Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębski szpital na światowym poziomie

Lekarze z jastrzębskiego szpitala wszczepili najnowszej generacji i zarazem najmniejszy na świecie stymulator rdzenia kręgowego. Otrzymują go pacjenci cierpiący na przewlekłe bóle o różnym pochodzeniu, kiedy dotychczasowe zabiegi operacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Jastrzębski szpital na światowym poziomie

Zabieg wszczepienia stymulatora rdzenia kręgowego wykonuje się u osób cierpiących na przewlekły ból o różnym pochodzeniu, w przypadku których, mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia operacyjnego, dolegliwości nie ustały.

- Permanentne cierpienie rzutuje mocno na komfort życia, psychikę pacjenta, często pociąga za sobą zmiany takie jak utrata pracy.  Wszczepienie stymulatora to szansa na powrót do normalnego życia dla ludzi, dla których nie ma już alternatywnego leczenia - powiedział dr n. med. Tomasz Wysokiński, lekarz zarządzający Oddziałem Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Oddział neurochirurgii jastrzębskiego szpitala jest jednostką wysoce specjalistyczną. Zespół neurochirurgów, kierowany przez dr Tomasza Wysokińskiego od lat wykonuje skomplikowane operacje takie jak  leczenie urazów czaszkowo - mózgowych, operacje neuroonkologiczne, szeroki zakres operacji kręgosłupa w tym implantację stymulatorów rdzenia kręgowego.  Wyjątkowość zabiegu przeprowadzonego ostatnio polega przede wszystkim zastosowaniu po raz pierwszy w Polsce najnowszej generacji stymulatora rdzenia kręgowego z algorytmem DTM, który jest jednocześnie najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie.

Algorytm DTM pozwala skuteczniej osiągać efekt przeciwbólowy, a sam aparat wyposażony jest w baterię, którą można w pełni naładować w czasie krótszym niż jedna godzina. Pozwala to pacjentom swobodnie funkcjonować z zaimplantowanym stymulatorem i zaoszczędzić mnóstwo czasu, który był potrzebny na ładowanie baterii starszych generacji stymulatorów.

 Implantacja stymulatora rdzenia kręgowego wykonywana jest dwuetapowo. Na pierwszym etapie leczenia Paweł Chodakowski, Grzegorz Kiwic – neurochirurdzy WSS Nr 2, wszczepili elektrody stymulatora oraz przeprowadzili stymulację próbną. Przy drugiej części operacji, która miała miejsce 23 lipca, asystował dodatkowo lekarz Bartosz Kapustka. Wszczepiono wówczas generator impulsów (baterię).

- Zabieg wykonano u 47-letniej pacjentki, która do tej pory przeszła już kilka operacji kręgosłupa. Niestety, nie wyeliminowały one wzmagającego się z czasem bólu w okolicach lędźwi i nóg. Dziś już znamy efekty naszych działań i wiemy, że dolegliwości zmniejszyły się w efekcie czego pacjentka czuje się lepiej - podsumował doktor Paweł Chodakowski.

- Warto podkreślić, że w naszym szpitalu wykonuje się najwięcej zabiegów przezskórnej implantacji stymulatora rdzenia kręgowego w Polsce. Jesteśmy również w topowej trójce polskich szpitali, które generalnie (zarówno przezskórnie jak i metodą otwartą) wykonują najwięcej tego typu zabiegów – mówi Marcelina Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~gorolka przyjezdna (89.64. * .211) 08.08.2021 10:43

do nienajmłodszy! przyjechali ? ano przyjechali,bo byście na tych kopalniach sami nie wyrobili,ktoś wam musiał pomóc Hanysy

~Prawdomowny (31.60. * .66) 04.08.2021 07:09

@młody medyk: pięknego miasta nie widziałeś, ale zycze Ci żebyś miał kiedyś okazje.

~Joka (37.47. * .157) 04.08.2021 04:17

Do
milka
03.08.2021 15:08

100/100 smutne to ale niestety prawdzie. Biedronki i siłownie dla dziadków tego nie zmienią.

