Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tym produktem poprawisz skutecznie pamięć i koncentrację

Lecytyna jest jedną z substancji, która wspiera funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest ona źródłem choliny – witaminy B4. Obie wspierają układ nerwowy, a ich niedobór wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju zaburzeń. Zobacz, co to jest lecytyna i jakie daje korzyści zdrowotne.

Tym produktem poprawisz skutecznie pamięć i koncentrację

Wybrane okazje dla Ciebie

Co to jest lecytyna?

Lecytyna jest związkiem chemicznym należącym do grupy fosfolipidów. Pozyskuje się ją z soi, słonecznika lub rzepaku. Klasyfikuje się ją właśnie ze względu na źródło pochodzenia. Co ciekawe, po raz pierwszy lecytyna została uzyskana z jaja kurzego.

Lecytyna jest bogatym źródłem wielu substancji, których organizm człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Są w niej obecne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (ich stosunek zależy w głównej mierze od tego, skąd pochodzi lecytyna) oraz cholina.

Lecytyna jest obecna w produktach spożywczych. Są to m.in.:

 • zielone warzywa,
 • awokado,
 • oleje roślinne (rzepakowy lub słonecznikowy),
 • jaja kurze,
 • siemię lniane,
 • orzechy,
 • wątróbka,
 • kiełki pszenicy,
 • ryby.

Lecytyna jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale także kosmetycznym.

Lecytyna a cholina

Bardzo ważne jest, że w lecytynie obecna jest cholina. Jest to związek chemiczny, który swoją budową i właściwościami przypomina witaminę. Przez wielu jest określana mianem witamina B4. Jest ona obecna w fosfolipidach, a najwięcej właśnie w lecytynie. Dzienne zapotrzebowanie na cholinę dla dorosłych osób wynosi 550 mg. Jest ona niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ jest potrzebna do produkcji neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina.

Po co organizm potrzebuje lecytyny?

Organizm potrzebuje lecytyny, aby układ nerwowy, rozrodczy, immunologiczny i pokarmowy mogły poprawnie funkcjonować. Substancja ta odpowiada za:

 • pamięć i koncentrację,
 • wchłanianie witamin (szczególnie tych, które są rozpuszczane w tłuszczach),
 • regeneracji organizmu,
 • łagodzenia wpływu bodźców stresowych na układ nerwowy,
 • trawienie pokarmów,
 • dobry stan błony śluzowej przewodu pokarmowego,
 • prawidłowy poziom cholesterolu we krwi,
 • aktywność limfocytów i makrofagów,
 • potencję.

Wiele badań wskazuje na to, że lecytyna stabilizuje nastrój. Dlatego korzyści z jej suplementacji mogą odnieść osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Suplementacja lecytyny

Zapotrzebowanie organizmu na lecytynę jest duże. Dorosła osoba potrzebuje nawet 2,5 grama tej substancji. Dostarczenie takiej ilości z pożywieniem nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację. Gotowe preparaty można kupić w sprawdzonych sklepach zielarskich.

Artykuł sponsorowany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].