Odsłonięto pomnik Henryka Sławika w Szerokiej
W Piątek nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Henryka Sławika w sołectwie Szeroka. Dzięki temu wybitnemu Polakowi życie ocaliło ok. 5 tys. obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.
Choć ławeczka, na której znajduje się pomnik Henryka Sławika, już od pewnego czasu stoi przy kościele w Szerokiej, jej uroczyste odsłonięcie - przesunięte z powodu pandemicznych obostrzeń - na 16 lipca. W uroczystości oprócz władz miasta wzięli udział parlamentarzyści oraz Márta Ritecz-Sekulic, Zastępca Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, a także lokalna społeczność sołectwa i miasta.
- Mamy dziś zaszczyt uczestniczyć w niezwykle podniosłym wydarzeniu, ważnym dla historii nie tylko naszego miasta, ale także regionu, Polski i świata. W Szerokiej, gdzie urodził się Henryk Sławik, zostaje dziś odsłonięte miejsce pamięci Bohatera Trzech Narodów: polskiego, żydowskiego i węgierskiego. Pomnik ten ma stać się miejscem symbolicznym, integrującym ludzi, pokazującym wartości, za które nasz bohater oddał życie: patriotyzm, odwaga, szlachetność, umiłowanie wolności i przekonanie, że każdy człowiek jest ważny bez względu na wyznawaną religię, miejsce urodzenia czy status społeczny - mówiła podczas laudacji prezydent Anna Hetman
Dzięki założonemu przez Sławika razem z Józsefem Antallem sierocińcowi dla dzieci żydowskich w Vácu nad Dunajem, na podstawie sfałszowanych dokumentów uratowało się około 5 tysięcy polskich Żydów. Za swoją konspiracyjną działalność został stracony w obozie w Mauthausen. Za bezprzykładne bohaterstwo i poświęcenie w ratowaniu polskich uchodźców w czasie II wojny światowej, Henryk Sławik został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego, a za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Ławeczka usytuowana jest w taki sposób, by uwieczniony na pomniku Henryk Sławik spoglądał w kierunku domu, w którym się wychował.
O to w tym wszystkim chodzilo i dalej chodzi. Polak nie ratował sąsiada, dlatego ze on byl Zydem czy Czechem, tylko dlatego ze chcial mu pomoc. Dalej tak jest. Polska to naj bardziej tolerancyjny kraj jaki znam.
Spytaj Niemca, czy bedzie pracowal u Polaka albo Francuza. O Francuzach nie wspomne.
Do Erwina ...
19.07.2021 19:03
Żydzi ratowali Polaków ? Skracając im cierpienie na tym ludzkim padole ? Oni swoich wydawali Niemcom a co dopiero Polaków . Oprzytomniej
Zaskakujący fakt: większość Żydów mieszkających w Polsce podczas II WŚ była Polakami.
Erwin Zielonka: Ty masz coś z głową, czy tylko do szkoły nie chodziłeś?
Anna: A Janecki to stworzył TYLE miejsc pracy, że doprawdy, nie wiadomo, co wybrać. A, nie! Pomyłka! O zrobił z miasta wielką wieś.
Zgadzam się z moim przedmówcą.
Uroczystość, jak i @jastrzębianka, wcale nie grzeszą urodą.
@jastrzębianka
Piękna to może być moja gosposia.
A uroczystość - bądźmy szczerzy - była po prostu nudna.
Zacznij czytać historię. Żydzi też ratowali Polaków. Mądrzy Polacy nie dzielili społeczeństwa na Żydów i Polaków. Zawsze się dzieli ludzi na mądrych i motłoch.
W tym czasie rząd dzieli i skłóca jak może. Chce abyśmy zaczęli walczyć z sobą. Nawet "Anna" tego chce.
A zło o nazwie "Instytut" realizuje ten plan rządu z najwyższym partyjnym oddaniem.
Okazja do lansu...
Puknij się chłopie. Najwięcej krzywdy Polakom wyrządzili sami Polacy.
Piękna uroczystość. Zeby tego nie rozumieć, trzeba być mściwym burakiem.
I ani słowa o błędach na tablicy... Żenada...
Szkoda ze ani jeden Żyd nie uratował żadnego Polaka a wręcz wydawali Polaków na smierć i Rosjanom i Niemcom a po 2 wojnie często jako prokuratorzy i sędziowie znęcali się nad Polakami .
A dzięki pani burmistrz 5 tysięcy jastrzębian musi wyjeżdżać każdego dnia za chlebem do Czech. Pomnij dla niej!
Slawik z boku, w centrum kadru Pani Prezydent i ajatollahowie.