Przestępcy kradną pieniądze wysyłając fałszywe linki

Oszuści wyłudzają pieniądze za prąd, podsyłając fałszywe linki. Policja ostrzega, aby nie wykonywać żadnych przelewów czy podawać numerów BLIK.

Przestępcy kradną pieniądze wysyłając fałszywe linki

Do jastrzębskiej policji zgłaszają się mieszkańcy oszukani przez przestępców, którzy za pomocą sms, wiadomości e-mail wyłudzają pieniądze za rzekomo niezapłacone rachunki za prąd.

- Po kliknięciu załączone linki wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych płatności elektronicznych – kiedy się tam zalogujemy, przestępcy przejmą nasze dane do logowania i w ten sposób uzyskają dostęp do konta. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów kradnąc wszystkie pieniądze - ostrzega asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Policja przestrzega, że nigdy nie należy klikać w takie linki. Kliknięcie powoduje, że telefon może zainstalować się hakerskie oprogramowanie, którego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej, a w konsekwencji okradzenie naszego konta.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (185.220. * .19) 16.05.2022 11:52

Napisz źle o Ukraińcach, a natychmiast Cię namierzą. Oszustów internetowych służby nie są w stanie (nie chcą?) namierzyć.

~Adam (188.137. * .51) 15.05.2022 09:40

A Pegasus jest tylko dla bogatych.

~abc (31.179. * .5) 14.05.2022 20:43

Nikt niczego nie kradnie - to naiwni ludzie sami daja sie robic w bambuko. zapewnie zeby te pieniazki zniknely wymagane jest sporo akcji ze strony ich posiadacza - od zdobycia loginu i hasla po akceptacje 2FA dowolnej operacji (chyba nie ma w polsce banku ktory nie wymaga 2FA)

~Zgłoszenia na policję nic nie daje (89.64. * .199) 13.05.2022 17:50

Nikt się tym nie interesuje. Przestępcy są bezkarni.

~Pies Barona Munchhausena (178.27. * .27) 13.05.2022 07:29

Codzienność