Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Związkowcy w JSW protestują przeciwko nowej prezes

Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestują przeciwko nowej prezes spółki, uznając jej wybór, jako decyzję polityczną. Do ich opinii odniosła się europoseł Izabela Kloc, zarzucając związkowcom destabilizację spółki. 

 

Związkowcy w JSW protestują przeciwko nowej prezes

Największe organizacje związkowe JSW: NSZZ „Solidarność”, ZZ „Górników” i ZZ „Kadra” wystosowały list otwarty w sprawie wyboru nowego prezesa firmy – prof. Barbary Piontek. Działacze uznali, że wybór pani prezes jest efektem walki frakcji partyjnych w partii Prawo i Sprawiedliwość „pogrążając i destabilizując i tak już trudną, pocovidową sytuację ekonomiczną JSW S.A”.

- Mianowanie konkursowe osób na funkcje zarządzające w JSW S.A. bez ich przygotowania praktycznego i właściwego doświadczenia jest wyrazem braku szacunku dla ciężko pracujących górników i pracowników JSW S.A. Jest też wyrazem braku odpowiedzialności za obszary i ich mieszkańców, których przyszłość jest uzależniona od kondycji JSW S.A. Pracownicy JSW S.A. doskonale pamiętają rok 2015 i to, gdzie wskutek nieudolnego zarządzania - znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Za błędy zarządzających zapłaciła wyłącznie załoga. Pracownicy ocalili tę firmę i swoje miejsca pracy, godząc się na czasowe obniżenie wynagrodzeń. Osobom odpowiedzialnym za naszą spółkę z ramienia właściciela przypominamy, że JSW S.A. była wtedy o krok od ogłoszenia upadłości. Nie chcemy dopuścić do powtórzenia tamtej sytuacji i dlatego zrobimy wszystko, co możliwe, aby nasza Spółka nadal mogła się rozwijać i była pewnym miejscem pracy, gdzie pracownik jest godziwie wynagradzany i szanowany - napisali m.in. związkowcy.

Do listu odniosła się europoseł Izabela Kloc. Zapytała związkowców, czego się boją i jakich interesów bronią chcąc za wszelką cenę podporządkować sobie Zarząd JSW. Zaproponowała im, aby sami złożyli swoje CV i wystartowali w konkursie na członków Zarządu.

- Znaleźliśmy się w przełomowym momencie i nie można pozwolić na to, aby osobiste ambicje grupki osób położyły na szali nadzieje i oczekiwania dziesiątek tysięcy pracowników JSW. Nie marnujcie kapitału społecznego zaufania, który stoi zwłaszcza za Solidarnością. Wybraliście zły moment na destabilizowanie i budowanie nerwowej atmosfery w JSW. Trwa kryzys, którego skutków i zasięgu wciąż nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Wierzę, że JSW wyjdzie z tej próby zwycięsko. Rosnący, globalny  popyt na produkty pochodzące z węgla koksowego może stać się impulsem do gospodarczego odbicia, którego pozytywne skutki odczuje nie tylko sama Spółka, ale także nasz region i cały kraj. Jest to szansa, ale też ogromna odpowiedzialność. Znaleźliśmy się w przełomowym momencie i nie można pozwolić na to, aby osobiste ambicje grupki osób położyły na szali nadzieje i oczekiwania dziesiątek tysięcy pracowników JSW - napisała m.in. europoseł.

63 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (91.192. * .173) 25.02.2021 14:20

tylko do Aga
24.02.2021 22:53
tylko ty 10 lat temu płaciłeś na zus 120zł górnik oddał więcej w barburce niż ty za cały rok
teraz płacisz na zus 252,43, za rok nazbierasz 2,5 tyś 10 lat 25 tyś ale tyle nie nazbierasz bo byś musiał płacić 10 lat a najmniejsza krajowa kiedyś była poniżej tyś czyli ledwo sto zł na emeryturę a jako starsza osoba bd kosztował pastwo krocie i kiedy to oddasz podasz się eutanazji ?? amen

jak jeszcze zwracamy uwagę chciałbym .. powiedzieć kiedy skoczy sie auto w PL na listing takie warunki tylko w eu mają Polacy ze jeżdżą prywaciarze całymi rodzinami na wakacje kobiety po salonach zakupach dzieci się rozbijają ... auto tylko w celach służbowych jak w całej EU kończysz godziny pracy auto zostaje pod firmą i tylko w celach firmowych !! odliczanie inwestycji jaką ?? w siebie
takim razie alkoholicy też powinni sobie odliczać przelewy !! w siebie

