Kredyt hipoteczny 2021. Jaki musisz mieć minimalny wkład własny?

Budowa domu lub zakup mieszkania to jedne z największych inwestycji w całym naszym życiu. Bardzo trudno uzbierać potrzebne środki na ten cel i niewielu osobom się to udaje. Jeśli czeka Cię zmiana miejsca zamieszkania i potrzebujesz na to dużych środków, zapoznaj się z aktualnymi ofertami kredytów hipotecznych. Sprawdź też, jaki powinieneś posiadać minimalny wkład własny.

Kredyt hipoteczny 2021. Jaki musisz mieć minimalny wkład własny?

Kredyt hipoteczny – jakie są aktualne oferty banków?

Czy wiesz, że różnice w kosztach poszczególnych kredytów hipotecznych, oferowanych przez różne banki, potrafi wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset (przy dużych zobowiązaniach) tysięcy? Nie ma powodu, abyś przepłacał tak ogromne kwoty. Lepiej poświęcić godzinę na szczegółowy research, aby zaoszczędzić pokaźną sumę. Sprawdź, w którym banku zapłacisz za kredyt hipoteczny najmniej. Zajrzyj do aktualnego rankingu i wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Co składa się na koszty kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny składa się z kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest marża banku, która nie zmienia się przez cały okres kredytowania. Marża stanowi bezpośredni zarobek banku. Prowizja, odsetki, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe – one również zostaną wliczone do całej kwoty i podzielone przez liczbę miesięcy spłacania zobowiązania. Na koszt kredytu hipotecznego składa się też WIBOR, określany też stopą referencyjną. To kwota, po jakiej banki między sobą pożyczają sobie środki. W tym przypadku występują również wskaźniki takie jak WIBOR3M i WIBOR6M. Banki stosują je w celu wyliczenia oprocentowania kredytu. Jest ono zmienne w czasie. Wejdź na stronę internetową totalmoney.pl, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Minimalny wkład własny 2021 – w jakiej wysokości powinien być?

Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba mieć uzbierany minimalny wkład własny. Na jakim poziomie wymagają ich banki w 2021 roku? Wysokość wkładu własnego ma duży wpływ na dostępność samych ofert, jak też na ich atrakcyjność cenową. Kredyty z 10% wkładem są z perspektywy klienta droższe od tych z 20% wkładem (o około 1% marży banku, choć jest to uwarunkowane konkretną ofertą). Całkowite koszty zobowiązania mogą być jeszcze wyższe. Banki tego typu klientom z mniejszymi oszczędnościami automatycznie proponują mniej korzystne oferty, obwarowane wyższą marżą, która będzie obowiązywać przez cały okres kredytowania.  

Wkład własny – jaki najlepiej mieć, aby otrzymać dobrą ofertę i pozytywną decyzję kredytową?

Generalnie zasada jest dość prosta: im wyższy wkład własny, tym lepiej i na tym mniejsze odsetki kredytobiorca odda bankowi. Wkład własny na poziomie 20% wartości nieruchomości to aktualny wymóg większości banków. Ci jednak, którzy mają skromniejsze oszczędności, na poziomie 10%, również mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Jednak nie wszystkie podmioty finansowe udzielą im kredytu – w pierwszym kwartale 2021 roku nie będzie to, między innymi, Bank BNP Paribas czy ING Bank Śląski, które wymagają wkładu na poziomie co najmniej 20% wartości nieruchomości. Istnieją też inne zasady, na przykład Santander Bank Polska lub Millenium mają dodatkowe kryteria, które kredytobiorca musi spełnić, aby móc uzyskać pozytywną decyzję kredytową (na przykład ograniczenia terytorialne wyłącznie do dużych aglomeracji miejskich). Oferta może być również dostępna wyłącznie dla klientów danego banku (tak zwanego klienta wewnętrznego) i wyłączona dla pozostałych przyszłych kredytobiorców, którzy nimi nie są.

 

Artykuł sponsorowany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].