Bezpieczniej na Żelaznym Szlaku Rowerowym
Od piątku na Żelaznym Szlaku Rowerowym jest bezpieczniej, dzięki znajdującym się tam defibrylatorom. Urządzenia te pomagają uratować życie ludzkie, nie należy się tylko obawiać ich użyć. Tutaj kluczowe są pierwsze minuty od chwili wypadku.
W dwóch miejscach przy Żelaznym Szlaku Rowerowym zamontowano defibrylatory. Znajdują się przy przepuście drogowym pod ulicy Ździebły w Jastrzębiu-Zdroju - dojazd od ul. Kołłątaja lub ul. Czyża w Jastrzębiu-Zdroju oraz przy ulicy Komuny Paryskiej w Jastrzębiu-Zdroju - dojazd od ul. Komuny Paryskiej w Jastrzębiu-Zdroju.
W piątek odbył się pokaz prezentujący właściwe zastosowanie tych urządzeń. Obecna podczas niego prezydent Anna Hetman podkreślała, że nie należy obawiać się sięgnięcia po defibrylator. Pierwsze minuty od zatrzymania akcji serca są kluczowe i przesądzają o życiu lub śmierci.
- Żelazny Szlak Rowerowy to miejsce bardzo uczęszczane. Chcemy, aby było coraz bardziej bezpieczne, w związku z tym kolejną naszą inwestycją są defibrylatory służące wszystkim, którzy będą tego potrzebować. Dzięki tym urządzeniom możemy uratować życie drugiego człowieka, nie należy się więc bać, sięgać po defibrylator AED. Projekt został sfinansowany z budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój oraz przy dofinansowaniu Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówiła prezydent Anna Hetman.
Czy defibrylator może zaszkodzić?
Defibrylator to urządzenie o zaawanasowanej technologii, czy jednak należy obawiać się zastosować go? Czy zwykły człowiek bez przeszkolenia medycznego może prawidłowo skorzystać z tego urządzenia bez szkody dla drugiego człowieka?
- Zdecydowanie tak, zapamiętajmy: Nie możemy zrobić tym urządzeniem żadnej krzywdy drugiemu człowiekowi. Defibrylator po włączeniu krok po kroku powie nam, co mamy zrobić. W przypadku, kiedy podanie impulsu elektrycznego nie będzie potrzebne, po prostu akcja nie zostanie uruchomiona - mówił podczas pokazu ratownik medyczny Piotr Piotrowicz.
Kiedy użyć defibrylatora?
A kiedy możemy, a nawet powinniśmy bez wahania sięgać po defibrylator? Specjaliści medycyny ratunkowej mówią, że zawsze, kiedy jest choćby cień podejrzenia, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Stosujemy go w przypadku osoby nieprzytomnej, ale także wówczas, kiedy nie można jednoznacznie określić czy osoba oddycha, czy też nie. Ani ciąża, ani posiadanie rozrusznika serca nie są przeciwskazaniami, co do użycia defibrylatora.
Czy urządzenie zabezpieczone jest przed złodziejami?
Defibrylator znajduje się w ogólnodostępnej kapsule, która wydaje głośny sygnał po jej otwarciu. Żeby dźwięk nie rozpraszał osoby udzielającej pierwszej pomocy przedmedycznej, należy po prostu zamknąć pojemnik.
- W bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia, w wiacie znajduje się monitoring wizyjny. Dzięki niemu strażnicy miejscy mają bieżący podgląd, co dzieje się w tym miejscu – mówi naczelnik Wydziału Infrastruktury i Inwestycji Jarosław Piechaczek.
Oprócz tego, w momencie wyjęcia defibrylatora z pokrowca, zostają automatycznie wysłane sms do służb ratunkowych i straży miejskiej, z informacją, że urządzenie jest używane podczas akcji ratunkowej. Jednak nie oznacza to, że nie należy dzwonić po pomoc medyczną, pod numer 112.
Defibrylatory są coraz częściej obecne w przestrzeni publicznej. Warto wiedzieć, gdzie w Jastrzębiu można szukać tego urządzenia. Informacje na ten temat można znaleźć na specjalnej, ogólnopolskiej stronie internetowej.
Gdzie w Jastrzębiu znajdują się defibrylatory?
Defibrylatory można znaleźć:
- Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji
- Kryta pływalnia „Laguna”
- Straż Miejska
- Galeria Handlowa „Jastrzębie”, ul. Warszawska
- Hala widowiskowo- sportowa, al. Jana Pawła II
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2, al. Jana Pawła II
- Komenda Miejska Straży Pożarnej, ul. Jagiełły,
- NZOZ „Szeroka”, osiedle 1000-lecia,
- Żelazny Szlak Rowerowy: przy przepuście drogowym pod ulicy Ździebły w Jastrzębiu-Zdroju - dojazd od ul. Kołłątaja lub ul. Czyża.
- Żelazny Szlak Rowerowy: przy ulicy Komuny Paryskiej w Jastrzębiu-Zdroju - dojazd od ul. Komuny Paryskiej.
"To jest droga rowerowa czy ogólna dostępny chodnik dla wszystkich?" Jak przeczytasz Kodeks Ruchu Drogowego to nie będziesz zadawał idiotycznych pytań...
Czy tylko mnie krew zalewa jak jadę rowerem a tam na DRODZE ROWEROWEJ ktoś sobie uprawia jogging,ktoś inny jedzie na hulajnodze a jeszcze inny jezdzi na rolkach???
To jest droga rowerowa czy ogólna dostępny chodnik dla wszystkich?
Dobra informacja, Popieram
Sracze kiedy beda?