Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Arial, Times New Roman czy Verdana - której czcionki użyć przy pisaniu CV i listu motywacyjnego?

Perfekcyjne podanie o pracę to nie tylko jego zawartość, ale również wygląd optyczny. Profesjonalnie dobrane zdjęcie do CV, estetyczny wygląd dokumentów oraz odpowiednia czcionka, to kilka ważnych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas pisania podania o pracę. Który rodzaj czcionki dobrać do napisania listu motywacyjnego oraz CV? Która czcionka jest nadzwyczaj nowoczesna, a której nie należy w ogóle użyć. W poniższym artykule odpowiemy na postawione pytania.

Arial, Times New Roman czy Verdana - której czcionki użyć przy pisaniu CV i listu motywacyjnego?

Na początek kilka ogólnych informacji na temat podania o pracę

Nim zdecydujesz się użyć konkretnego rodzaju czcionki, stwórz najpierw koncept swojego podania o pracę. Twoje dokumenty aplikacyjne powinny mieć jednolity wygląd. Jeśli starasz się o pracę na stanowisko pracownika biurowego w branży przemysłowej, zachowaj w swojej aplikacji o pracę powagę i klasykę. Podczas starania się o pracę w agencji reklamowej możesz postawić bardziej na ekstrawagancję. Stwórz swoje CV oraz list motywacyjny tak, aby pasowały do siebie kolorystycznie, a rodzaj i rozmiar czcionki był jednolity. Poniżej kilka ważnych informacji:  

  • Używaj w całym podaniu o pracę zawsze tej samej czcionki
  • Używaj czcionki w kolorze czarnym
  • Zdecyduj się na wybór czcionki dopiero po napisaniu CV i listu motywacyjnego. W efekcie końcowym widać najlepiej wyniki doboru czcionki
  • Nie musisz używać popularnych rodzajów czcionek z Word czy OpenOffice. W internecie znajdziesz liczne darmowe rodzaje czcionek.

Klasyczne rodzaje czcionek: Arial oraz Times New Roman

Najczęściej używanym rodzajem czcionki jest:

Opinie na temat tych dwóch czcionek są podzielone. Niektórzy rekruterzy uznają je jako „klasyczne oraz profesjonalne”, inni znowu określają je „staromodne oraz nudne”. Times New Roman jest przede wszystkim przejrzysty i czytelny, jednak co niektórzy pracownicy działu HR uważają ten rodzaj czcionki za zbyt standardowy. Zdecyduj się lepiej na czcionkę Arial albo wybierz inną z poniższych alternatyw, jeśli chcesz wyróżnić się pozytywnie wśród kandydatów.

Postaw na nowoczesność: Tahoma, Calibri i Verdana

Również czytelne i wyraźne i jednocześnie modne rodzaje czcionek to:

Wybierając jeden z powyższych rodzajów czcionki, prezentujesz siebie jako osobę nowoczesną, profesjonalną, dobrze zorganizowaną, a rekruter zobaczy, że zwracasz uwagę na szczegóły. Składając podanie o pracę w zawodach tradycyjnych (konserwatywnych), zalecamy użyć jednej z tych trzech czcionek. Jeśli jednak starasz się o pracę w kierunku bardziej kreatywnym, zachęcamy do skorzystania z bardziej nietypowych alternatyw:

Cambria , Garamond, Georgia, i Trebuchet MS dla kreatywnych

W zależności od konceptu Twojego podania o pracę, poniższe czcionki mogą okazać się odpowiednim wyborem:

W zależności od rodzaju czcionki należy dopasować jej rozmiar. Dana czcionka o rozmiarze 11 punktów nie jest zawsze tożsama z rozmiarem 11 punktów innej czcionki…

Który rozmiar czcionki jest odpowiedni dla CV i listu motywacyjnego?

W zależności od rodzaju użytej czcionki jej rozmiar różni się i nie jest zawsze ten sam. Zobacz poniższe przykłady:

Konkretnie nie można powiedzieć, który rozmiar czcionki najlepiej nadaje się do podania o pracę. Ważne jest, aby czcionka była wystarczająco duża i łatwo się ją czytało. Najlepiej wybieraj czcionkę o rozmiarze 11 lub 12 punktów.

W przypadku mniejszych rodzajów czcionek, takich jak Garamond, możesz zwiększyć nieco jej rozmiar. Dodatkowo warto wypróbować, który rodzaj pisma najlepiej pasuje do Twojego indywidualnego podania o pracę. W przypadku dwustronnego CV można poeksperymentować z rodzajem i wielkością czcionki, aby zmieścić się na jednej stronie. W innym przypadku możesz zwiększyć czcionkę, jeśli dane nie mieszczą się na jednej stronie, a druga strona jest zajęta tylko na 1/3 długości- oczywiście tekst musi nadal pozostać czytelny.

Jeśli umieszczasz nagłówki, wybieraj zawsze gradację synchroniczną w krokach co dwa, np. 11-13-15 lub 12-14-16. Możesz również pracować z czcionkami pogrubionymi lub kursywą. W tym przypadku zachowaj pewne reguły i użyj np. kursywy przy datach w CV lub pogrub wszystkie nagłówki.

Te czcionki nie nadają się w żadnym wypadku do aplikacji o pracę

Wyróżnić się z tłumu podań o pracę to z pewnością jest Twój cel, jednak nie warto tego robić za wszelką cenę. Jeśli design, treść CV, rodzaj i wielkość czcionki są nieodpowiednie, może to zmniejszyć Twoje szanse na dalszą etap rekrutacji. Dlatego warto zachować ostrożność przy wyborze odpowiedniej czcionki i nigdy nie wybierać kwadratowych, zabawnych lub innych niepowtarzalnych wariantów. Oto przykłady:

Nasza wskazówka na koniec: Dopasuj rodzaj czcionki do przyszłego pracodawcy

Jeśli chcesz zrobić swoim podaniem o pracę dobre wrażenie, możesz użyć czcionki, której używa dana firma na swojej stronie internetowej. Może akurat czcionka ta pasuje do Twojego CV i w ten sposób pokażesz duże zainteresowanie oraz Twoją identyfikację z firmą.

Materiał partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].