~do Aga (89.64. * .131) 24.02.2021 22:53

Jak ktoś kto przepracował 25 lat może pobierać emeryturę przez kolejne 25 lat albo i więcej.
Górnicy płacą taki sam % składek na ZUS jak reszta społeczeństwa. Tylko nikt im nie liczy zgromadzonego kapitału dzielonego na przewidywany czas życia.

~do gierek Dziś o 8:28 (31.179. * .1) 24.02.2021 19:36

A wszystkim pracującym u prywaciarza wrąbać podatek od kopert dawanych pod stołem.
W wieku produkcyjnym to wam pasuje że minimalna na konto i od tego podatek oraz składki ZUS a 3 razy tyle pod stołem w kopercie. Ale płacz zaczyna się w momencie L4 albo nie daj renty. Bo o emeryturze w tym momencie to zapomnijcie. Bo to co dostaniecie to można opisać jako zapomoga na gazetę.

~abc (31.179. * .5) 24.02.2021 19:34

Hahahaha, znowu https://www.onet.pl/informacje/onetslask/gornicy-wysypali-wegiel-przed-biurem-europoslanki-izabeli-kloc/83vcq7p,79cfc278
Brak slow po prostu, patologia to za malo

~Jaki (5.172. * .61) 24.02.2021 19:23

Panie związkowcu Brudziński a prawo wyboru swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej przez pracowników kto zablokował jak nie wy związkowcy pracowników macie głęboko tylko wasze interesy pracownik jest B

~gierek (31.0. * .255) 24.02.2021 18:54

do Aga
Gornicy mają wyzsze składki na papierze. Wiele lat kopalnie miały umorzone zusy. A jak maja odprowadzane to tylko przez 25 lat a nie jak uczciwi Polacy 40 45 lat. Żeby wypowiadac sie na jakis temat to trzeba mieć elementarną wiedzę a nie powtarzać gornicze dyrdymaly.

~JAKO (83.13. * .33) 24.02.2021 15:01

Ludzie którzy pracują w biurach wiedzą że akurat tu związkowcy mają rację , tooo co pan DUDA wyprawia w spółce to wołanie o pomstę do nieba, UMÓW BRAK ... kasa pusta .. totalny burdel !!!

~do Parzykawa (81.200. * .162) 24.02.2021 13:12

I tobie się wydaje że w tej instytucji, jesteś kimś wyjątkowym ? :)))) Ehh...malutki malutki...

~Stanisław. (89.77. * .217) 24.02.2021 12:32

Niech ktoś zrobi tyle dla pracowników co zrobił Kozłowski i Brudziński a będzie dobrze.Reszta związkowców to rzeczywiście biura podróży i menadżery a jeden to nawet mieszkaniami się zajął.

~Aga (5.172. * .41) 24.02.2021 11:40

Do gierek
Górnicy mają dużo większe składki odprowadzane niż pracownicy, którzy pracują na tzw. najniższej krajowej więc mają wyższe emerytury. Żeby się wypowiadać na jakiś temat trzeba mieć coś do powiedzenia i wiedzę, a nie zwykłą zazdrość i zawiść. Kto Ci broni(ł) iść pracować na kopalnie?

~Parzykawa (188.147. * .69) 24.02.2021 09:39

Ja mam się dobrze. Robię papiery szefowi pionu, a szychta dołowa zawsze 1,8.

~mysz (213.76. * .78) 24.02.2021 09:15

wreszcie tłuste koty zaczynają portkami trzepać.Pani Profesor krótko ich i zdecydowanie.

