Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co na terenach pokopalnianych? Przemysł przyszłości

Jastrzębie dysponuje terenami pokopalnianymi. O tym, co można na nich stworzyć, zamiast górnictwa rozmawiali w poniedziałek eksperci, posłowie, samorządowcy.

Co na terenach pokopalnianych?  Przemysł przyszłości

Sprawiedliwa transformacja to słowa klucz dla terenów borykających się ze zdegradowanymi terenami pokopalnianymi.  Wśród nich znajduje się miasto Jastrzębie-Zdrój i to właśnie w naszym mieście we wtorek odbyło się posiedzenie wyjazdowe Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji.

Członkowie podkomisji rozpoczęli spotkanie od wizyty studyjnej na terenach pokopalnianych KWK Jas-Mos. To właśnie to miejsce stało się przyczynkiem do debaty na temat koncepcji zarządzania i zagospodarowania terenów pokopalnianych. Dyskutowano również na temat koniecznych zmian legislacyjnych w kontekście skutecznego wykorzystania środków finansowych z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji.

- Fundusz sprawiedliwej transformacji został pomyślany właśnie o takich miejscach jak to. Niezwykle istotne jest to, że zaplanowano go na 4 kadencje - czyli 28 lat. Projekty, które w ramach niego będą zgłaszane, nie powinny być narzucone centralnie, lecz wypracowane w regionach . To od nas zależy, czy będą miały odpowiednią synergię. Dlatego to jest tak ważne, ze spotykamy się nie w stolicy, a właśnie w Jastrzębiu-Zdroju - podkreślał były premier Jerzy Buzek.

Podczas spotkania podkreślano, że Śląsk jest na tyle atrakcyjnym regionem, że dzięki swojej infrastrukturze może stać się ośrodkiem przemysłu przyszłości. Podstawą transformacji jest współpraca na wszystkich szczeblach, począwszy od dobrych rozwiązań legislacyjnych rządu, poprzez wszystkie zainteresowane strony, właścicieli zakładów przemysłowych, samorządy, stronę społeczną i wszystkich pozostałych interesantów. Aby mówić o sprawiedliwej transformacji, konieczne jest wypracowanie nowoczesnego modelu wzorcowego, uwzględniającego przyszłość kolejnych pokoleń.

- Mam nadzieję, że to, co się tutaj w Jastrzębiu stanie, będzie wręcz pilotem do dalszych działań w innych gminach górniczych i wprowadzi transformację, która na pewno nie będzie ani łatwa, ani miła, ani przyjemna. Postarajmy się, żeby była jak najmilsza, jak najłatwiejsza - podczas briefingu prasowego powiedział minister Piotr Pyzik.

Proces transformacji nie będzie przebiegał kilka lat. To będzie proces długotrwały, będzie dotyczył wielu kadencji samorządów.

- Zadaniem podkomisji jest wypracowanie przykładu dla wszystkich gmin górniczych. Wypracowanie mechanizmu, który sprawi, że przeprowadzenie transformacji będzie sprawiedliwe i skuteczne. Celem jest zatrzymanie tutaj ludzi, stworzenie takich warunków do życia i pracy, aby były one atrakcyjne w stosunku do innych regionów - podsumowała dyskusję prezydent Anna Hetman.

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Szaweł (188.147. * .41) 02.12.2021 00:34

Eksperci eksperci eksperci od zamykania kopalń. ... ze mają czelność jeszcze się pokazywac i ze gazety jch fotografują....szok.... byście sie choć trochę wstydzili....

~Dżordż Lowerboj (80.188. * .244) 25.11.2021 06:02

@Plugawy anonim

100/100

Dla co poniektórych minął już bezpieczny czas na obudzenie się z Matrixa.

~a moze (31.179. * .5) 25.11.2021 05:47

proponuje kolejne bloki tzw. króliczoki dla tych, ktorzy latami degradowali te tereny.

