Niewielkie zainteresowanie miałami węglowymi PGG. Sprzedano 25 proc. dostępnego opału

Problem z dostępnością węgla nie skłonił klientów do zakupu miałów węglowych. Przynajmniej na razie.

Niewielkie zainteresowanie miałami węglowymi PGG. Sprzedano 25 proc. dostępnego opału
PGG S.A. zamierza wystawiać na sprzedaż do 90 tys. ton miałów węglowych tygodniowo. Zdjęcie ilustracyjne, fot. PGG S.A.

Podaż większa niż popyt

Polska Grupa Górnicza sprzedała 10 tys. ton miałów węglowych z wystawionych na sprzedaż 40 tys. ton. Dodatkowa sesja sprzedaży rozpoczęła się w piątek 30 września o 16.00. Kolejna sesja sprzedaży miałów węglowych odbędzie się dziś po 16.00 (poniedziałek 3 października).

PGG będzie kontynuować sprzedaż miałów węglowych na kolejnych sesjach w e-sklepie w poniedziałki, środki i piątki po 16.00.

"Pełnowartościowe paliwo do tradycyjnych kotłów zasypowych lub kotłów miałowych"

- W celu rozszerzenia oferty dla klientów oraz dla poprawienia dostępności opału i ułatwienia zakupów, sklep internetowy PGG S.A. uruchomił trzy dodatkowe sesje sprzedażowe w tygodniu. W poniedziałki, środy i piątki od godz. 16 można kupić węgiel energetyczny o uziarnieniu do 20 mm, o niskiej zawartości popiołu i spiekalności, bez zanieczyszczeń mułowych, o stabilnych parametrach i względnie wysokiej wartości opałowej. Sprawdza się jako pełnowartościowe paliwo do tradycyjnych kotłów zasypowych lub kotłów miałowych (w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale także w gospodarstwach domowych)

- informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Luzem i w big-bagach

Dodatkowe sesje sprzedaży miałów węglowych będą odbywać się w poniedziałki, środy i piątki. PGG zamierza każdorazowo wystawiać na sprzedać około 30 tys. ton miałów węglowych dla gospodarstw domowych. Sprzedaż obejmuje miały węglowe sprzedawane luzem oraz w opakowaniach typu big-bag o wadze 1 tony.

- Ze względów logistycznych odbioru zakupionych przez klientów węgli miałowych z kopalń dokonują wyłącznie przewoźnicy KDW - informuje PGG i zapewnia, że miały węglowe są paliwem bezpiecznym, ale mogą być spalane w specjalnie przystosowanych do tego kotłach.

Sprzedają miały, bo zawieszono normy

Przypomnijmy, pod koniec czerwca zawieszone zostały obowiązujące od 2018 r. normy jakości węgla. Sprzedaż mułów oraz flotokoncentratów jest nadal zabroniona.

- Należy jednak podkreślić, że nadal zabroniona jest sprzedaż na rzecz odbiorców detalicznych następujących paliw stałych: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, dowolnej mieszaniny paliw zawierającej mniej niż 85% węgla kamiennego, paliwa stałego niepoddanego procesowi sortowania (tzw. niesortu). Zakazy te wynikają bowiem z uregulowań ustawowych, od których nowo wprowadzone rozporządzenie nie wprowadza odstępstwa - informowała wówczas Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

źródło: PGG, oprac. żet

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Skarbnik (83.10. * .34) 04.10.2022 07:59

Piszą o nas .....Kontrowersyjne silent disco w Jastrzębiu. Zorganizowano je tuż obok pomnika ofiar marszu śmierci. Mieszkańcy nie kryją oburzenia.Już po samej uroczystości i silent disco, w magistracie nie widzą problemu w miejscu, gdzie zorganizowano zabawę.

~Dawidw (37.248. * .103) 04.10.2022 06:46

Gdyby wprowadzili odbiór osobisty na miały, zainteresowanie by było duże. Nikt nie chce za mial z dostawą zapłacić powyżej 2 tys, bo to się mija z celem. Wprowadzili KDW, które od pn już się zapchały miałem...Co z tego że węgiel jest, jak nie można go przywieźć!! To jest CYRK!

~Skarbnik (83.10. * .34) 04.10.2022 06:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Węgiel 2022
Morawiecki - węgla w Polsce nie zabraknie
Morawiecki - sprowadzimy więcej węgla niż potrzeba
Sasin - kazałem spółkom sprowadzić natychmiast 12 milionów ton węgla
Morawiecki -węgiel już płynie do Polski
Kaczyński - są problemy z przeładunkiem bo PO sprzedała polskie porty
Morawiecki - nikomu węgla nie zabraknie
Morawiecki - zastosujecie auto reglamentację węgla
Kaczyński -zamiast 3 ton kupcie jedną tonę , a drugą w kwietniu
Kaczyński - musimy sprowadzać 3 tony niesortowanego by uzyskać 1 tonę sortowanego
Sasin - niech samorządy włączą się w dystrybucję i sprzedaż węgla
Samorządy - nie mamy infrastruktury do sprzedaży węgla
Sasin - samorządy winne , że ludzie nie maja węgla na zimę

~Pytanie (87.239. * .85) 03.10.2022 22:54

Skoro mniejsze zainteresowanie to dlaczego obowiązuje limit 3 tony a nie np 6 ton ??

~mysz (178.43. * .9) 03.10.2022 16:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Miał każą kupować.Zdziwienie,że ludzie nie kupują tego surowca .Kotly nakazali likwidować pod groźbą wysokiej kary.Nagle coś w makówkach się poluzowało i wolno palic wszystkim no oprócz opon bo te to dla górników zarezerwowane.

~SektaBogaAntysmoga (193.200. * .16) 03.10.2022 13:19

Dodajcie swój komentarz - przecież na rynku były dobre kotły, które mogły bardzo rozsądnie spalać miały, na przykład kotły Płonka z Osieka, z podajnikiem szufladowym / tłokowym. Ale ..... komuś śmierdziało tanie ciepło.