Jakie wymogi powinny spełniać opakowania plastikowe, czyli parę słów o atestach

Opakowania plastikowe dla wielu z nas są produktami codziennego użytku. To niewątpliwie jedno z najszybszych rozwiązań, jeśli chodzi o pakowanie i przechowywanie żywności, transport i magazynowanie najróżniejszych materiałów. Nietrudno się domyślić, że opakowania z tworzyw sztucznych nie mogą zostać dopuszczone do użytku publicznego bez spełnienia odpowiednich wymogów i norm określonych przepisami prawnymi. Rolę tę spełniają specjalistyczne atesty na opakowania plastikowe. To dzięki nim wiemy, że opakowania są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Jakie wymogi powinny spełniać opakowania plastikowe, czyli parę słów o atestach

Po co nam atesty opakowań z tworzyw sztyucznych?

Niektóre tworzywa sztuczne mogą wchodzić w reakcje z materiałami i produktami, z którymi mają styczność, zmieniając tym samym ich skład. Taka sytuacja nie może mieć miejsca nie tylko w przypadku żywności, ale także kosmetyków, lekarstw, ziemi ogrodniczej czy węgla, które również są dystrybuowane zazwyczaj w plastikowych opakowaniach. Dlatego też niezbędne są określone normy potwierdzone specjalistycznymi badaniami laboratoryjnymi, których spełnienie umożliwia dopuszczenie produktów do obiegu. Więc, co znaczą atesty na opakowaniach plastikowych? Atesty opakowań z tworzyw sztucznych to specjalne dokumenty wystawiane przez odpowiednie jednostki certyfikujące, które potwierdzają, że dany rodzaj opakowania przeszedł odpowiednie badania i uzyskał pozytywną opinię specjalistów, i tym samym jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Rodzaje atestów dla opakowań plastikowych

Choć atestowanie nie jest wymagane prawnie w przypadku wszystkich rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych, konsumentom z pewnością zależy współcześnie na pozyskiwaniu jak najlepszych opakowań wytworzonych z bezpiecznych i nieszkodliwych materiałów. Dlatego też producenci zobowiązani są do poświadczenia jakości swoich wyrobów przed wypuszczeniem ich na rynek certyfikatami rozmaitych jednostek atestujących. Z jakimi więc atestami możemy spotkać się najczęściej?

Certyfikat jakości ISO i świadectwo jakości

Certyfikat jakości ISO 9001 to dokument, który stwierdza, że wszystkie wyroby pochodzące z konkretnego zakładu spełniają wymogi określone w normach i przepisach prawnych. Atest poświadcza również, że w danej firmie zgodny z normą jest także system zarządzania jakością. Opakowania posiadające ten atest odznaczają się najwyższą jakością i są bezpieczne dla zdrowia.

Atest PZH

Dokument ten wydawany jest przez Państwowy Zakład Higieny, czyli najstarszą instytucję zdrowia publicznego w Polsce. Dowodzi, że konkretny rodzaj opakowania został sprawdzony przez specjalistów pod kątem jakości, składu chemicznego, właściwości mechanicznych i dopuszczony do użytku po wielu testach i badaniach.

Deklaracja zgodności dla tworzyw sztucznych

Wszystkie opakowania plastikowe produkowane i dystrybuowane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać wymogi Deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych. Jej podstawowym celem jest potwierdzenie zgodności produktu z odpowiednimi wymogami przepisów prawa. Jeśli zastanawiasz się, jakie atesty musi mieć opakowanie plastikowe na żywność, oto odpowiedź. W przypadku tworzyw przeznaczonych do kontaktu z żywnością atest ten jest obowiązkowy, co reguluje art. 16 Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Jak pozyskuje się atest

By uzyskać konkretny atest, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku do właściwego organu certyfikującego, a następnie zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji i dostarczenie jej do placówki. Na tym etapie rozpoczyna się proces, w którym produkt podlega specjalistycznej analizie laboratoryjnej. Jeśli spełni dość wyśrubowane wymogi prawne i standardy bezpieczeństwa, wniosek zostaje pozytywnie rozpatrzony, a wnioskodawca otrzymuje szczegółowy raport wraz z certyfikatem.

Plastikowe opakowania ze sprawdzonych źródeł

Pozornie kwestia opakowań produktów może mieć niewielkie znaczenie. W końcu najczęściej zaraz po kupieniu produktu pozbywamy się opakowania, które ląduje w koszu. Opakowanie jednak ma styczność z produktem na długo, zanim je kupimy. Jeśli więc nie spełnia odpowiednich norm, przez długi czas może mieć na niego szkodliwy wpływ, co z kolei może przełożyć się na nasze zdrowie. Po drugie „życie” opakowania z tworzywa sztucznego nie kończy się, kiedy ląduje w koszu na śmieci. Dobrze, by nadawało się więc do recyklingu. Najlepiej więc pozyskiwać foliowe opakowania ze sprawdzonych źródeł i korzystać z usług certyfikowanych producentów. Atesty to nie dokumenty dostępne za opłatą, lecz poważne, prawne świadectwa realnego bezpieczeństwa i najwyższej jakości. Tylko zwracając na nie uwagę, zadbamy o siebie i środowisko, w którym żyjemy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów foliowych firmy Folmi: https://www.folmi.pl/oferta

Artykuł sponsorowany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].