~PI$+PeŁo=kołalicjantyJ-bie (89.64. * .236) 25.11.2021 04:34

I kto w to uwierzy??
Jak w tym mieście nie ma dużego inwestora od 25 lat.
Żory,Rybnik,Karvina,Gorzyczki,Czyżowice tysiące miejsc pracy setki autobusów dowożących mieszkańców naszego miasta w te rejony.
Miliony podatków wpływających do kas tych gmin.Tak wygląda rozwój.

~Instytut (178.26. * .52) 24.11.2021 19:40

"żadnej perspektywy rozwoju dla młodego człowieka"

No chyba ze w UM, Czerwonowlosa Naczelnik zatrudnla sobie sasiadke z Turzy.

~Plugawy anonim (213.76. * .232) 24.11.2021 19:31

Miasto umiera ... czego wam jeszcze trzeba by to zrozumieć , ile jeszcze konferencji , nasiadówek , wizualizacji , projektów , obiecanek cacanek wam trzeba ... ta osada jest skazana na likwidację .Popatrzcie co się dzieje obok was ... powstają drogi , zakłady pracy itd. a co tutaj powstało ? betonowe alejki w parku , betonowe parkingi , betonowe place z fontanną . Zobaczcie co zostało po KWK Moszczenica , ruina .Co zostało po KWK Jastrzębie ... ruina, zdewastowane budynki .I to samo zostanie po każdej następnej zlikwidowanej kopalni .Miasto się wyludnia , przecież tu nie ma żadnej perspektywy rozwoju dla młodego człowieka , gdzie on ma pracować ? na stacji benzynowej , w Lidlu , w Biedronce ... przecież tu nie ma innych miejsc pracy !!!! Mieszkańcy jeżdżą autobusami do pracy do Czech ... jak za komuny !!!! a co robi władza ? organizuje kolejne nasiadówki z żarciem i piciem ... i co dziś po tej nasiadówce .... NIC ... JAK ZAWSZE .

~Instytut (178.26. * .52) 24.11.2021 19:15

"były premier Jerzy Buzek"

Czymkolwiek ten czlowiek sie nie zajal, okazalo sie kompletna plajta.
Po co te postac zapraszaja na gadke?

~Instytut (178.26. * .52) 24.11.2021 18:42

"spotykają się radzą, kasują a efektów brak"

Dlatego nastepnym razem trzeba tych specjalistow innowatorow i zisjonerow zamknac w izolowanym pomieszczeniu.
Trzeba zainstzalowac rure odprowadzajaca metan i niech beda pomocni ogrzewajac chociaz mieszkania.
Katering tez moglby byc zoptymalizowany zawierajac jaja i kapuste.

~ do Instytut Dziś o 18:08 (89.64. * .63) 24.11.2021 18:39

nikt cie nie pytal o zdanie barani lbie, jak sie nie podoba to sie wyprowadz

~Jojo (213.76. * .43) 24.11.2021 18:17

Z tym zagospodarowaniem terenów w Jastrzębiu będzie jak z Ekologią na szczycie spotykają się radzą, kasują a efektów brak

~Instytut (178.26. * .52) 24.11.2021 18:08

@jakbym mial

Na Polnocnej juz jeden tak zrobil. Wyszlo jak wyszlo.

~jakbym mial (89.64. * .63) 24.11.2021 13:47

piniundze to napewno kupil bym taki skip, odnowil, zrobil indriustrialny obiekt, z restauracja na górze i np hotelem, pod skipem scianka wspinaczkowa, a na samej gorze taras widokowy, dobry plan?

~Bolo (91.123. * .83) 24.11.2021 12:27

HetmaNówka potrzebowala dwie kadencje i jakis posłów, żeby zauwazyć, że w jej ogródku zamykają kopalnie. Brawo! Jakie uzgodnienia, ile firm, jaki przemysl dalej turystyka i dolina krzemowa czy moze inna branża?
Moze ankieta wsród mieszkancow?
Ile juz powstalo nowych fabryk za jej kadencji? Gdzie ci inwestorzy?
Znam dwie firmy, ktore chcialy inwestowac w J-biu i obie chociaz sie nie znaja zderzyly sie z taka sama sciana. Najwiekszy bloker rozwoju miasta to UM.

