Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie z „Korfantego” uczcili obrońców Polski z 1939 roku

1 września to oprócz tradycyjnego początku roku, to również rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zapalili znicz na grobie ułanów, którzy bronili Bożej Góry przed najeźdźcą.

Uczniowie z „Korfantego” uczcili obrońców Polski z 1939 roku
Uczniowie z ZS nr 2 uczcili pamięć poległych żołnierzy, którzy zginęli w pierwszym dniu napaści III Rzeszy na Polskę.

Uczniowie z „Korfantego” uczcili obrońców Polski z 1939 roku

We wrześniu 1939 roku również w Jastrzębiu żołnierze polscy stawiali bohaterski opór. W punktem oporu na terenie Jastrzębia było wzgórze Boża Góra. Walczyły tam następujące formacje: 3 szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich pod dowództwem rtm. Ottona Ejsymonta oraz 3 batalion 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Ich zadaniem było wstrzymanie na kilka godzin rajdu sił pancernych przeciwnika w głąb kraju, co im się znakomicie udało.

Grób dwóch ułanów znajduje się na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu Górnym. Są tam pochowani Antoni Kumor i Paweł Sterniczuk. I właśnie na ich mogiłach uczniowie „Korfantego” zapalili znicz, wspominając dawną historię. W ten sposób młodzież odbyła lekcję o mieście. Lekcję, która mówi o wydarzeniach historycznych ważnych dla narodu i jego tożsamości.

Nauczyciel historii z ZS nr 2 wskazuje, że cmentarz przy parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej jest doskonałym miejscem do nauki historii.

- Znajdują się tam mogiły powstańców śląskich, Józefa Witczaka - polskiego właściciela uzdrowiska czy mogiła żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez hitlerowskie Gestapo. Natomiast przed samym wejściem do cmentarza są pochowani więźniowie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, którzy nie przeżyli marszu śmierci w styczniu 1945 roku. Ważne, aby młodzież odwiedzała tak ważne dla miasta i Polski miejsca i w ten sposób poznawała historię - podkreśla Katarzyna Barczyńska-Łukasik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tupolew (193.28. * .1) 07.09.2022 08:52
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem