Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Izabela Grela: Łaźnia Moszczenica jest ogromnym wyzwaniem, ale i szansą

O nadchodzącej Industriadzie; budowaniu marki, kiedy budynek jeszcze nie istnieje oraz o internetowym hejcie rozmawiamy z Izabelą Grelą, obecnie dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica, a do niedawna szefową wydziału promocji jastrzębskiego magistratu.

Izabela Grela: Łaźnia Moszczenica jest ogromnym wyzwaniem, ale i szansą
Izabela Grela zachęca do udziału w wydarzeniach tegorocznej Industriady. W tle remontowany budynek łaźni.

Szymon Kamczyk. Co robicie teraz, kiedy budynku jeszcze nie ma? To pytanie zadaje wielu jastrzębian.

Izabela Grela. Aktualnie organizujemy pierwszą w Jastrzębiu Industriadę. To bardzo duże przedsięwzięcie, na które mam nadzieję, przyjadą mieszkańcy całego regionu. Sama organizacja zaplecza technicznego to duże wyzwanie, bo impreza odbędzie się na parkingu przed budowaną Łaźnią Moszczenica. Tak więc zabezpieczamy dosłownie wszystko sami. Program mamy bogaty. Orkiestra Adama Sztaby, który wystąpi z wokalistami wyłonionymi w drodze castingu. To nasz celowy zabieg, by po pierwsze dać szansę utalentowanym ludziom a po drugie promować miasto Jastrzębie-Zdrój. Osiem wybranych osób wystąpi 3 września na naszej Industriadzie. Kandydaci muszą przesłać demo do Adama Sztaby (adres znajduje się na FB Łaźni Moszczenica). Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych od 6 do 8 osób. 2 września będą mieli próbę w Warszawie, a 3 września wystąpią u nas. Nie ukrywam, że przygotowujemy to wszystko w dużym napięciu, bo całe przedsięwzięcie organizujemy dosłownie w sześć osób. Całe szczęście możemy liczyć na wsparcie chociażby jastrzębskiego MOSiru, który jest naszym partnerem w organizacji Industriady.

To tak, jak w Pszowie, z tym, że oni mają maszynownię szybu Chrobry i podczas Industriady można ją zwiedzić…

Dokładnie. By trafić na mapę Szlaku Zabytków Techniki, trzeba dwukrotnie wygrać konkurs na organizację Industriady jako obiekt zaprzyjaźniony. Nasza Łaźnia Moszczenica jest w budowie, więc postanowiliśmy swoją obecność w imprezie o randze wojewódzkiej mocno zaakcentować programem artystycznym. Jak wspomniałam zaprosiliśmy Adama Sztabę, ale nie tylko. Także Remigiusza Rączkę – kucharza znanego ze śląskich specjałów, który weźmie udział w bitwie kulinarnej. A przeciwnikiem będzie specjalista od kuchni molekularnej. Całe widowisko będzie można śledzić przez dwie godziny i co ważniejsze, również spróbować specjałów naszych kucharzy. Śmieję się, że jeśli przeżyjemy organizację tak dużego przedsięwzięcia na terenie bez infrastruktury, to już później absolutnie nic nas nie zaskoczy.

Swoimi działaniami chcemy przede wszystkim budować wizerunek miasta ale i zaistnieć w świadomości mieszkańców. Mówimy o Łaźni Moszczenica, ale jastrzębianie nie do końca wiedzą jaką jesteśmy instytucją i czym się zajmujemy. O identyfikacji z Łaźnią Moszczenica zupełnie nie ma mowy! Skoro nie mają jeszcze wyobrażenia tego obiektu, niewiele wiedzą o jego funkcji, bo też jeszcze namacalnie go nie ma. Naturalne jest, że podchodzą do nas z rezerwą, bądź nawet krytycznie. Naszym zadaniem jest zaciekawić mieszkańców naszą ofertą turystyczną i kulturalną, która w przeważającej większości będzie powiązana z historią miasta.

Ale koncert to chyba nie wszystko?