~Ktoś (185.135. * .49) 03.08.2021 23:14

Naprawdę jastrzębski szpital może się szczycić tym oddziałem,natomiast te same oddziały z innych szpitali brać z nich przykład. Jakby każdy lekarz w naszym kraju leczył jak tam, z przyjemnością by się do takiego doktora chodziło, bo wiedziałoby się, że pomoże...

~nienajmłodzy (188.137. * .160) 03.08.2021 20:50

do milka...
Wiadomo że do Jastrzębia przyjechali z całej POLSKI gorole żeby robić na naszych kopalniach a po uzyskaniu emerytury wracają w swoje rodzinne strony żyć jak "PAN" w końcu gorolstwo wymiera na śląsku.

~milka (95.160. * .97) 03.08.2021 15:08

Młody medyku : TYś pewnie jeszcze się nie urodził i twierdzisz jak Jastrzębie to piękne miasto to chyba sam w to nie wierzysz!!!. jeszcze ze 20 lat temu kolego miasto liczyło ponad 100 tys ludzi. Obecnie nieco 80 tyś. Miasto się wyludnia starzy wyjeżdżają w swe strony skąd przyjechali za chlebem, zaś młodzi ulatniają się, bo wieje nudą, żadnych perspektyw. Miasto się niestety uwstecznia, żadnych atrakcji to starzejące się miasto. Dodam, na pocieszenie że jest wiele takich miast . Bierzcie [przykład z sąsiadującej gminy Pawłowic niby wioska, ale zaradna kolorowa, atrakcyjna i nie wieje nudą. Sukces to może jest, ale jakby był na skalę światową to by trąbili o tym w tv. Dla mnie to miasto przed 20 jak i teraz stoi w miejscu, a newet się uwsteczniło. Smutne blokowe, betonowe miasto.

~OKO (188.147. * .140) 03.08.2021 12:33

Pan dr.Wysokiński czyni "cuda", osoba z powołania, pozdrawiam i dziekuje

~ja (172.20. * .239) 03.08.2021 08:39

dr.Wysokiński to człowiek- anioł i genialny lekarz

~Joka (5.172. * .4) 03.08.2021 05:44

Do
Sprawiedliwy
02.08.2021 10:01

Bo to zawistne Hanysy , byle ktoś miał gorzej.

~młody medyk (89.72. * .74) 02.08.2021 17:25

Ty!b prawdomówny - wypad z naszego pięknego miasta jak ci się nie podoba. I przestań pisać pierdoły i biadolić. Chyba ci za to płacą.

~do Prawdomowny (83.23. * .181) 02.08.2021 14:05

A co w twoim miasteczku jest na światowym poziomie, buraczku?

~Prawdomowny (37.47. * .183) 02.08.2021 12:01

Jastrzebie światowa stolica wszystkiego. Ciężko tu się dostać, ale jak już jakoś dojedziesz to czeka na Ciebie moc atrakcji turystycznych i tysiące miejsc pracy w branży IT.

~do Sprawiedliwy (83.23. * .181) 02.08.2021 11:41

Generalnie w Rybniku panuje histeria, jak w Jastrzebiu jest coś lepszego. Tak było i jest z jastrzębskim szpitalem i ostatnio jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych. Przez dlugie lata Rybnik przekonywał ze w regionie ta sala nalezy się tylko Rybnikowi. Ministerstwo Kultury uznało, że jastrzębska szkoła muzyczna jest bardziej prestiżowa i to w Jastrzębiu powstanie nowoczesna sala koncertowa.
Takich przykładów rybnickiego szowinizmu jest więcej. WORD, Hala sportowa i wiele innych.

~Sprawiedliwy (83.23. * .181) 02.08.2021 10:01

A kilkanaście lat temu groziło nam przeniesienie tego oddziału wraz ze sprzętem do nic nie znaczącego rybnickiego szpitala. Wladze Rybnika wtedymocno lobbowały we władzach wojewódzkich, aby jeden z najlelszych oddziałów neurologicznych w Polsce został przeniesiony z Jastrzębia do rybola.
Takich mamy dookoła zawistnych sasiadów

~Gość (87.101. * .98) 02.08.2021 08:28

Bardzo wysoki poziom z brakiem kultury i przenoszeniem pacjentów na przyjęcie Gadowskiego. Wstyd i żenada dla władz szpitala za segregacje ludzi