Wybieramy meble do małego mieszkania. Najciekawsze propozycje

Urządzenie małego wnętrza wymaga nieco większego wysiłku i sięgnięcia po niekonwencjonalne rozwiązania. Oto kilka propozycji.

Wybieramy meble do małego mieszkania. Najciekawsze propozycje

Przeciętny Europejczyk ma mieszkanie o powierzchni 96 metrów kwadratowych. Największą powierzchnią użytkową swoich domów cieszą się Cypryjczycy (ponad 141 metrów), Luksemburczycy (131,1), Belgowie (124,3), Norwegowie (123,2) i Duńczycy (118,1). Polska na tle Starego Kontynentu nie wypada dość dobrze – ze średnią powierzchnią 75 metrów kwadratowych plasujemy się na końcu stawki, wyprzedzając tylko Bułgarów, Estończyków, Litwinów, Łotyszy i Rumunów.

Urządzanie niewielkich wnętrz okazuje się więc jedną z najważniejszych umiejętności na polskim rynku mieszkaniowym. Wachlarz możliwości jest na szczęście bardzo szeroki i nawet właściciele małych kawalerek są w stanie zaaranżować je w ten sposób, że będą pełni funkcjonalne i wygodne. Kluczowy jest oczywiście dobór odpowiednich mebli. Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Jakie ich typu sprawdzą się najlepiej we wnętrzach o niedużym metrażu?

Szafy przesuwne do niewielkiego mieszkania

Szafy przesuwne to najlepszy sposób, by zagospodarować niewielkie wnęki czy narożniki pomieszczeń i wykorzystać je jako przestrzeń do przechowywania. Świetnie nadają się też do tego, by kosztem zaledwie kilku metrów kwadratowych zyskać naprawdę sporo miejsca wzdłuż jednej ściany. Wykonywane na wymiar szafy można montować właściwie we wszystkich pomieszczeniach – zarówno w sypialni czy pokoju dziecięcym, jak i w salonie, kuchni i łazience.

Poza funkcjonalnością, ich zaletą jest też estetyka. Fronty szaf przesuwnych mogą dyskretnie wkomponować w daną aranżację lub też stanowić dominujący element i punkt odniesienia dla pozostałych. Modele do sypialni często są wyposażone w duże lustro, co pozwala zaoszczędzić miejsce na pozostałych ścianach.

Wielofunkcyjne meble – oszczędność miejsca

Mały metraż do wygodnego funkcjonowania wymaga przemyślanych rozwiązań. Jednym z nich są meble mogące pełnić co najmniej dwie funkcje. Wśród opcji umożliwiających zaoszczędzenie sporej ilości cennej przestrzeni warto wspomnieć przede wszystkim:

  • rozkładane sofy i fotele: wbrew pozorom wcale nie muszą być miejscem do okazjonalnego spania dla gości. Na rynku dość łatwo znajdziecie też sofy, które po rozłożeniu zmieniają się w wygodne łóżko. Nowoczesne systemy rozkładania cechują się też dużą trwałością;

  • rozkładane ławy: niewielki stolik kawowy można kilkoma ruchami zmienić w wysoki stół, przy którym w wygodnych warunkach zje posiłek 5-7 osób;

  • półkotapczany: w dzień mogą pełnić funkcję biurka lub ozdobnej ścianki, a wieczorem wystarczy jeden ruch, by zmieniły się w wygodne miejsce do spania dla jednej osoby. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy aranżacji pokoju dziecięcego lub młodzieżowego;

  • separatory: dzielą pomieszczenie na dwie strefy (na przykład sypialnianą i tę, w której pracujemy lub przyjmujemy gości), a zarazem mogą pełnić funkcję dwustronnego regału lub biurka;

  • łóżka na podwyższeniu: czasem trzeba tylko położyć materac nieco wyżej niż zwykle, by zyskać sporo miejsca na przechowywanie ubrań, pościeli, ręczników, a nawet książek. Przestrzeń pod łóżkiem można zagospodarować za pomocą półek lub szuflad.

Składane meble do małych mieszkań

Dobrym wyborem do małego mieszkania są też meble składane – zwłaszcza krzesła. Wystarczy jedynie znaleźć dla nich miejsce za regałem lub w szafie, a w razie wizyty gości wyciągnąć i ustawić przy rozłożonym stole. Wbrew pozorom rozkładane krzesła nadają się nie tylko na taras lub do ogrodu. Na rynku znajdziecie też wiele modeli o ciekawym designie, wykonanych z dobrej jakości drewna i świetnie wpisujących się w minimalistyczny styl urządzania niewielkich wnętrz.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].