Tytuł tegorocznej Industriady brzmi „A po szychcie fajrant”, więc chcemy nawiązać do sposobu spędzania wolnego czasu przez górników. Będziemy koncentrować się na kopalni Moszczenica. Planujemy wystawę prac Ludwika Holesza, który był górnikiem w KWK Moszczenica. Jak wspomniałam bitwa kulinarna, ale także namiastka biesiady z jastrzębskim piwem. Oprócz tego zlot zabytkowych aut. Do tego co godzinę zabytkowymi autobusami będzie można wyruszyć w podróż po centrum miasta z przewodnikiem, który opowiadał będzie o historii Jastrzębia. To tylko nieliczne z atrakcji, bo będzie jeszcze turniej skata, okazja do boksowania, grania w piłkę nożna. Będzie Marek Szołtysek z cudowną opowieścią o historii śląskich zabawek.

To na teraz, ale działacie już jakiś czas. Co robiliście wcześniej?

Sporo pracy włożyliśmy w przygotowanie Pikniku w Kurorcie. Współorganizowaliśmy też Dni Miasta. Frekwencja na obu wydarzeniach bardzo nas zaskoczyła. Obie imprezy były też wysoko oceniane przez mieszkańców i przyjezdnych. To dało nam motywację do dalszej pracy. W lipcu uruchomiliśmy sezonowy Punkt Informacji Turystycznej w Parku Zdrojowym. Pomijając funkcję informacyjno-promocyjną, ankietujemy w nim mieszkańców i przyjezdnych. Dzięki temu poznajemy mieszkańców i budujemy ich profil. To w przyszłości pozwoli nam precyzyjnie określić oczekiwania jastrzębian. Jednocześnie dowiadujemy się też od osób przyjezdnych z jakich kanałów informacyjnych korzystają. To cenne informacje, pozwalające nam w przyszłości dobrze budować komunikaty o atrakcjach turystycznych miasta. Jesteśmy też w trakcie badań potrzeb mieszkańców w zakresie kultury, rozrywki i turystyki droga telefoniczną. Zanim zaczniemy przygotowywać konkretną ofertę kulturalno-rekreacyjno-turystyczną Łaźni Moszczenica, musimy poznać naszych odbiorców. Nie możemy wróżyć z przysłowiowych fusów. Przepalanie budżetu jest najprostsze, ale żeby nawiązać więź z odbiorcą ważna jest komunikacja i wsłuchiwanie się w jego potrzeby. Nie ma sensu wydawanie pieniędzy na imprezy i jednocześnie zabieganie o zainteresowanie klienta, kiedy można zorganizować wydarzenie adresowane do konkretnych osób.

Dodatkowo od września rozpoczniemy prace nad strategią komunikacji marki, nad samą marką Łaźnia Moszczenica oraz planem przyszłorocznych imprez, związanych z jubileuszem 60-lecia miasta. Grafik mamy dość napięty, tym bardziej, że do końca tego roku chcemy stworzyć jeszcze dwie ścieżki multimedialne – jedną wolnościową, drugą uzdrowiskową. Wszystko ma być nowoczesne i kompatybilne z ekspozycją Łaźni Moszczenica. Czekamy też na podpisanie umowy z firmą, która wygra przetarg właśnie na ekspozycję. Wówczas zacznie się mozolna praca, której zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy stałej zatytułowanej Carbonarium.

Po Pani przejściu na stanowisko dyrektora, nowym naczelnikiem została Dominika Glądała, ale z tego co słyszę, można chyba powiedzieć, że Łaźnia Moszczenica przejęła część zadań wydziału promocji urzędu?

Zawsze powtarzałam, że promocją miasta jest każde wydarzenie, które się dzieje w Jastrzębiu-Zdroju. Świetnym tego przykładem jest bieg „Kobiety na 5+”. To wydarzenie, które buduje markę Jastrzębia bez dwóch zdań. My koncentrujemy się wyłącznie na wydarzeniach, które dotyczą mogą nawiązywać do historii miasta, budują turystyczną markę Jastrzębia oraz wzmacniają tożsamość jastrzębian. Mając to na uwadze, w przyszłym roku planujemy po raz pierwszy Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego, kolejny Piknik w Kurorcie, Przystanek w PRL-u, Industriadę (jeśli się zakwalifikujemy po raz kolejny), czy też Festiwal Śląskie Smaki o zasięgu wojewódzkim. Każde z tych wydarzeń będzie dużym przedsięwzięciem.

