Zielone budownictwo - nowe proekologiczne zasady w mieszkaniówce. Czy się opłaca?
Ekologiczne zasady nowego budownictwa coraz to mocniej wchodzą do polskiej mieszkaniówki – wdraża je coraz więcej firm deweloperskich, stają się też normą ustawową i wymogiem, którego przestrzeganie jest obowiązkowe do udzielenia pozwolenia na użytkowanie.
Dzisiaj analizujemy nowe trendy zielonego budownictwa mieszkaniowego na przykładu rynku pierwotnego Łodzi:
- jakie rozwiązania proekologiczne są stosowane podczas realizacji inwestycji;
- czy ekobudownictwo się opłaca – kiedy zwrócą się środki włożone w instalacje ekoenergetyczne;
- dlaczego deweloperzy stawiają na eko.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym Łodzi – przegląd
Wśród stosowanych obecnie technologii proekologicznych możemy wyodrębnić kilka najpopularniejszych:
-
panele fotowoltaiczne – są jednym z najpopularniejszych nowoczesnych rozwiązań pozwalających na generowanie ekoenergii. Na osiedlach wielorodzinnych są instalowane głównie celem zasilania części wspólnych, w przypadku kompleksów jednorodzinnych są też źródłem dostarczania energii do lokali;
-
lampy LED – mały, prosty, ale bardzo ważny szczegół, który już stał się ogólnie przyjętym standardem wyposażenia w nowych inwestycjach mieszkaniowych;
-
zbiorniki na wodę deszczową – jest to sposób z sukcesem stosowany zarówno w przypadku inwestycji wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. Zebrana woda deszczowa może zostać użyta do podlewania trawników i zielonych nasadzeń na terenie osiedla;
-
punkty ładowania pojazdów elektrycznych – coraz więcej osób na świecie przesiada się na bardziej ekologiczne środki transportu, jakimi są zwłaszcza samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Deweloperzy też robią swój wkład w popularyzację tego trendu, instalując ładowarki do aut elektrycznych we wznoszonych inwestycjach mieszkaniowych.
Czy ekobudownictwo się opłaca?
Według ocen deweloperów, wdrażanie zielonych technologii pozwala na obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych na osiedlach wielorodzinnych o około 10 proc.. Najwięcej oszczędzamy na oświetleniu, bowiem nawet do 80 proc. – jest to osiągalne dzięki zainstalowanym sensorom ruchu oraz technologii LED. Dobrze robią też nowoczesne energooszczędne materiały ociepleniowe oraz izolacja termiczna okien.
Deweloperzy promują eko-trendy
Deweloperzy Łodzi coraz chętniej wchodzą w wymiar zielonego budownictwa – niemal każda realizowana obecnie inwestycja mieszkaniowa posiada te lub inne rozwiązania eko. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że firmom budowlanym zależy na obniżeniu kosztów utrzymania budynków, ale też przez to, że ekologiczność używanych materiałów i odpowiedni poziom efektywności energetycznej należą teraz do obowiązkowych wymogów, które inwestycja powinna spełniać, by otrzymać pozwolenie na użytkowanie.
Poza tym, posiadanie certyfikatów ekologicznych – obecnie największym autorytetem cieszą się certyfikaty BREEAM oraz LEED – istotnie podnosi klasę realizowanej inwestycji i buduje pozytywny wizerunek firmy budowlanej.
Artykuł sponsorowany