Pasta termoprzewodząca - jak nałożyć ją na procesor?

Pasta termoprzewodząca to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu. Do jej zadań należy schładzanie elementów elektronicznych najbardziej narażonych na nagrzewanie. Sprawia to, że działają one efektywniej i dłużej zachowują żywotność. W jaki sposób należy nałożyć pastę?

Pasta termoprzewodząca - jak nałożyć ją na procesor?

Pasta termoprzewodząca na procesorze

Każdy procesor wymaga chłodzenia. To umożliwia prawidłowe działanie z najwyższą możliwą wydajnością. Komponenty instalowane w komputerach są jednak pod tym względem dość wyjątkowe. Jako że pasta termoprzewodzącato element niezbędny do działania procesora, większość z nich ma ją nałożoną fabrycznie. 

By sprawdzić, czy pasta znajduje się na procesorze, sprawdź spód przymocowanej do niego płytki. Jeśli jest ona posmarowana niezaschniętą, srebrną substancją, nie musisz jeszcze nakładać nowej warstwy. 

Najważniejsze kroki przy nakładaniu pasty

W pierwszej kolejności upewnij się, że procesor jest czysty i nie ma na nim resztek starej pasty. Jeśli są, usuń je przy pomocy ściereczki z mikrofibry skropionej alkoholem izopropylowym. W przypadku, gdy nie masz takiej ściereczki, możesz wykorzystać kuchenny ręcznik papierowy. Nie nakładaj nowej pasty zaraz po wyczyszczeniu procesora ze starej warstwy – najpierw pozostaw powierzchnię do wyschnięcia.

Zanim na Twoim procesorze pojawi się świeża pasta termoprzewodząca, sprawdź, czy reszta układu chłodzenia jest gotowa do zainstalowania. Przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją oraz upewnij się, że wykonałeś wszystkie niezbędne czynności i masz pod ręką odpowiednie narzędzia. 

Nakładanie nowej pasty – krok po kroku

  1. Zdejmij radiator, by dostać się do płytki z procesorem.
  2. Pozbądź się starej warstwy pasty z procesora i radiatora, jeśli sytuacja tego wymaga.
  3. Pozostaw całość do wyschnięcia. 
  4. Ostrożnie nałóż kropelkę świeżej pasty na procesor.
  5. Ostrożnie umieść radiator z powrotem na procesorze i dokręć śrubki.

Do czego potrzebujesz pasty termoprzewodzącej?

Choć elementy chłodnicy procesora mogą wydawać się gładkie, w rzeczywistości znajdują się na nich mikroskopijne szczeliny. Ich obecność sprawia, że powierzchnia nie styka się ze sobą, co może negatywnie wpływać na efektywność przenoszenia się ciepła. Pasta termoprzewodząca

W sklepie tme.eu znajdziesz pasty termoprzewodzące w wielu wariantach pojemnościowych. Sprawdź, co mamy do zaoferowania i zamów pastę, która pozwoli Twojemu procesorowi zawsze pracować z maksymalną wydajnością. 

Artykuł sponsorowany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].