A co z budynkiem Łaźni Moszczenica, pomówmy o terminach.

Muszę podkreślić to, że pomimo mojej absolutnej miłości do budownictwa i architektury, nie odpowiadam za prace budowlane w obiekcie. To domena wydziału inwestycji UM Jastrzębie-Zdrój, bo to miasto jest inwestorem. Wiemy natomiast, że do końca roku zakończyć się mają roboty budowlane pierwszego etapu Łaźni. We wrześniu podpisana zostanie umowa z firmą odpowiedzialną za przygotowanie ekspozycji w pierwszym etapie. Nasi czescy partnerzy, bo przecież Łaźnia Moszczenica budowana jest również dzięki dofinansowaniu do projektu „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”, wnioskowali o przedłużenie czasu na realizację projektu do sierpnia przyszłego roku. Prawdopodobne jest więc, że otwarcie nastąpi w połowie 2023 roku, bo musimy zrobić to wspólnie z Czechami. Natomiast już teraz miasto pozyskało 25 mln zł dofinansowania na przebudowę drugiej części i właśnie ogłoszony został przetarg na te prace.

Ludzie pewnie chcieliby na Industriadzie zobaczyć coś w budynku, jakiś fragment, powrócić wspomnieniami do czasu, kiedy górnicy przebierali się w łaźni do roboty. Ale na to nie ma szans?

Sama chciałabym coś udostępnić, zresztą mieliśmy pomysł, aby część wystawy zrobić w środku. Przepisy są jednak sztywne i nie było takiej możliwości. W zamian za to planujemy ciekawą iluminację i jeszcze bardzo dynamiczny film pokazujący to, co Łaźnia skrywa w swoim wnętrzu. Czekamy z niecierpliwością na moment, gdy będziemy mogli zacząć pracę nad ekspozycją. Uchylać rąbka tajemnicy mieszkańcom. Odkrywać historie miasta. To wszystko będzie możliwe po zakończeniu prac budowlanych. Kiedy tworzona będzie ekspozycja, będziemy już na miejscu i będzie można dopracować każdy szczegół.

Jak podchodzicie do krytyki (szczególnie w Internecie) dotyczącej betonozy, kolejnych placów wystawionych na słońce i upał. Przed Łaźnią też będzie sporo tego betonu?

To krytyka często, zwłaszcza w komentarzach, kierowana jest także pod moim adresem, bo wiele osób pamięta, że jako przewodnicząca wodzisławskiej rady dzielnicy walczyłam z prezydentem o to, aby nie wycinał lasu na osiedlu Batory. Moje stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Niezależnie, czy to Wodzisław, czy Jastrzębie. Uważam, że każda wycinka drzew jest zła. Budowa Łaźni Moszczenica nie wiązała się z wycinką drzew. A budynek otulony jest drzewami. Miasto przymierza się do kupna terenu w sąsiedztwie Łaźni, aby powiększyć parking. Kiedy oddamy do użytku cały obiekt, będzie potrzeba więcej miejsc parkingowych. Mam nadzieję, że stan zieleni będzie zachowany.

Wchłoniecie Galerię Historii Miasta?

GHM jest zarządzana przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju Janusza Jurczaka i o ile wiem, są na etapie przenosin do budynku Spółki Brackiej. Założenia są takie, iż w budynku Łaźni Moszczenica będziemy przybliżać współczesną historię miasta, począwszy od momentu ogromnego rozwoju gospodarczego i urbanistycznego. W obiekcie przy 1 Maja docelowo ma powstać ekspozycja dedykowana uzdrowiskowej historii Jastrzębia-Zdroju.

