JSW nie uznaje dokumentu o podwyżkach dla pracowników
Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że nie uznaje dokumentu, z ubiegłego roku, na temat podwyżki płac, na który powołują się związkowcy, za obowiązujący.
JSW poinformowała, że zespół złożony m.in. z radców prawnych i adwokatów z trzech różnych kancelarii prawnych, analizując fakty, ustalił, że porozumienie mogło być jedynie projektowanym dokumentem i nie wywołuje skutków prawnych.
Zespół zarekomendował JSW S.A. wystąpienie do Sądu Powszechnego o ustalenie nieistnienia porozumienia w celu uzyskania jednoznacznego potwierdzenia charakteru prawnego dokumentu oraz wynikających z niego skutków.
- Realizacja obecnie przez Zarząd JSW S.A. Porozumienia i wynikających z niego oczekiwań finansowych formułowanych przez Reprezentatywne Organizacje Związkowe – bez jednoznacznego i obiektywnego wyjaśnienia kwestii istnienia i skuteczności prawnej Porozumienia – co w okolicznościach sprawy może nastąpić wyłącznie przez niezależny i niezawisły Sąd Powszechny dysponujący ku temu odpowiednim instrumentarium – niesie za sobą istotne ryzyko przypisania Zarządowi odpowiedzialności karnej - brzmi rekomendacja.
W nawiązaniu do tych rekomendacji Zarząd JSW S.A. rozważa decyzję o skierowaniu sprawy do wyjaśnienia przez właściwy sąd.
Przypomnijmy, że Reprezentatywne Organizacje Związkowe domagają się 4% podwyżki wynagrodzenia oraz wypłacenia jednorazowej nagrody pieniężnej w następującej wysokości:
- 3,5 tys. brutto dla pracowników dołowych
- 3 tys. dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla
- 2,7 tys. brutto dla pracowników zatrudnionych na powierzchni
Związkowcy powołują się na dokument, w którym zawarto te wskaźniki. Widnieją na nim podpisy ówczesnych członków Zarządu JSW: prezesa Włodzimierza Hereźniaka i wiceprezesa ds. technicznych Radosława Załozińskiego. Są także podpisy przewodniczących największych związków zawodowych. Na dokumencie nie ma pieczątek.
Tymczasem prezes JSW prof. Barbara Piontek ogłosiła, że od dnia 1 lipca wszyscy pracownicy otrzymują podwyżkę wynagrodzeń o tzw. poziom inflacji, czyli 3,4% oraz 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Prezes podkreśla, że to maksymalne podwyżki, na które obecnie stać spółkę.
JSW przejmie od PGG kopalnie Bielszowice i Halemba . Przejęcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową kopalń Bielszowice i Halemba byłoby opłacalne. Zarówno dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak również dla Polskiej Grupy Górniczej. Produkcja koksu z wykorzystaniem węgla koksowego z przejętych przez JSW wspomnianych kopalń mogłaby się odbywać za pośrednictwem Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria, które w takiej czy innej formule powinny wrócić do Grupy JSW .
Nikt normalny nie pójdzie już za związkami.
Giedy nareszcie grnicy zrozumieją, że nieustanne drążenie kieszeni podatników przyniesie nam opłakane skutki?