Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W hołdzie Sybirakom. 81 rocznica napadu ZSRR [video]

W czwartek minęła 81. rocznica napadu Związku Radzieckiego na Polskę. Jastrzębscy Sybiracy jak zawsze w tym dniu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Sybiraków.

W hołdzie Sybirakom. 81 rocznica napadu ZSRR [video]

Ryszard Czernecki prezes Związku Sybiraków Koło w Jastrzębiu-Zdroju od lat zapala znicze i składa kwiaty pod symbolicznym grobem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w sołectwie Ruptawa. Tegoroczne obchody tragicznej rocznicy odbyły się w cieniu pandemii, a więc w wąskim gronie.

- Najważniejszą rzeczą jest to, abyśmy pamiętali o tragedii II wojny światowej. Zawsze był w tym miejscu oddział wojska, orkiestra. Dzisiaj czcimy pamięć Sybiraków w spokoju, w ciszy, ale w rozwadze, żeby więcej ta historia się nie powtórzyła. Pragnieniem naszym jest, aby młodzież pamiętała, kiedy nas już nie będzie - mówił Ryszard Czernecki.

Jak co roku tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Ważne jest, aby pamięć zachować. Każda historia jest podwalina do tego, by budować przyszłość. To bardzo ważna, aby zachować pamięć o tych, dzięki którym mamy dzisiaj wolną Polskę - mówiła prezydent Anna Hetman.

17 września 1939 Związek Radziecki, bez wypowiedzenia wojny, napadł na Polskę. W 1949 roku na rozkaz Józefa Stalina zapoczątkowano zsyłki Polaków na Sybir i do Kazachstanu. 10 lutego 1940 roku miała miejsce jedna z czterech deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Wówczas wywieziono ok. 140 tys. osób. Wiele z nich nie przeżyło trudów podróży, inni zmarli z głodu i w wyniku chorób w miejscy zesłania.

 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To sem ja (31.0. * .231) 18.09.2020 07:30

Iran to nie nasz wróg, tylko rządu warszawskiego, który ma swoich mocodawców...
A historia, niestety, lubi się powtarzać... Ale jak ma tak się nie dziać, skoro tv steruje myśleniem Polaków...?

~Generał Ogórcow (178.27. * .195) 17.09.2020 18:40

"10 lutego 1940 roku miała miejsce jedna z czterech deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego"

A Iran, ktory potem przyjal Polakow to teraz nasz wrog.
Polecam wycieczke na cmentarze w Anzali i Isfahanie i spojrzenie na groby glownie polskich dzieci.
Polecam tez piekna ksiazke Hanki Ordonownej (gwiazdy piosenki przed wojna, potem podrozowala z dziecmi i zalozyla polski sierociniec w Libanie) pt. "Tulacze dzieci".