Dyskusja na temat GHM-u od kilkunastu miesięcy wciąż jest żywa, przy czym w moim odczuciu nie poruszany jest najważniejszy aspekt dotyczący przyszłości galerii. Budynek Spółki Brackiej, o znacznie większej kubaturze niż dotychczasowa siedziba GHM-u, będzie w całości poświęcony uzdrowiskowej historii miasta. Jednak, by mogło to nastąpić, przedszkole specjalne, które ma tam siedzibę, musi się wyprowadzić do nowego obiektu, który jest projektowany. Planowane w mieście inwestycje często się zazębiają. Są systemem naczyń powiązanych. Owszem, trzeba będzie poczekać kilka lat, ale jaka jest perspektywa? Tuż przy Parku Zdrojowym ogromny obiekt będzie w całości poświęcony czasom, gdy Jastrzębie rozpoznawane było jako Perła Uzdrowisk Śląskich.

Zatem na losy Galerii Historii Miasta trzeba patrzeć w kontekście dłuższej perspektywy czasowej. Liczę na dobrą współpracę z pracownikami GHM-u, bo nikt nie ma większej wiedzy o historii miasta. Doceniam ich tradycyjne podejście do opowiadania o historii miasta. Łaźnia Moszczenica z założenia stawia na nowoczesne formy komunikacji z odbiorcą. Wierzę w to, że połączenie tradycji z nowoczesnością może przynieść bardzo pozytywne i zaskakujące efekty w budowaniu tożsamości mieszkańców i samej marki miasta.

Chcę jeszcze zapytać o kulisy zmiany dyrekcji Łaźni Moszczenica. Podobno nie chciała Pani przejąć tego stanowiska?

O powody rozwiązania umowy z poprzednią dyrektor trzeba by pytać panią prezydent. Prawda jest taka, że kiedy padła propozycja objęcia stanowiska, nie przyjęłam jej entuzjastycznie. Byłam naczelnikiem wydziału promocji i informacji zaledwie trzy lata. W tym czasie, jako zespół, mierzyliśmy się z trudnym okresem pandemii. To było zupełnie nowe doświadczenie dla nas wszystkich i także ogromne wyzwanie w zakresie komunikacji z mieszkańcami. W moim odczuciu ten egzamin zdaliśmy. I kiedy już wydawało się, że wychodzimy na prostą, wybuchła wojna w Ukrainie. To znacząco ograniczyło nasze działania kreatywne. Mieliśmy pewien niedosyt działań stricte promocyjnych. Mimo to uważam, że optymalnie wykorzystaliśmy te trzy lata. Przede wszystkim dlatego, że w wydziale spotkali się bardzo różni, ale kreatywni i otwarci ludzie. I to był powód, dla którego propozycji przejścia do Łaźni nie przyjęłam z entuzjazmem.

Jednak wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że lubię wyzwania. A tworzenie nowej instytucji – Łaźni Moszczenica, jest nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale też szansą. Szansą na nowe rodzaje działalności w Jastrzębiu-Zdroju, na odkrywanie nowych ludzi i na zaciekawienie jastrzębian historią pisaną przez ich przodków.

Mam pełną świadomość, że ta praca będzie wymagała ode mnie pokory i że wiele rzeczy będzie nowych, których muszę się nauczyć. Buduję na nowo zespół ludzi – pracowników Łaźni, którym nie może zabraknąć wiary w to, że się uda i zapału do pracy. Droga przed nami długa i wyboista. Mam pełną świadomość, że sukces jest wyłącznie wynikiem pracy zespołowej, więc kiedy w projekt Łaźnia Moszczenica zaangażują się ludzie z dobrą energią i nastawieniem na odkrywanie nowych rzeczy, wtedy osiągniemy sukces.

Ile osób tworzy obecnie Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica?

Mamy sześcioosobowy zespół merytoryczny. Wliczam do niego także kadrę kierowniczą. Nasza specjalistka ds. kadrowych i główna księgowa zatrudnione są na pół etatu.

Skład będzie się poszerzać?

Kiedy otworzymy Carbonarium zwiększy się o osoby techniczne, czuwające nad wystawą stałą.

