Utrzymanie dziecka w Polsce z roku na rok coraz droższe. Jak oszacować domowy budżet?
Rosnące ceny przekładają się na życie wszystkich, a zwłaszcza rodzin z dziećmi, których utrzymanie z roku na rok pochłania coraz większe koszty. Wydatki związane z zakupem ubrań, żywności, podręczników czy opłaceniem prywatnych korepetycji są coraz wyższe, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób oszacować domowy budżet, a tym samym oszczędzać.
Jak dopiąć budżet przy małym dziecku?
Utrzymanie niemowlaka pochłania wysokie koszty, bowiem dzieci w tym wieku bardzo szybko wyrastają z ubranek, często również wymagają specjalistycznego żywienia, zwłaszcza przy zdiagnozowanych alergiach. Dobrze jest więc szukać okazji, takich jak na przykład promocja na mleko, mając na uwadze, że przecenom podlegają jedynie produkty przeznaczone dla dzieci po 6. miesiącu życia. Tymczasem akcesoria dla maluszków warto kupować podczas wyprzedaży. Nie kupujmy jednak ubranek ani zabawek na zapas, bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim tempie dziecko będzie rosło oraz czym się zainteresuje w najbliższej przyszłości.
Planowanie zakupów w domowym budżecie
W oszacowaniu domowego budżetu z pewnością pomoże odpowiednie planowanie zakupów. Na początek zastanówmy się, czego tak naprawdę brakuje nam w domu i co obowiązkowo trzeba dokupić. Pozostałe produkty możemy dobierać, biorąc pod uwagę artykuły, które obecnie są w promocji. W tym celu dobrze jest regularnie przeglądać gazetki promocyjne. Co ciekawe, gazetka Kaufland, jak i wiele innych, zawiera nie tylko promocje artykułów spożywczych, ale również akcesoriów domowych, które mogą okazać się nam przydatne, a które możemy kupić w znacznie niższej cenie. Planowanie zakupów wiąże się niejako z planowaniem posiłków, co - choć pochłania nieco czasu - pozwala bliżej przyjrzeć się naszemu codziennemu menu.
Obowiązkowe wydatki i opłaty
Rodzice, którzy chcieliby zacząć oszczędzać, muszą w pierwszej kolejności sporządzić plan wydatków obowiązkowych oraz fakultatywnych. Do grupy pierwszych z pewnością należeć będzie:
- czesne za żłobek czy przedszkole,
- opłata za wyżywienie w placówce edukacyjnej,
- opłata za prywatne lekcje,
- koszt zakupu ubrań sezonowych - kurtek, butów, i im podobnych.
Tymczasem w drugiej grupie najczęściej znajdują się wydatki, które w jakiś sposób można zredukować. Przykładem będą chociażby koszty związane z zakupem zabawek, słodyczy czy różnego typu akcesoriów, takich jak chociażby rower lub hulajnoga. Warto poszukać tańszych odpowiedników, dzięki którym uda nam się nieco zaoszczędzić.
Planowanie domowego budżetu uwzględniającego dziecko
Planowanie domowego budżetu jest niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli posiadamy większą liczbę dzieci. Dobrze jest oszacować miesięczne wpływy i odjąć od nich obowiązkowe wydatki, związane z utrzymaniem domu. Pozostałą kwotę możemy rozdysponować w dowolny sposób, jednak warto pozostawić sobie trochę pieniędzy na tak zwaną czarną godzinę, czyli nieco zaoszczędzić. Ustalmy, jaką miesięcznie kwotę możemy przeznaczyć na różnego typu rozrywki, na przykład na wyjście do kina, zakupy w galerii handlowej czy wyjazd do aquaparku. Nauka rozsądnego dysponowania gotówką będzie doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla rodziców, ale również dla dzieci. Szczególne starszym pociechom warto zaproponować kieszonkowe, z którego będą musiały pokryć przynajmniej część własnych wydatków. Z punktu widzenia rodzica jest to dobry sposób, aby trochę zaoszczędzić, ale też wprowadzić swoje dziecko w świat ekonomii.
Artykuł sponsorowany