~Kris (46.134. * .34) 24.02.2021 08:41

Dr Oetker to też lekarz
Dziś o 8:06

Zjedz sobie snickersa chłopcze

~gierek (83.17. * .34) 24.02.2021 08:28

emerytom górniczym przeliczyć emerytury tak jak uczciwym Polakom, dostaną po 1000 zł

~Dr Oetker to też lekarz (80.188. * .244) 24.02.2021 08:06

Prosty przepis na to, aby kopalnie po prawie 30 latach znowu stały się rentowne:

1. Koplanie sprywatyzować, albo zlikwidować.
2. ZZ za bramę.
3. Całkowita likwidacja wszystkich przywilei górniczych dla pracowników niezwiązanych z wydobyciem. Amen.

~Czy leci z nami pilot? (91.198. * .98) 23.02.2021 23:44

Jak to możliwe że rano Kozłowski z Brudzinskim (bracia syjamscy - wszędzie razem) piszą protest przeciw Piontkowej a po południu deklarują z nią zgodną współpracę w liście Solidarności?
Żałosne ze tacy ludzie uważają się za reprezentacje załogi.
Ps teraz chcą zwolnić Dudę i Kloc czyli prezydenta i
europosła
Czy wóda już nie wystarcza - jeszcze łykacie specjalne grzybki?

~Andrzej (37.248. * .2) 23.02.2021 21:30

No tipsiary szykować gary.,bo dawno pod spółką nic się nie działo

~Ryl (213.76. * .244) 23.02.2021 20:10

Skończyło się panoszenie w spółce i to ich boli.

~Józef (188.147. * .138) 23.02.2021 19:58

Brawo Pani Prezes
Liczymy że w końcu rozliczy Pani tych Leni zwiazkowych

~Generał Ogórcow (178.27. * .1) 23.02.2021 19:46

"/Sławek,Tadek,Marek./"

Tadek to ma kompleksy wobec kobiety, bo sam taki sobie i bardzo niewysoki jest.

~16 (31.179. * .1) 23.02.2021 19:43

Związkowcy - stołki już wam spłonęły pod tyłkami teraz tylko czekamy aż Pani was wysiuda za to co żeście z nią zrobili w lutym 2015
Pani Prezes gratuluję funkcji i czekam z niecierpliwością końca ZZ JSW
Tłuste koty związkowe jak wy wyżyjecie za swoje emeryturki i bez diet wyjazdowych. Bez wczasów opłacanych z puli związkowej za niby delegację organizacyjną.

~PRL+ (89.64. * .146) 23.02.2021 19:25

JSW sprzedać za złotówkę ojcu Rydzykowi a na Prezesa Nikodem, a na szefa RN Grzesiek i Andrzej.

~Benek (31.0. * .126) 23.02.2021 18:30

Ciekawe jak będą sie zwracać do pani prezes, czy tak samo jak do Zagorowskiego?

~Ania (83.30. * .92) 23.02.2021 18:24

Nie protestują tylko są niezadowolone /Sławek,Tadek,Marek./

~POdPiS (89.64. * .109) 23.02.2021 17:24

Ona skopie wam tyłki!!;!

Prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE): ? Istnieje bardzo stare pojęcie ?czarnego łabędzia?, czyli kompletnie nieprzewidywalnego zagrożenia. Do słownika ekonomii trafiło ono w 2007 r. podczas kryzysu. Podobną sytuację mamy w tej chwili. Obudziliśmy się w zupełnie innym świecie. Zagrożenie, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć, wywróciło świat do góry nogami. Przedsiębiorcy także nie byli na nie przygotowani ? zarówno pod względem bezpieczeństwa finansowego, jak i organizacyjnego. W wielu firmach wybuchł ?pożar?, który przedsiębiorcy próbują ugasić.