Zabrała Pani kogoś z wydziału promocji?

Nikogo nie zabrałam, ale zaproponowałam współpracę dwóm osobom. Ku memu zadowoleniu, zgodziły się. Myślę, że dla obu był to odważny krok, ponieważ urząd miasta daje poczucie stabilizacji a Łaźnia Moszczenica jest dopiero w powijakach, gdzie na dobrą sprawę nic jeszcze nie okrzepło. Mimo to, od sierpnia do naszego zespołu dołączyła Kamila Sadowska-Lasyk, która posiada doświadczenie w copywritingu i obsłudze social mediów. To ważne z uwagi na rozpoczynającą się już niebawem pracą nad ekspozycją w Carbonarium. Wyzwaniem dla nas, jako nowo powstałej instytucji jest zaistnienie w świadomości mieszkańców regionu, dlatego również na to będziemy kładli nacisk. Drugą osobą z wydziału promocji, która do nas przyjdzie od września, będzie Barbara Englender, która również ma doświadczenie w copywritingu, ale ponadto może pochwalić się organizacją wystaw i ekspozycji w Polce i za granicą. Wraz ze swoim ojcem od lat działają na terenie Jastrzębia-Zdroju. Ich działalność ma międzynarodowy charakter i jest bardzo dobrze oceniana.

Jaka będzie powierzchnia łaźni?

Samo Carbonarium będzie miało powierzchnię 2500 m kw. W 95 procentach zagospodarowana będzie na potrzeby ekspozycji. Zaplecze administracyjno-biurowe jest skromne, dzięki temu będziemy mieli więcej okazji do kontaktu z osobami odwiedzającymi naszą wystawę.

Co będzie można zobaczyć?

W pierwszym etapie budujemy Carbonarium. Ekspozycję stałą, której motywem przewodnim będzie węgiel. Od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle, w tą opowieść wpleciona zostanie historia miasta, by ostatecznie pokazać zastosowanie carbonu w świecie nauki. Ostatnim etapem są wątki transformacji i ekologiczne sposoby użytkowania węgla. To będzie multimedialna wystawa stała. W pomieszczeniach dodatkowych będziemy prowadzić zajęcia popularnonaukowe dla dzieci i organizować wystawy czasowe. Tzw. twarde wiadomości naukowe będziemy przeplatać subiektywną opowieścią o historii miasta.

40 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kartofle (37.235. * .153) 03.09.2022 16:20

Ta kobieta w czerwonych wlosach to szkodnik.
Miala sciagac inwestorow swoim autoskim programem, zamiast tego ganiala z kamera za Anna Hetman.
Inwestorow przybylo dzieki jej i calego nowego wydzialu, ktorego byla naczelnikiem, rowne 0.
Teraz ta skompromitowana postac wydaje nieograniczone pieniadze na pierdackie imprezy.

~Kojeżanka (89.64. * .199) 03.09.2022 08:31

PROSZĘ PANI ILU WPROWADZIŁA PANI DO JASTRZĘBIA-ZDROJU INWESTORÓW TYPU EKO-OKNA W
CZYŻOWICACH?
JEŻELI PANI MA ZAMIAR ZAJMOWAĆ SIĘ W TEN SPOSÓB NOWĄ INWESTYCJĄ JAK POZYSKIWANIEM INWESTORÓW BISNESOWYCH DLA NASZEGO MIASTA TO PROSZĘ ZAJMOWAĆ SIE DALEJ TYM CZYM PANI ZAJMOWAŁA SIĘ PRZED ROKIEM 2000.

~pytacz (46.204. * .157) 23.08.2022 10:33

Czy w Jastrzębiu-Zdroju nie powinni na eksponowanych
stanowiskach pracować mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju?
Komu najmocniej zależy na rozwoju,sprawnym działaniu,rozsądnym wydawaniu
pochodzących od mieszkańców środków finansowych?

~Larsson (46.205. * .207) 22.08.2022 19:31

Ta ?łaźnia? jest potrzebna jak rybie ręcznik?

