Folia bąbelkowa - 10 uniwersalnych zastosowań
Folia bąbelkowa - 10 zastosowań i jej ekologiczne zamienniki
Folia bąbelkowa powstała około 80 lat temu i początkowo jej głównym zastosowaniem było izolowanie szklarni. Z czasem wymyślono dla niej nowe przeznaczenie - osłanianie basenów. Dziś folia bąbelkowa kojarzy się raczej z zupełnie innymi dziedzinami naszego życia.
W tym artykule zebraliśmy zarówno jej najbardziej typowe zastosowania, jak i te mniej znane. Ponadto, sprawdziliśmy jakie są jej ekologiczne zamienniki. Warto bowiem wiedzieć, że folia bąbelkowa może rozkładać się nawet kilkaset lat. Dlatego coraz więcej osób i firm decyduje się na rezygnację z niej na rzecz bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań!
- Folia bąbelkowa w e-commerce
Branża e-commerce wysyła niezliczone liczby przesyłek. Żeby w nienaruszonym stanie dotarły one do klienta, muszą być dobrze zabezpieczone. Tutaj z pomocą przychodzi folia bąbelkowa. Ma ona doskonałe właściwości amortyzacyjne, a także chroni transportowany towar przed pyłem, kurzem i wilgocią. Z powodzeniem chroni nawet kruche produkty i dopasowuje się do ich kształtu.
- Wypełniacz do paczek
Z folii bąbelkowej korzystają nie tylko sklepy internetowe, ale także firmy przemysłowe, budowlane lub transportowe. Może ona służyć zarówno jako zabezpieczenie poszczególnych przedmiotów, jak i stanowić doskonały wypełniacz do paczek. Dzięki niej z łatwością można uzupełnić puste przestrzenie w opakowaniu kartonowym, a tym samym unieruchomić przenoszone lub przewożone produkty. Wszelkie wstrząsy są dobrze amortyzowane, dlatego ryzyko uszkodzenia zawartości paczki jest niskie.
- Koperta bąbelkowa
Zastosowanie folii bąbelkowej we wnętrzu papierowej koperty to wynalazek godny najwyższego uznania. Zamiast owijać drobne przedmioty folią, a następnie zapakować je do koperty lub małego pudełka, wystarczy kupić produkt 2w1. W koperty bąbelkowe pakuje się rozmaite przedmioty - od biżuterii, przez olejki eteryczne, nawet po małe urządzenia elektroniczne. Jeśli doszłoby do uszkodzenia nakrętki w produktach płynnych, takich jak np. kosmetyk lub wspomniany wcześniej olejek zapachowy, folia bąbelkowa wewnątrz koperty zapobiegnie zalaniu całej koperty. Inne profity płynące z zastosowania koperty? Oczywiście! Przygotowanie takiej przesyłki jest niezwykle łatwe, dzięki paskowi z klejem, a także tańsze w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami.
- Folia bąbelkowa - zastosowanie w branży gastronomicznej
Ze względu na swoje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, folia bąbelkowa bywa wykorzystywana w gastronomii. Owija się nią zarówno ciepłe, jak i zimne potrawy. Choć do tego celu, restauracje częściej wykorzystują folię aluminiową lub styropianowe pojemniki na wynos, folia bąbelkowa może przyjść z pomocą, jeśli powyższych zabraknie. Sprawdzi się ona także, jeśli chcemy zabezpieczyć owoce lub warzywa przed obijaniem i dłużej zachować ich świeżość.
- Folia bąbelkowa do ozdabiania ciast
Skoro jesteśmy już przy tematyce związanej z kuchnią, nie sposób nie wspomnieć o dość nietypowym zastosowaniu folii bąbelkowej. W Internecie można obejrzeć filmiki miłośników cukiernictwa, którzy wykorzystują folię do ozdabiania tortów, babeczek i innego typu ciast. Jak to wygląda? Wystarczy przyłożyć kawałek folii bąbelkowej do lukru lub czekolady, którymi obłożony jest wyrób cukierniczy i odbić na powierzchni specyficzny wzór. Trzeba przyznać, że to niekonwencjonalne rozwiązanie prezentuje się całkiem okazale!