~Instytut (193.28. * .1) 24.11.2021 11:47

"Najważniejsze, żeby powołać spółkę miejską do zarządzania tym klepiskiem."

Na Moszczenicy byla JSDG, wiec pewnie juz pomysl w UM sie tli.
I pewnie w zarzadzie i RN zasiada te same ryje.

~Instytut (193.28. * .1) 24.11.2021 11:29

"wydzielających jedynie CO2"

Metan tez wydzielaja.

~Popieram (188.146. * .31) 24.11.2021 10:29

Eksperci, posłowie, samorządowcy?
Sami biznesmeni!

~Jan Dzban (80.188. * .244) 24.11.2021 09:59

Najważniejsze, żeby powołać spółkę miejską do zarządzania tym klepiskiem. Rzecz jasna z prezesem, dyrektorami różnych szczebli, kierownikami liniowymi i całym zapleczem administracyjnym urzędasów.

~Gość (85.202. * .231) 24.11.2021 09:22

Jak to co? Łaźnie z jakimiś muzeami pobudują wywalając w błoto pieniądze podatników i posadzą tam jakiegoś dyrektora z zarobkiem 9000 tys zł brutto miesięcznie też z naszych podatków.

~Dron z JSW (89.25. * .86) 24.11.2021 08:53

WINCYJ DONICZEK WSZĘDZIE!!!

~Gość (83.26. * .78) 24.11.2021 08:34

Jak Buzek zrobi nam transformację to J-bie będzie 20 lat dochodzić do siebie jak kiedyś Wałbrzych po jego restrukturyzacji

~Wincenty Kadłubek (213.76. * .232) 24.11.2021 08:18

Na terenach pokopalnianych powinny powstawać muzea obiecanek wyborczych mocnej figury i 23 radnych bezradnych wydzielających jedynie CO2 , a cała osada powinna być wpisana do rejestru skansenów po górniczych jak przestroga .... dla innych z wielką tablicą przy wjeżdzie na , której będzie widniał napis .... oto efekty nieudolnego zarzadzania miastem .... zapraszamy do zwiedzania .

~Dżon łejn (5.184. * .186) 24.11.2021 08:10

Podsumowała dyskusję prezydent Anna Hetman. PO raz czterdziesty dziewiąty.

~Gal Anonim (213.76. * .232) 24.11.2021 07:59

Bytom za 25 milionów ( tyle co na tą słynną łażnię ) zrobiono.....Kompleks ścian wspinaczkowych w dawnej cechowni kopalni Rozbark
strefy z liną, strefy boulderowe, strefy trenażerowe, strefy typu speed, strefy rekreacji - można tak wymieniać i wymieniać; będzie również otwarta sauna sucha, mokra i infrared dla odnowy biologicznej -
strefa zewnętrzna kompleksu: zewnętrzne ściany wspinaczkowe, tor parkurowy, tor do biegów terenowych (OCR), tor typu ninja warrior, siłownię zewnętrzną, strefę typu crossfit i budynek szkoleniowo-noclegowy.

~Anna (89.77. * .49) 24.11.2021 07:35

Mocna figura dyskutowała o funduszach hehe

~Instytut (178.26. * .52) 24.11.2021 07:26

Powołano nowe wydziały UM, klaster innowacji, centrum biznesu.
Przeze 7 lat nic poza pozirowanymi działaniami.
Teraz jeszcze podkomisja

~stasiu (89.25. * .86) 24.11.2021 07:17

Mamy ogromne fundusze na zbudowanie pokopalnianej przyszłości miasta. Pytanie czy będziemy potrafili je wykorzystać oraz czy przez walkę PISu z unijnymi zasadami nie zostaną zablokowane.

~******* Ishan (80.188. * .244) 24.11.2021 07:11

Tereny pokopalniane...

Tyle medialnego szumu o nic.

A w Wodzisławiu po cichu prężnie działa teren po kopalni 1 Maja. Jest tam kryta pływalnia, firmy, spedytorzy, uczelnie wyższe, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego