć w pracowniach. Tematyka warsztatów jest dostosowywana do ich preferencji.

- Chcemy wychodzić naprzeciw zainteresowaniom i predyspozycjom naszych podopiecznych. Można powiedzieć, że nasze programy są dla nich szyte na miarę - podkreślała Daniela Salachna, kierownik jastrzębskiego Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dla uczestników zajęć przewidziane są ciepłe posiłki. Co ważne, podopieczni ŚDS-u przygotowują je samodzielnie.

- To dla nas priorytet, aby to, czego będą się tutaj uczyć, potrafili przełożyć na codzienne życie w domu (samodzielne bądź z rodzinami). Myślę, że dla nich to usamodzielnienie będzie bardzo ważne. Cała nasza praca jest nakierowana na wytworzenie maksymalnie przyjaznej atmosfery. Chcielibyśmy stworzyć tym ludziom takie małe niebo na ziemi – deklarowała Daniela Salachna.

Stowarzyszenie Oligos ma już doświadczenie w prowadzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy. Jego przedstawiciele podkreślają, że wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pedagogów. Podopieczni ŚDS-u będą również uczestniczyć w spotkaniach poza budynkiem.

- Osoby niepełnosprawne były kiedyś tematem tabu. Gdy w rodzinie pojawiło się dziecko niepełnosprawne, zamykano je w domu. Te osoby prawie nie miały kontaktu ze światem. A ten ośrodek pozwoli im wyjść do ludzi, pójść do kina, restauracji czy sklepu. Sam fakt, że będą spędzać czas z innymi osobami, jest dla nich niezmiernie ważny. Musimy pamiętać, że czy to osoba zdrowa, czy niepełnosprawna, każdy potrzebuje integracji z drugim człowiekiem – zaznaczała Daniela Salachna ze Stowarzyszenia Oligos.

Środowiskowy Dom Samopomocy to jeden z elementów polityki miasta wobec osób z niepełnosprawnością.

- Wiemy doskonale, że takie osoby potrzebują opieki przez całe życie, permanentnej rehabilitacji. W mieście działa już przedszkole specjalne, szkoły specjalne czy warsztaty terapii zajęciowej. Środowiskowy Dom Samopomocy i planowana placówka całodobowa będą uzupełnieniem tej sieci -  podkreślała prezydent Anna Hetman.

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~zdrojowiec (89.77. * .68) 09.02.2020 19:47

Nikomu nie życzę dziecka niepełnosprawnego. A skoro już się narodzi, trzeba rodzinie pomóc. Pojedź, zobacz a będziesz inaczej mówił. Trochę pokory!!!

~DOBRA wiadomość !!! (89.64. * .211) 07.02.2020 22:21

To jest bardzo dobra wiadomość.

~Bubamara (80.187. * .6) 07.02.2020 17:33

"planował zmienić siedzisko"

To nie. Zawsze siedzi na trybunie faworytów.

~Podatnik (31.179. * .1) 06.02.2020 23:11

Czyżby radny Szereda planował zmienić siedzisko znowu? Tak blisko posła z konkurencyjnej watahy.

~janek (193.239. * .129) 06.02.2020 21:39

a co z naszymi rekompasami za węgiel panie pośle wybory sie skończyły a obietnice ucichly przypominam kto z posłów się chwalił że jest najbardziej aktywny

~kpina (78.10. * .76) 06.02.2020 20:52

Wy lepiej dostosujcie budynek USC dla niepełnosprawnych, bo matka z dzieckiem w wózku musi się prosić obcych ludzi o pomoc w dostaniu się do biur. A w środku ciasnota i tłok + śmierdząca toaleta z przewijakiem dla dzieci?

~mieszkaniec (89.64. * .203) 06.02.2020 17:40

Nowoczesny obiekt spełniający europejskie standardy jest pięknym prezentem dla niepełnosprawnych. Aż dziwne, że jeszcze są wolne miejsca.

~Gość (85.202. * .231) 06.02.2020 14:17

do Gość
Dziś o 7:49
To ośrodek dla ciebie,może ci coś on pomoże na twój zryry łeb.

~Gość (80.188. * .244) 06.02.2020 11:54

A jak tam przygotowania do misji gospodarczej w Dubaju, pani prezydent?

Pan Gadowski też już pewnie zaopatrzony w krem z filtrem UV.

Krem kupiony w Polsce więc napędził gospodarkę.

~gość (89.64. * .147) 06.02.2020 10:04

Przy tej okazji na kamerkę załapał się poseł z gabinetu cieni. Zaraz emeryturka a w ogóle nie zabłysnął ani dla tej sypialni nic nie zrobił oprócz obiecanek. Przykre - żyje na koszt podatnika a efektów ciągle brak!

~egon (89.64. * .202) 06.02.2020 09:29

O widzę że najaktywniejszy poseł wyszedł z ukrycia...

~Gość (80.188. * .244) 06.02.2020 09:00

Wielkie otwarcie.

A potem zamkną po cichu jak oddział dziecięcy.

Ale przedtem nakarmią społeczeństwo garścią obietnic doprawionych bełkotem.

~Oko proroka (89.64. * .43) 06.02.2020 08:26

Coś pożytecznego dla niepełnosprawnych z pewnością przyczyni siedla ich rozwoju każdej dziedzinie życia ,popieram i życzę tym którzy do tej budowy przyczynili i użytkownikom zdrowia pierwszy raz muszę to przyznać uznanie dla pani prezydent

~Gość (80.188. * .244) 06.02.2020 08:10

Pani burmistrz jak widać szykuje sobie miękkie dyrektorskie lądowanie po ustawowym zakończeniu kadencji.

O ile wcześniej mieszkańcy jej na taczce nie wywiozą poza granice tej upadającej osady górniczej.

Nic, tylko lans. A może by tak wiadukt otworzyć, albo oddział dziecięcy?

~stasiu (89.25. * .86) 06.02.2020 08:09

bardzo dobra wiadomość. Takie obiekty są potrzebne.

~Gość (80.188. * .244) 06.02.2020 07:49

"Nic, tylko się pociąć" - pomyślała zapewne biało-czerwona wstęga podczas otwarcia.

Najważniejsze że jest słitfocia.

Udanego dnia!

~Sztandar Młodych (80.187. * .41) 06.02.2020 07:22

Cztery pary nożyczek, przecież można obiekt otwierać wielokrotnie.