- Remont i przeprowadzka
Folia bąbelkowa doskonale się sprawdza podczas przygotowywania domu do remontu lub podczas przeprowadzki. Stosuje się ją zwłaszcza do oklejania brzegów i rogów mebli, ale może przydać się także podczas pakowania obrazów, lamp czy ozdobnych figurek. W trakcie przesuwania lub przenoszenia mebli i innych cennych przedmiotów, mogłoby dojść do uderzania nimi np. o ściany lub framugi. Folia bąbelkowa zabezpieczy przedmiot jeszcze mocniej niż gdybyśmy użyli do tego celu np. samej folii stretch. Ponadto, domownicy czy też ekipa budowlana lub transportowa nie będzie ryzykowała uderzeniem się o kant stołu albo poręcz kanapy. W trakcie remontu folia bąbelkowa może być także przydatna jako nakolannik. Osoba układająca panele, będzie mogła wygodniej pracować na kolanach.
- Folia bąbelkowa w ogrodnictwie
Na początku tego artykułu pisaliśmy o historii folii bąbelkowej i o tym, że była ona stosowana jako izolacja szklarni. Również dziś stosuje się ją w branży ogrodniczej. Szczególny jej typ, czyli niebieska folia bąbelkowa z dużym bąblem posiada aż trzy warstwy. Każda z nich ma swoje funkcje - dwie pierwsze stanowią ochronę przed uszkodzeniami, a trzecia odpowiada za odpowiednią termoizolację. Pozwala to na utrzymanie wyższej temperatury pod folią, a tym samym na lepszy wzrost roślin, nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Taka folia jest zazwyczaj zakładana w okresie jesiennym, kiedy średnia dobowa temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza. Ściąga się ją natomiast na wiosnę, gdy temperatura przekracza wskazaną wartość.
- Podkład pod materac
Zrobienie z folii podkładki pod materac z pewnością należy do nietypowych jej zastosowań. Jednak mając w pamięci termoizolacyjne właściwości folii bąbelkowej, należy uznać ten sposób za całkiem niezły patent. Jeśli musisz spać na zimnej podłodze, specjalny podkład sprawi, że będzie Ci po prostu cieplej. Sposób sprawdzi się np. na kempingu i zastąpi z powodzeniem karimatę.
- Ubrania z folii bąbelkowej
Przeglądając Internet można trafić na ciekawy pomysł uczennic ze szkoły odzieżowej, które zaprojektowały ramoneski i bomberki uszyte z folii bąbelkowej. Materiał nie przepuszcza wody, więc mógłby być nieco nonszalancką alternatywą dla kurtki przeciwdeszczowej. W niektórych sklepach internetowych można także znaleźć kostiumy z folii bąbelkowej, które z pewnością byłyby zabawnym pomysłem na przebieraną imprezę. W opisach produktów można spotkać się ze stwierdzeniem, że taki kostium z pewnością zbliży do Ciebie ludzi. Dlaczego?
- Przyjemność sama w sobie
Z pewnością wielu z nas zna odstresowujące działanie folii bąbelkowej. Przeprowadzano nawet badania analizujące relaksacyjne działanie tego niezwykłego materiału. Organizowane są zawody w zgniataniu folii bąbelkowej, a nawet obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day, czyli Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej, który obchodzony jest w ostatni poniedziałek stycznia!
Przeczytaj więcej o folii bąbelkowej: https://neopak.pl/cms/folia-babelkowa-10-najpopularniejszych-zastosowan
Zamienniki folii bąbelkowej
W tym artykule mieliśmy okazję dowiedzieć się co nieco o historii folii bąbelkowej oraz o jej typowych i mniej typowych zastosowaniach. Zastosowań jest tak dużo, że nie sposób było je wyczerpać. Warto jednak mieć na uwadze, że ten niezwykle popularny materiał nie należy do ekologicznych. W odpowiedzi na trend eko powstały takie produkty jak papier nacinany oraz papier bąbelkowy. Papier nacinany ma wyjątkową konstrukcję plastra miodu i doskonałe właściwości amortyzujące. Dzieje się tak za sprawą sześciokątnej struktury papierowego oczka, która zabezpiecza nawet kruche przedmioty. Świetną eko alternatywą dla folii bąbelkowej może być także papier bąbelkowy produkowany z makulatury. Jeśli więc masz na uwadze dobro środowiska naturalnego, może warto byłoby pomyśleć o częstszym
Artykuł sponsorowany