Beksiński przyniósł zwycięstwo uczniom z „Korfantego”
Malarstwo Zdzisława Beksińskiego i kulinaria? To zestawienie, choć na pierwszy rzut oka niemożliwe, jest jednak realne. Udowodnili to uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, wygrywając konkurs „Sztuka na Talerzu”.
Najpierw były prace uznanego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, a później… dania na talerzu. A ściślej rzecz biorąc, w ten sposób powstało menu inspirowane jego sztuką. Konkurs kulinarny dla uczniów techników gastronomicznych odbył się w sobotę, 10 września, w Zespole Szkół nr 7 w Tychach. Ogłoszenie wyników natomiast w Browarze Obywatelskim w Tychach. To właśnie on gościnnie przyjął uczestników bitwy kulinarnej, znanych z programu MasterChef Junior oraz blogerów kulinarnych i uczniów.
W konkursie dla szkół gastronomicznych triumfowali uczniowie „Korfantego” Agata Musioł i Tomasz Pisarek. Organizator przedsięwzięcia, którym była Nieformalna Grupa „Kulinarny Ogień” doceniła zaproponowane menu: zakąskę z musu i wątróbki, konfitury z cebuli, jadalnej ziemi, tiulu oraz sosu jeżynowego. Daniem głównym był gołąb na kaszotto a deserem fondant czekoladowy z sosem wiśniowym. Uczniowie przygotowali się do rywalizacji konkursowej przez wakacje pod okiem pani Ewy Goraus, nauczyciela przedmiotów zawodowych. Jak widać przyniosło to efekt w postaci pierwszego miejsca.
- Agata i Tomasz już od pierwszej klasy przejawiali zainteresowanie obranym kierunkiem kształcenia. Przede wszystkim chcieli zacząć przygotowywać potrawy. Nie boją się eksperymentować z tradycyjnymi przepisami i nadawać im nowego kształtu. Konkurs w Tychach nie jest pierwszym, w którym brali udział. Niedawno, bo w maju reprezentowali naszą szkołę podczas Bohumińskiego Grillowania, co było dla nich cennym doświadczeniem - mówi Ewa Goraus, nauczyciel Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.
Agata Musioł i Tomasz Pisarek uczniowie klasy maturalnej Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, swoją przyszłość zawodową wiążą z branżą gastronomiczną. Już odwodnili, że potrafią twórczo podejść do kulinarnych wyzwań. Nie tylko czuwają nad smakową warstwa potrawy, ale umieją podać ją w sposób, który zapowiada prawdziwą ucztę z nie mniej istotnym akcentem wizualnym.
Szkoły gastronomiczne cieszą się coraz większa popularnością wśród młodzieży. Dają możliwość zdobycia ciekawego zawodu i pracy w szeroko rozumianej branży kulinarnej. Młodzież biorąca udział w przeróżnych konkursach ma możliwość kreatywnej interpretacji tradycyjnego menu.
Warto dodać, że zdawalność z przedmiotów gastronomicznych w „Korfantym” wyniosła w tym roku 100 %.
To musiały być dania z kości i padliny.
Beksiński nie kojarzy się raczej apetycznie.