~mieszkanka (89.70. * .11) 22.08.2022 07:51

Proszę nie zazdrościć tej Pani pomysłów i inteligencji. A życie w mieście nie polega tylko na pracy. Rozrywka jest bardzo ważnym elementem, ale trzeb umieć ją robić.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 21.08.2022 20:55

"niech ona może realizuje swoje pomysły w Wodzisławiu"

Raczej w Turzy, niech karmi kury i barany.

~Ania (188.137. * .108) 21.08.2022 11:11

Tak, niech ona może realizuje swoje pomysły w Wodzisławiu.

~Bardzo dobry (46.204. * .244) 21.08.2022 10:15

A który w ogóle urzędnik czy miasta czy gminy za co kolwiek ,gdzie kolwiek w tym kraju odpowiedział swoim majątkiem za generowanie strat o politykach nie wspomnę

~Karol (89.77. * .49) 20.08.2022 21:15

Jak jest taka dobra niech ja wezmą do urzędu miasta Wodzisław

~@Kamel (89.72. * .111) 20.08.2022 14:11

RP a PR to kolosalna różnica. Jak już coś piszesz, to sprawdź zanim opublikujesz. Chyba, że nie wiesz o czym piszesz..

~Iza (188.137. * .108) 20.08.2022 14:04

W Zdroju trolle ruskie rozwieszają stale antyukraińskie plakaty. Hetmanka nie widzi tego?Tak jest od kilku miesięcy.

~Ola (188.137. * .108) 20.08.2022 14:03

Tak, pieniądze są wywalane na imprezy. Znowu Teresa Werner będzie w Zdroju. Litości.A degustacja wina za okazaniem wejściówek .Ciekawe.

~Gość (83.26. * .159) 20.08.2022 13:22

Zanim przedszkole wyprowadzi się ze Spółki Brackiej to pracownicy GHM przejdą na emeryturę:)

~Zdrojowa (89.72. * .111) 20.08.2022 10:49

Przecież GHM dostanie w Spółce Brackiej tylko kilka sal na parterze, więc nie ma mowy o większej kubaturze. CYGANA!

~Były nauczyciel (89.72. * .111) 20.08.2022 08:13

Ta pani ślizga się po stanowiskach, nic nie robiąc. Pracę markuje, a robotę odstawiają za nią jelenie, których zatrudnia. Takich właśnie ludzi ceni sobie prezydentka i sprowadza z innych miejscowości, na wysokie stanowiska w mieście.
Kto rozliczy 2 lata "rządów" naczelnika wydziału edukacji (również przywiezionego w teczce przez PO), narobił syfu i się stlenił.
Jak tu ma być dobrze?!

~Basta (94.254. * .206) 20.08.2022 07:49

Tragedia! Nikogo nie szanuje. Kradnie pomysły. Jest lojalna tylko wobec siebie.

~Prawdomowny (31.61. * .252) 20.08.2022 07:47

Niezadowolenie mieszkańców z Pani pracy, czyli braku zamierzonych efektów, to nie hejt tylko wyrażenie opinii. Czytając te artykuły dochodzę do wniosku, ze tutaj najchętniej same imprezy by robili. Chyba nie muszę dodawac, ze to najłatwiejszy sposób na przepalanie pieniędzy.

~Kamel (94.254. * .206) 20.08.2022 05:33

Jej zdanie o GHM, MOK i Prezydentce jest powszechnie znane. Robi sobie tylko RP, innym mydli oczy.

Hetmanka obudź się, karmisz trolla.

~62 (94.254. * .148) 19.08.2022 23:17

Pani Prezydent pora zadać publicznie pytanie dlaczego w urzędzie miasta rządzą ludzie między innymi z Wodzisławia i czy z tego tytułu Jastrzębie traci inwestorów!!!

~Paweł (91.221. * .13) 19.08.2022 21:46

Promocja miasta?
Chciałem nabyć drogą kupna przed wyprawą naklejki ,naszywki z herbem Jastrzębia i nic z tego .W urzędzie
patrzyli na mnie jak na idiotę.
Ciekaw jestem ile etatów trzeba będzie utrzymać i w tym pięknym projekcie.