Pandemia COVID-19 ukazała wszystkie słabości systemu, w którym dotychczas funkcjonowaliśmy. Kiedy mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, wydaje nam się, że wszystko ułoży się pomyślnie. I że ten stan będzie trwać wiecznie. Ta teoria została obalona. Stworzyliśmy rzeczywistość, którą możemy porównać do skonstruowania samochodu bez hamulców, bez poduszek bezpieczeństwa. Dodajemy gazu, jedziemy coraz szybciej. I nagle wyrasta przed nami przeszkoda. Nasza prowzrostowa jazda bez zabezpieczeń kończy się katastrofą, kryzysem, jakiego świat nie znał.

~Bułki od Dudy (193.239. * .60) 23.02.2021 16:47

Super kobieta wkońcu zrobi porządek ze Związkami

~Waldemar (37.47. * .108) 23.02.2021 16:27

Zostawic max 3 związki zweryfikować stawki i będzie dobrze Ale jak Pan x robi na powierzchni albo siedzi w związkach to dlaczego ma stawkę dołową? Dlaczego górnik jadący do pracy wie wcześniek że wyjedzie z temperaturą to chyba jakieś żarty W prywatnej pracy byście zginęli Nieroby!

~Adam z Zofiówki (213.76. * .217) 23.02.2021 14:40

Jedną ze spornych kwestii, którą wskazują związkowcy, jest gwarancja zatrudnienia górników do emerytury.

- To moim zdaniem jest niezgodne z polską konstytucją ? powiedział przed rozpoczęciem wtorkowych rozmów dotyczących umowy społecznej Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I wszystko w temacie

~obserwator (213.76. * .131) 23.02.2021 13:54

Oby nie zlikwidowała fundacji JSW .

~Gornik (89.77. * .5) 23.02.2021 13:36

Zwąchole p.dłe Wy macie macie szacunek do górników? Okradacie ich beszczel. ie z świadczeń socjalnych poprzez organizowanie wycieczek. Tfu.

~Gość (5.173. * .42) 23.02.2021 13:32

Pani Profesor Piontek jest odpowiednim człowiekiem, aby zarządzać grupą JSW. Wszyscy w JSW wiedzą, że Kozłowski broni tylko swojego interesu !!! Uppsss przepraszam syna tez. Pozdrawiam Budryk !!!!!

~Jastrzebianin (89.77. * .5) 23.02.2021 13:31

Pierwsza rzeczą Pani Prezes to zapytać skąd się wziął na Boryni nowy nadsztygara ds/szybowych z pominięciem SIG. Skąd się wzięła nowa sekretarka DTb. Dlaczego główny zwąchol ich tam wsadził bez SI

~Hans klos (89.77. * .199) 23.02.2021 13:24

Związkowcy na dół nieroby lenie

~Chłodnik na wódce (193.28. * .1) 23.02.2021 13:08

" podważają kompetencje pani profesor"

Wg stanu na dzien dzisiejszy, ta babka nie jest profesorem.

~kkkk (31.0. * .86) 23.02.2021 13:06

związkowcy wolą Ozona, robił więcej dla spółki i pracowników to winny jest PIS tej sytuacji. Tam gdzie wejdą krzyżowcy z pisu to tylko rozpiździaj i ta krucjata musi się skończyć.

~Hanss (46.204. * .205) 23.02.2021 13:00

Na Pniówku w ZZ sierpień 80 przewodniczącego przywożą wnuki w taczce.Dziad ma już z 80 lat.W życiu nic nie zrobił.

~Krzysztof (94.254. * .18) 23.02.2021 12:59

Może kobieta zrobi porządek z tłustymi kotami którzy uszczuplają spółkę o miliony złotych . Zagórowski nie dał rady może kobieta zrobi porządek

~elena (83.30. * .170) 23.02.2021 12:47

Zrobi z wami porządek w koncu hahahahahahahahh

~Dr Oetker to też lekarz (80.188. * .244) 23.02.2021 12:26

Tłuste koty po zawodówkach podważają kompetencje pani profesor.

Dokąd zmierza ten świat?

~Ryl Borynia (37.47. * .99) 23.02.2021 11:28

Hahaha tłuste koty sierść wam się pali. Mam nadzieję że Pani prezes z wami zrobi porządek nieroby.