Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chciał kupić buty i stracił ponad 2 tys. zł

Kolejna ofiara oszustów internetowych straciła ze swojego konta ponad 2 tys. zł. Tyle pieniędzy zostało ukradzione jastrzębianinowi, który chciał tylko kupić buty motocyklowe.

Chciał kupić buty i stracił ponad 2 tys. zł

Mieszkaniec Jastrzębia chciał nabyć za pomocą portalu OLX buty motocyklowe. Cena takiego produktu waha się w granicach kilkuset złotych. Kiedy klient wybrał interesujący go towar, otrzymał link. Po kliknięciu niego pojawiła się prośba o wpisanie danych z karty płatniczej. W ten sposób przestępcy wyprowadzili z konta bankowego swojej ofiary sumę 2,4 tys. zł.

Jak informują policjanci, za każdym razem oszustwo wyglądało tak samo. Przestępcy kontaktowali się z klientem za pośrednictwem komunikatora telefonicznego. W wysłanej wiadomości zamieszczali link, za pomocą którego możliwa była zapłata za zamówiony towar.

- Klikając w ten link, następowało przekierowanie na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony był o podanie numeru swojej karty płatniczej, aby rzekomo pieniądze mogły wpłynąć na konto. Kolejno następowało przekierowanie na stronę rzekomego banku celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie między innymi loginu i hasła, nr pesel, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków. Wykorzystując te dane, oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy, dodając do obsługi konta swój numer telefonu. W tej sytuacji ostrzeżeniem dla sprzedawcy powinien być otrzymany z banku SMS-a z informacją, że do jego konta przypisano nowy numer telefonu – wyjaśnia asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Niestety, przestępcy działają szybko i nie zawsze reakcja właściciela konta pozwala uniknąć stratę środków znajdujących się koncie bankowym.

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~nie bądź głupi (89.64. * .207) 16.09.2021 16:05

Nie daj się oszukać. Bądź nieufny. Krisi już się to znudziło. Aż sama wpadnie i ją okradną. Jakiś "Elwis ... " stara się udawać głupka, choć nie musi tego robić bo nim jest. A Danka nic nie rozumie. Bo numer karty trzeba podać. Ale trzeba być pewnym komu się podaje.

~Hahaha (89.77. * .24) 16.09.2021 15:35

No nie mogę hahahah jak można być takim naiwnym i podawać swój numer karty??No jak???

~Podpis (37.248. * .185) 16.09.2021 14:34

Jest na to sposób. Wpisujesz fałszywe dane. Jeśli strona się załaduje to znaczy ze fałsz.

~Elwis sy Mszano (89.77. * .3) 16.09.2021 12:44

Ale żech sie ubawioł ahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa........ ale szkoda mie tego chopa jako by chcioł do Mu dom stare trepy co leżom w szopie to je dobri na motor .

~Prawdomowny (37.225. * .29) 16.09.2021 09:10

Wierzyć sie nie chce, ze można być tak nieogarnietym.

~abc (31.179. * .5) 16.09.2021 08:24

Zapewne bank mu tego nie zwroci - bo to byla swiadoma głupota klienta.

~Krysia (87.239. * .85) 16.09.2021 07:53

Nudne się już to robi. Cały czas to samo w kółko.

~Elwis sy Mszano (89.77. * .3) 16.09.2021 07:49

Teroski bydzie jechoł w lakierkach sy komunijo ha ha ha ha ooooooooo ha ha ha ha ooooooooooo.

~Jan Tulipan (80.188. * .244) 16.09.2021 07:44

Głupich nie sieją...

Ile się o tym mówi, żeby nie klikać w linki wysyłane niby przez kontrahentów z olx?
Regulamin tego portalu jest jasny i przejrzysty, ale kto przecież będzie go czytał?
Zupełnie jak z różnego rodzaju instrukcjami obsługi. Tym bardziej motocyklista...

~Jan K. (213.76. * .189) 16.09.2021 07:43

Przecież prościej było by wysłać sprzedającemu swoją kartę do bankomatu wraz z kodem PIN... sam by sobie wypłacić za buty i kartę odesłał hahahaha ....ludzie to jednak naiwni są , kupują , płacą sms, klikają w linki itd .

~Instytut (193.28. * .1) 16.09.2021 07:41

Glupich nie sieja

~Danka z olx (213.76. * .189) 16.09.2021 07:36

prośba o wpisanie danych z karty płatniczej.... ja bym temu sprzedającemu tak wpisał , że do końca życia już by nic nie przeczytał .