~Gość (89.64. * .47) 19.08.2022 21:26

Jedno trzeba przyznać, Piknik w Kurorcie w tym roku przebił wszystkie miejskie imprezy z ostatnich 20 lat. Jeśli Instytut będzie tak funkcjonował to może nareszcie w tym smutnym mieście coś się będzie działo, a nie koncerty Teresy Werner w stylu wakacyjne figo fago.

~Zygmunt (188.137. * .108) 19.08.2022 21:04

Czyli na razie nie będzie nic. Wyprowadzka z siedziby GHM i ewentualne nowe aranżacje w innym miejscu (nie wiadomo kiedy) to wszystko koszty ogromne. Strumień pieniędzy płynie, płynie. W międzyczasie powycina się drzewa to tu, to tam (a propos - co z tym drzewem dzieje się dalej?)Gawiedzi urządzi się festyny. Jutro na Górnym zaśpiewa po mszy Ladies Banditos i Grzegorz Poloczek, będą dmuchane zamki. Władze miasta łaskawie przyjmą chleb od wdzięcznych mieszkańców Górnego. W dzielnicy gdzie tyle zabytkowych budynków to pustostany. Gdzie jak co roku 16 sierpnia grób powstańców śląskich jest pusty, bo powstania śląskie nie są ważne dla żadnej opcji politycznej, szkoda wydawać pieniądze na kwiaty i znicze. Ale to nic - będzie zabawa, będzie wesoło.Piwo i krupniok wystarczy.

~brak slow (31.179. * .5) 19.08.2022 21:00

I to wszystko za nasze pieniadze. W pn wystapie o informacje publiczna jakie jest uposazenie pani dyrektor czegos, co w ogole nie istnieje

~Iza (188.137. * .108) 19.08.2022 20:53

Wywody tej pani są na poziomie jej zwolenników, którzy używają wyrazów typu "gatka" i "karbonatium".

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 19.08.2022 20:52

Ta kobieta wygenerowala ogromne koszty w zwiazku z utworzeniem specjalnie dla niej po kolei droch nowych wydzialow w UM.
Nigdy sie z tego nie rozliczyla.
Teraz ma wyzwanie, ktore polega jedynie ne generowaniu kosztow, bo cel jest nieokreslony.
Pani jest dyrektorem czegos, czego nie ma i najblizsze lata nie bedzie.
Chwali sie remontem Lazni i minimalna powierzchnia administracji.
Ale to tylko polowa obiektu. Druga polowa nie bedzie remontowana teraz.

~Do Gosc (46.134. * .12) 19.08.2022 20:24

A jaki sens ma bezpłatna komunikacja dla uczniów? Ile korki się zmniejszyły? Może 5% uczniów jeździ samochodami i dalej nimi będzie jeździć!!!

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 19.08.2022 18:25

"ogromnym wyzwaniem, ale i szansą"

Poszukiwanie inwestorow tez bylo szansa i co?
Ta kobieta powinna dostac takiego kopa, by opuszczala juz Uklad Sloneczny.
Zamiast tego ciagle siedzi w UM na kierowniczych stanowiskach.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 19.08.2022 18:00

"że jest z Wodzisławia"

Z Turzy jest, jak jej pracownica, sasiadka, corka fotografa.

~Gość (46.134. * .183) 19.08.2022 17:36

Widzę tu fajne pomysły i chęć ożywienia dawnej historii w nowoczesny sposób. Karbonatium to superpomysł. Malkontenci, cóż to albo ludzie złej woli opłacani przez jastrzębskich braci, dokładnie tych samych, którzy chcieli zabokowac modernizację OWN i darmowe przejazdy dla uczniów, albo - to ludzie ograniczeni umysłowo dla których ekspozycje w postaci kartonowych tablic i nudnej gatki, to szczy marzeń.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 19.08.2022 17:02

"obecnie dyrektor Centrum Dziedzictwa i Dialogu"

Raczej "dyrektor, obecnie, Centrum Dziedzictwa i Dialogu"

