Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

13-latek na rowerze wjechał na drogę wprost przed samochód dostawczy

Policjanci z Jastrzębia pracują nad ustaleniem wszystkich szczegółów i okoliczności zdarzenia, do którego doszło w miniony piątek (19.08.) na ul. Arki Bożka. Jadący na rowerze chłopiec wjechał na rowerze wprost przed ruszający właśnie samochód dostawczy.

13-latek na rowerze wjechał na drogę wprost przed samochód dostawczy
W obrębie przejścia dla pieszych kierujący rowerem nie ma takich samych przywilejów jak pieszy.

Kilka minut po godzinie 13:00, na ul. Arki Bożka doszło do niebezpiecznego wypadku, w wyniku którego do szpitala trafił 13-letni chłopiec.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, kierujący samochodem dostawczym, po ustąpieniu pierwszeństwa pieszym na oznakowanym przejściu, wznowił jazdę, a wtedy chłopiec kierujący rowerem zjechał z chodnika na przejście dla pieszych wprost przed ruszający właśnie pojazd.

Nieletni został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala z urazem nogi, ręki oraz ogólnych potłuczeń. Kierujący dostawczym mercedesem, 36-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego był trzeźwy.

Czynności w sprawie trwają. Stróże prawa apelują o rozwagę na drodze i większą kontrolę nad tym, co robią nasze dzieci.

Policja przypomina:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Iza (188.137. * .108) 23.08.2022 10:42

Jak te dzieci zdobywają karty rowerowe, brak podstawowej wiedzy. Karać i nagłaśniać to.

~Aldona (188.137. * .108) 23.08.2022 10:40

Nagminne jest przejeżdżanie rowerem po pasach. Kiedy w końcu będą kary dla rowerzystów.

~Alina (87.207. * .33) 23.08.2022 08:59

A właśnie czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego jeżdżą na rowerach po chodniku wzdłuż podhalańskiej i i przeganiają spacerujących na odcinku: Arki Bozka od świateł do piekarni Agata, gdzie właściwie tam zaczyna się droga rowerowa? Czy ktoś coś z tym zrobi?

~emeryt (89.70. * .247) 23.08.2022 06:34

Ja mam prośbę do Policji, zainteresujcie się rowerzystami właśnie na przejściach dla pieszych bo oni nie znają przepisów. W dniu wczorajszym zwróciłem uwagę panu przejeżdżającemu po tzw. pasach, że ma przeprowadzać rower no i wiadomo jaka była odpowiedź; nie będziesz mnie panu uczył co prawda ze względu na wiek tego pana na edukację nie czas a na małe upomnienie ze strony policji.

~Żółty palec z magii (87.239. * .85) 22.08.2022 17:26

Eeeeeeeee tam.

~JASTRZEBIAK (5.173. * .148) 22.08.2022 16:57

Czyli wjechał w miejscu gdzie rower powinien przeprowadzić

~Gość (185.220. * .26) 22.08.2022 13:37

Co z samochodem? Mam nadzieję, że cały.