Jastrzębski szpital na światowym poziomie
Lekarze z jastrzębskiego szpitala wszczepili najnowszej generacji i zarazem najmniejszy na świecie stymulator rdzenia kręgowego. Otrzymują go pacjenci cierpiący na przewlekłe bóle o różnym pochodzeniu, kiedy dotychczasowe zabiegi operacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Zabieg wszczepienia stymulatora rdzenia kręgowego wykonuje się u osób cierpiących na przewlekły ból o różnym pochodzeniu, w przypadku których, mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia operacyjnego, dolegliwości nie ustały.
- Permanentne cierpienie rzutuje mocno na komfort życia, psychikę pacjenta, często pociąga za sobą zmiany takie jak utrata pracy. Wszczepienie stymulatora to szansa na powrót do normalnego życia dla ludzi, dla których nie ma już alternatywnego leczenia - powiedział dr n. med. Tomasz Wysokiński, lekarz zarządzający Oddziałem Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
Oddział neurochirurgii jastrzębskiego szpitala jest jednostką wysoce specjalistyczną. Zespół neurochirurgów, kierowany przez dr Tomasza Wysokińskiego od lat wykonuje skomplikowane operacje takie jak leczenie urazów czaszkowo - mózgowych, operacje neuroonkologiczne, szeroki zakres operacji kręgosłupa w tym implantację stymulatorów rdzenia kręgowego. Wyjątkowość zabiegu przeprowadzonego ostatnio polega przede wszystkim zastosowaniu po raz pierwszy w Polsce najnowszej generacji stymulatora rdzenia kręgowego z algorytmem DTM, który jest jednocześnie najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie.
Algorytm DTM pozwala skuteczniej osiągać efekt przeciwbólowy, a sam aparat wyposażony jest w baterię, którą można w pełni naładować w czasie krótszym niż jedna godzina. Pozwala to pacjentom swobodnie funkcjonować z zaimplantowanym stymulatorem i zaoszczędzić mnóstwo czasu, który był potrzebny na ładowanie baterii starszych generacji stymulatorów.
Implantacja stymulatora rdzenia kręgowego wykonywana jest dwuetapowo. Na pierwszym etapie leczenia Paweł Chodakowski, Grzegorz Kiwic – neurochirurdzy WSS Nr 2, wszczepili elektrody stymulatora oraz przeprowadzili stymulację próbną. Przy drugiej części operacji, która miała miejsce 23 lipca, asystował dodatkowo lekarz Bartosz Kapustka. Wszczepiono wówczas generator impulsów (baterię).
- Zabieg wykonano u 47-letniej pacjentki, która do tej pory przeszła już kilka operacji kręgosłupa. Niestety, nie wyeliminowały one wzmagającego się z czasem bólu w okolicach lędźwi i nóg. Dziś już znamy efekty naszych działań i wiemy, że dolegliwości zmniejszyły się w efekcie czego pacjentka czuje się lepiej - podsumował doktor Paweł Chodakowski.
- Warto podkreślić, że w naszym szpitalu wykonuje się najwięcej zabiegów przezskórnej implantacji stymulatora rdzenia kręgowego w Polsce. Jesteśmy również w topowej trójce polskich szpitali, które generalnie (zarówno przezskórnie jak i metodą otwartą) wykonują najwięcej tego typu zabiegów – mówi Marcelina Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
do nienajmłodszy! przyjechali ? ano przyjechali,bo byście na tych kopalniach sami nie wyrobili,ktoś wam musiał pomóc Hanysy
@młody medyk: pięknego miasta nie widziałeś, ale zycze Ci żebyś miał kiedyś okazje.
Do
milka
03.08.2021 15:08
100/100 smutne to ale niestety prawdzie. Biedronki i siłownie dla dziadków tego nie zmienią.
Naprawdę jastrzębski szpital może się szczycić tym oddziałem,natomiast te same oddziały z innych szpitali brać z nich przykład. Jakby każdy lekarz w naszym kraju leczył jak tam, z przyjemnością by się do takiego doktora chodziło, bo wiedziałoby się, że pomoże...
do milka...
Wiadomo że do Jastrzębia przyjechali z całej POLSKI gorole żeby robić na naszych kopalniach a po uzyskaniu emerytury wracają w swoje rodzinne strony żyć jak "PAN" w końcu gorolstwo wymiera na śląsku.
Młody medyku : TYś pewnie jeszcze się nie urodził i twierdzisz jak Jastrzębie to piękne miasto to chyba sam w to nie wierzysz!!!. jeszcze ze 20 lat temu kolego miasto liczyło ponad 100 tys ludzi. Obecnie nieco 80 tyś. Miasto się wyludnia starzy wyjeżdżają w swe strony skąd przyjechali za chlebem, zaś młodzi ulatniają się, bo wieje nudą, żadnych perspektyw. Miasto się niestety uwstecznia, żadnych atrakcji to starzejące się miasto. Dodam, na pocieszenie że jest wiele takich miast . Bierzcie [przykład z sąsiadującej gminy Pawłowic niby wioska, ale zaradna kolorowa, atrakcyjna i nie wieje nudą. Sukces to może jest, ale jakby był na skalę światową to by trąbili o tym w tv. Dla mnie to miasto przed 20 jak i teraz stoi w miejscu, a newet się uwsteczniło. Smutne blokowe, betonowe miasto.
Pan dr.Wysokiński czyni "cuda", osoba z powołania, pozdrawiam i dziekuje
dr.Wysokiński to człowiek- anioł i genialny lekarz
Do
Sprawiedliwy
02.08.2021 10:01
Bo to zawistne Hanysy , byle ktoś miał gorzej.
Ty!b prawdomówny - wypad z naszego pięknego miasta jak ci się nie podoba. I przestań pisać pierdoły i biadolić. Chyba ci za to płacą.
A co w twoim miasteczku jest na światowym poziomie, buraczku?
Jastrzebie światowa stolica wszystkiego. Ciężko tu się dostać, ale jak już jakoś dojedziesz to czeka na Ciebie moc atrakcji turystycznych i tysiące miejsc pracy w branży IT.
Generalnie w Rybniku panuje histeria, jak w Jastrzebiu jest coś lepszego. Tak było i jest z jastrzębskim szpitalem i ostatnio jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych. Przez dlugie lata Rybnik przekonywał ze w regionie ta sala nalezy się tylko Rybnikowi. Ministerstwo Kultury uznało, że jastrzębska szkoła muzyczna jest bardziej prestiżowa i to w Jastrzębiu powstanie nowoczesna sala koncertowa.
Takich przykładów rybnickiego szowinizmu jest więcej. WORD, Hala sportowa i wiele innych.
A kilkanaście lat temu groziło nam przeniesienie tego oddziału wraz ze sprzętem do nic nie znaczącego rybnickiego szpitala. Wladze Rybnika wtedymocno lobbowały we władzach wojewódzkich, aby jeden z najlelszych oddziałów neurologicznych w Polsce został przeniesiony z Jastrzębia do rybola.
Takich mamy dookoła zawistnych sasiadów
Bardzo wysoki poziom z brakiem kultury i przenoszeniem pacjentów na przyjęcie Gadowskiego. Wstyd i żenada dla władz szpitala za segregacje ludzi