~mieszkanka (83.0. * .25) 19.08.2022 16:46

Jak wynika z wypowiedzi "Łaźnia Moszczenica z założenia stawia na nowoczesne formy komunikacji z odbiorcą" a działalność związaną z uzdrowiskową przeszłością miasta ma prowadzić GHM w budynku, który do tej działalności będzie przystosowany w bliżej nieokreślonej przyszłości. To dlaczego Instytut przejął od Galerii Historii Miasta "Piknik w kurorcie", którym chwali się we wszystkich mediach? Przecież to jest wydarzenie związane z odległą historią miasta. Odwiedzałam GHM i wiem, że "Piknik w kurorcie" to był wyłącznie pomysł i projekt jej pracowników, zresztą bardzo zaangażowanych w jego realizację. Chyba współpraca nie polega na ograniczeniu (a może wręcz likwidacji) działalności jednej instytucji w celu rozwoju drugiej.

~Gość (5.184. * .165) 19.08.2022 16:29

Brak słów mogących opisać, to co się dzieje w naszym mieście!

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 19.08.2022 16:21

Ta pani taki sam kit pociskala, jak zostawala naczelnikiem nowego wydztialu do pozyskiwania inwestorow.

~Betonoza,betonoza,betonoza. (89.64. * .91) 19.08.2022 15:50

TA kobieta nigdy nie poczuje odpowiedzialności i chęci do prawdziwej pracy na rzecz mkeszkańców Jastrzębie-Zdrój...Dość ,że jest z Wodzisławia to sama się przyznje ,że została "wręcz smuszona"do objęcie tego stanowiska i zadania którym została obarczona przez" swet focie"
Z niewolnika nie będzie dobrego pracownika.

~abc (31.179. * .5) 19.08.2022 13:35

Chyba szansa na posade dyrektora (i pewnie jeszcze pare innych) - tyle tylko moge skomentowac z calego tego pomyslu.

~Anka Pisanka (80.188. * .23) 19.08.2022 13:10

Ależ bzdety za publiczne pieniądze. Szkoda czasu na komentowanie.

~Janek z Łomianek (89.64. * .40) 19.08.2022 13:06

I bardzo dobrze! Każda inwestycja, która rozwija ofertę kulturalno-społeczną naszej osady jest mile widziana.

~Gość (89.64. * .93) 19.08.2022 13:01

Ta pani mieeszka w W-wiu, była twarzą w kampanii wyborczej Anny Hetmam. Po wyborach została jej prawą ręką i doradcą, Następnie została naczelnikiem wydziału a teraz dyrektore, łażni. Łaxnia nie działa a ona jest już drugim dyrektorem tego ovbiektu.
Gy otworzą kolejny to napewno przejdzie na drugi stołek dyrektorski.
Zwolenniczka PO i ich posła.

~Pies Barona Munchhausena (193.28. * .1) 19.08.2022 12:47

To dziwo nikomu nie jest potrzebne.
Miasto boryka sie z wieloma problemami. Centrum miasta wyglada jak po niedawnych dzialaniach wojennych.
Krok po kroku znikaja kolejne zdobycze cywilizacji.

Teraz powstaje muzeum w miejscu zburzonego basenu.

~Gość (83.26. * .159) 19.08.2022 12:26

Życzymy pani Izabeli powodzenia, Jednakże "Instytut" jak na razie dubluje rolę Miejskiego Ośrodka Kultury, a cała "załoga" Instytutu, która jest tak merytoryczna, nie ma w swoich szeregach ani jednego historyka. Czyżby pani Izabela chciała być na "łasce" pracowników GHM? A może będzie to realizować stosując metodę nacisków i wymuszeń. Podobno już część zbiorów GHM została zawłaszczona na potrzeby "Instytutu". Chyba nie tak ma wyglądać współpraca. A co do GHM to na razie została odstawiona na bok i ma czekać ileś tam lat aż coś się zbuduje dla przedszkola. Pozostaje jeszcze sprawa galerii dzwonków. Ona też ma się wyprowadzić?