Jak obić łóżko materiałem? Jak odnowić ramę łóżka?
Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w sypialni, dlatego zmiana jego wyglądu może całkowicie odmienić aranżację tego pomieszczenia. Jednym z łatwiejszych i szybszych sposobów na taką metamorfozę jest tapicerowanie łóżka. Nie obawiaj się wysokich kosztów ani czasochłonnych prac. Wystarczą odpowiednie narzędzia, materiały, dobre chęci oraz krótki przewodnik, który przedstawiamy poniżej. Daj się zainspirować do samodzielnego odnowienia mebla w sypialni, a Twój relaks i odpoczynek nabiorą zupełnie nowego wymiaru.
Prace przygotowawcze
Dla zakończenia przedsięwzięcia spektakularnym sukcesem niezbędne jest zadbanie o odpowiednie warunki pracy. Wszystko po to, by praca przebiegała komfortowo i sprawnie, bez zbędnych poszukiwań oraz bałaganu.
Urządzamy warsztat
Zanim rozpoczniesz renowację, warto zacząć od zorganizowania przestronnego stanowiska pracy z dobrym oświetleniem. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie Twojego domowego warsztatu w narzędzia i materiały techniczne. Podstawowy zestaw tapicerski składa się z młotka, kombinerek, noża oraz obcęgów. Ponadto miej pod ręką zszywacz tapicerski, klej do tworzyw, nożyczki, linijkę i ołówek.
Materiały zewnętrzne
Na tym etapie powinieneś mieć już wybrany rodzaj tkaniny oraz jej kolor. Zwróć uwagę na ścieralność, odporność i gęstość splotu. Ponadto wybierz materiał przyjemny w dotyku, jak welur, który nada aranżacji ciepła, elegancji oraz przytulności. W klasycznych wnętrzach preferuje się kolory takie jak: biel, czerń, pastele, szarości i beże. Do skandynawskich stylizacji dobierz jasny kolor, natomiast do romantycznych zaproś wzory kwiatowe. Sypialnię glamour dopełnią elementy ze złota, w odważnych kolorach jak fiolet, szmaragd lub bordo.
Wypełnienie
Gdy wiemy, co będzie znajdowało się na zewnątrz, równie ważne jest to, czym wypełnimy ramę łóżka. Gąbkę tapicerską zakup w dwóch rodzajach – cieńszą o grubości 5–6 mm i drugą grubszą na 8 mm do pokrycia zagłówka.
Prace tapicerskie krok po kroku
Skoro masz już wszystko, czego potrzebujesz, i nie brakuje ci chęci do pracy, przedstawiamy szczegółowy przepis na udaną zmianę obicia łóżka. Zaczynamy!
- Rozbieramy łóżko na elementy i usuwamy wszystkie zszywki.
- Zdejmujemy starą tkaninę.
- Uzupełniamy ubytki gąbki lub wymieniamy na nową.
- Przyklejamy gąbkę za pomocą kleju do tworzywa.
- Kroimy nowy materiał według wzoru.
- Naciągamy go mocno.
- Przyszywamy materiał za pomocą zszywacza tapicerskiego.
- Składamy łóżko.
Jeżeli marzy Ci się pikowany zagłówek, musisz wykonać w płycie serię otworów według określonego schematu, przez które trzeba przewlec nić z guzikiem o wybranym kształcie. Można też skorzystać z pinezek tapicerskich w kolorze srebrnym lub złotym, dzięki czemu uzyskasz ciekawy wizualnie efekt. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich narzędzi czy umiejętności, dobrym pomysłem może być zakup gotowych paneli tapicerowanych, których oferta jest niezwykle szeroka.
Efekty uboczne samodzielności
Gdy odczarujesz prace DIY i pokochasz własnoręczne wykonywanie różnych prac w domu, nie zadowolisz się już nigdy masowo produkowanymi elementami. Uwierzysz w swoje możliwości, udoskonalisz warsztat, technikę i organizację. Sama świadomość, że udało Ci się zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od fachowca i stopnia skomplikowania zlecenia, zmotywuje Cię do kolejnych eksperymentów z meblami, obiciami i dekoracjami handmade.
W poszukiwaniu inspiracji do dalszych wyzwań zapraszamy na stronę AboutDecor. Twoja sypialnia stanie się niepowtarzalnym miejscem, w którym będziesz się czuł wyjątkowo. Wysiłek włożony w aranżację sprawi, że będzie ona Tobie szczególnie bliska. Zachęcamy do kreowania wnętrz w sposób indywidualny i niestandardowy, podkreślający Twój gust, smak i styl.
Artykuł sponsorowany