Lekcja patriotyzmu w "Korfantym"
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczcili Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie pogodzili się z tym, że Polska po II wojnie światowej dostała się pod kolejną okupację - tym razem sowiecką.
Uczniowie „Korfantego” Przygotowali program artystyczny, który uświetnił spotkanie Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. Młodzież przedstawiła tragiczną sytuację rodaków, którzy podjęli nierówną walkę z narzuconym Polakom ustrojem komunistycznym. Ogromna część patriotów została wymordowana lub skazana na długoletnie więzienie. Władze zrobiły wszystko, aby wymazać ich z narodowej pamięci.
I właśnie o Pamięć dla nich apelują działacze dawnej opozycji antykomunistycznej, członkowie Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. Ludzie, którzy w latach 80. upomnieli się o wolną Polskę.
- Pamięć jest bardzo ważna zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. Wyobraźmy sobie, że nie wiemy, kto był naszymi rodzicami, jak się nazywamy. Wówczas tracimy swoją tożsamość. Podobnie jest z narodem, który ma swoją przeszłość, historię, bohaterów - o tym wszystkim trzeba pamiętać - mówił prof. dr hab.Grzegorz Opala
Także dyrektor szkoły Ewa Mentel podkreślała znaczenie historii w edukacji młodego pokolenia
- To, co było kiedyś, warunkuje to co dzisiaj. Historia wyjaśnia, w jaki sposób wydarzenia sprzed lat rzutują na współczesność. Dzisiejsza tematyka wskazuje na to, jak długą i trudną drogę przebyła Polska do tego, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością - mówiła dyrektor „Korfantego”.
Uczniowie wykonali utwory Okudżawy, Asnyka, Makowieckiego, Klenczona. Przygotowano także prezentację archiwalnych fotografii.
- Daliście nam wspaniałą lekcję patriotyzmu. Tutaj, w waszej szkole widać, że dużą wagę przywiązuje się do lekcji historii. Chciałbym za to podziękować wam młodym, ale też dyrekcji i nauczycielom - mówił Alojzy Pietrzyk.
To była ważna lekcja historii dla młodego pokolenia. Uczniowie zobaczyli podczas niej ludzi uwikłanych w historię, kiedy na szali trzeba było położyć miłość do ojczyzny, wierność ideałom, a z drugiej strony szczęście swoje i bliskich. Życiorysy dawnych bohaterów miały być zapomniane, dopiero po latach można oddać im należną cześć.
19 stycznia 1945 roku gen. Okulicki ?Niedźwiadek? wydał ostatni rozkaz Armii Krajowej, w którym rozwiązał ?szeregi AK?.
Dobrze ze młodziez, pamięta o historii
Fajna ta niska blondynka.