Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Beksiński przyniósł zwycięstwo uczniom z „Korfantego”

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego i kulinaria? To zestawienie, choć na pierwszy rzut oka niemożliwe, jest jednak realne. Udowodnili to uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, wygrywając konkurs „Sztuka na Talerzu”.

 Beksiński przyniósł zwycięstwo uczniom z „Korfantego”

Najpierw były prace uznanego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, a później… dania na talerzu. A ściślej rzecz biorąc, w ten sposób powstało menu inspirowane jego sztuką. Konkurs kulinarny dla uczniów techników gastronomicznych odbył się w sobotę, 10 września, w Zespole Szkół nr 7 w Tychach. Ogłoszenie wyników natomiast w Browarze Obywatelskim w Tychach. To właśnie on gościnnie przyjął uczestników bitwy kulinarnej, znanych z programu MasterChef Junior oraz blogerów kulinarnych i uczniów.

W konkursie dla szkół gastronomicznych triumfowali uczniowie „Korfantego” Agata Musioł i Tomasz Pisarek. Organizator przedsięwzięcia, którym była Nieformalna Grupa „Kulinarny Ogień” doceniła zaproponowane menu: zakąskę z musu i wątróbki, konfitury z cebuli, jadalnej ziemi, tiulu oraz sosu jeżynowego. Daniem głównym był gołąb na kaszotto a deserem fondant czekoladowy z sosem wiśniowym. Uczniowie przygotowali się do rywalizacji konkursowej przez wakacje pod okiem pani Ewy Goraus, nauczyciela przedmiotów zawodowych. Jak widać przyniosło to efekt w postaci pierwszego miejsca.

- Agata i Tomasz już od pierwszej klasy przejawiali zainteresowanie obranym kierunkiem kształcenia. Przede wszystkim chcieli zacząć przygotowywać potrawy. Nie boją się eksperymentować z tradycyjnymi przepisami i nadawać im nowego kształtu. Konkurs w Tychach nie jest pierwszym, w którym brali udział. Niedawno, bo w maju reprezentowali naszą szkołę podczas Bohumińskiego Grillowania, co było dla nich cennym doświadczeniem - mówi Ewa Goraus, nauczyciel Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Agata Musioł i Tomasz Pisarek uczniowie klasy maturalnej Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, swoją przyszłość zawodową wiążą z branżą gastronomiczną. Już odwodnili, że potrafią twórczo podejść do kulinarnych wyzwań. Nie tylko czuwają nad smakową warstwa potrawy, ale umieją podać ją w sposób, który zapowiada prawdziwą ucztę z nie mniej istotnym akcentem wizualnym.

Szkoły gastronomiczne cieszą się coraz większa popularnością wśród młodzieży. Dają możliwość zdobycia ciekawego zawodu i pracy w szeroko rozumianej branży kulinarnej. Młodzież biorąca udział w przeróżnych konkursach ma możliwość kreatywnej interpretacji tradycyjnego menu.

Warto dodać, że zdawalność z przedmiotów gastronomicznych w „Korfantym” wyniosła w tym roku 100 %.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rozinenbomber (178.27. * .69) 12.09.2022 08:18

To musiały być dania z kości i padliny.
Beksiński nie kojarzy się raczej apetycznie.