Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krzysztof Gadowski: Mamy chaos i bałagan w rządzie. A gdzie jest tani węgiel? [WYWIAD]

Posła Krzysztofa Gadowskiego (PO) z Jastrzębia-Zdroju pytamy o opinię na temat ostatniego pomysłu ubrania samorządów w dystrybucję węgla.

Krzysztof Gadowski: Mamy chaos i  bałagan w rządzie.  A gdzie jest tani węgiel? [WYWIAD]
Poseł Krzysztof Gadowski zapowiadał już w czerwcu, że węgla będzie brakować.

Krzysztof Gadowski: Mamy chaos i bałagan w rządzie. A gdzie jest tani węgiel?

- Co Pan sądzi o pomyśle sprzedaży węgla przez samorządy?

- To wynik chaosu i bałaganu w rządzie oraz międzyresortowych przepychanek ministrów i premiera. To wiążę się z brakiem kompetencji i zrzucaniem odpowiedzialności na innych, tym razem na samorządy. To przecież premier Morawiecki ostatecznie wydał decyzję i polecił spółkom Skarbu Państwa zakup, sprowadzenie i sprzedaż węgla. Początkowo w decyzji był zakaz premiera dotyczący sprzedaży tego węgla prywatnym pośrednikom. Później minister Sasin wnioskował o zmiany tej decyzji w tym między innym o skreślenie tego zapisu. Następnie domagał się, aby sprzedażą węgla zajęła się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ostatecznie premier odrzucił tą propozycję. To wszystko wynika z dokumentów, jakie otrzymaliśmy podczas kontroli poselskiej dotyczącej zakupu węgla w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od ministra Dworczyka. Warto też przypomnieć, że wcześniej była decyzja Polskiej Grupę Górniczą o zerwaniu umów z tzw. Autoryzowanymi Sprzedawcami Węgla z dniem 30 lipca br. Było w tą dystrybucję zaangażowanych ponad 200 podmiotów dysponujących ok. 600 punktami sprzedaży na terenie całego kraju. Na ich miejsce później budowano sieć tzw. kwalifikowanych dostawców węgla. Skończyło się tylko na około 60 składach. Tak więc kilka prób stworzenia sprawnego systemu sprzedaży węgla okazało się wielką porażką ministra Sasina. Dziś mamy już październik, a informacja od minister Moskwy o tym, że trzeba kupić węgiel z zagranicy, pojawiła się w lutym, w dniu agresji Rosji na Ukrainę. Od tego czasu minęło prawie osiem miesięcy. Obecnie, kiedy prawie od miesiąca trwa już sezon grzewczy, samorządy dowiadują się, że bez żadnych podstaw prawnych mają zająć się sprzedażą węgla. Przecież to czyste zrzucanie odpowiedzialności za swój brak kompetencji i skuteczności. To skandal.

- Będzie Pan to poruszał w sejmie?

- Tak, będę o to pytał premiera, w czwartek 6 października na sali plenarnej w punkcie obrad "pytania w sprawach bieżących". Pytanie zasadnicze to, ile tego „taniego” węgla już kupiono, gdzie on jest i kto zajmuje się jego dystrybucją? Kto i za ile przewiózł go w głąb kraju? I jaka jest jego cena? Bo przecież rząd PiS zabezpieczył na ten cel 21 miliardów zł. dla PGE Paliwa S.A i Węglokoks S.A. oraz 8,6 miliarda dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

- Czy temat dystrybucji węgla przez samorządy nie jest Pana zdaniem próbą przykrycia innych problemów? Widzieliśmy to już nie raz. 

- Być może tak, pewnie za chwilę się dowiemy o nowych przepychankach rządu, o wzrastającej inflacji lub kolejnych chybionych inwestycjach. Zawsze kiedy pojawia się jakiś złożony problem rząd PiS wyciąga jakiegoś „królika z kapelusza” żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od tych zasadniczych problemów.

Przypomnijmy, że poseł Gadowski już w czerwcu ostrzegał, że węgla będzie brakować. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

54 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oficjale (89.64. * .87) 21.10.2022 18:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ludzie PiS od początku działania tworzą chaos i bałagan. To widać bardzo dokładnie. Przyczyną nie jest nieudolność ludzi rządu a w tym Jarosława Kaczyńskiego. Gdyby tak było, wspomniany prezes wyrzucałby z rządu tych, którzy sobie nie radzą. Jeśli ktoś został wyrzucony, to tylko na niby, żeby awansować w innym "resorcie". Wniosek do wyciągnięcia jest prosty. To co się dzieje jest zaplanowane i realizowane aby zniszczyć nasz kraj. Obiecanki, podwyżki, dodatkowe wypłaty mają doprowadzić do obniżenia wartości złotówki. Gdy rząd sprzedaje coś za dolary lub euro, dostaje więcej złotówek, którymi może przekupić Polaków. Spadek wartości złotówki powoduje drożyznę, ale dopiero po jakimś czasie. Wtedy, głupcy już są zadowoleni. Mają przez chwilę więcej pieniędzy. Nie tak dawno temu mieliśmy miliony. Czy znów do nich dojdziemy? To możliwe, choć nie tak bardzo pewne.
PiS niszczy nasz kraj. Czy ten plan niszczenia ma związek z napaścią na Ukrainę? Z pewnością. Putin sądził, że szybko zajmie całą Ukrainę. Nikt na świecie tym się nie przejmie. Gdy Polska będzie zniszczona zająć nas będzie bardzo łatwo. Macierewicz i Błaszczyk zniszczyli naszą obronność. Całe dowództwo jest wymienione na usłużne PiS. Obiecanki zakupów uzbrojenia zostały obiecankami. Zamówienie uzbrojenia w Korei południowej jest dalszym ciągiem niszczenia. To uzbrojenie nie pasuje do standardów NATO. Kto nam dostarczy pocisków rakiet, części zamiennych? Korea może się wycofać w warunkach wojennych. Wtedy będziemy bezsilni. Nie będzie czym się bronić.

~Moimzdaniem (5.173. * .47) 10.10.2022 09:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś


Od kilku lat wszyscy mogli wymienić swoje kopciuchy na „normalne piece”np. gazowe ale nie!

„Dziadek polili wonglem,ojciec polił wonglem to i jo byda polił wonglem a gaz je drogi”

To się śmieje teraz z tych wszystkich obrońców czarnego syfu gdzie prym wiedzie niejaki „objektywny” troll o wielu nickach.
I bardzo dobrze że węgiel jest niedostępny i bardzo drogi może to powstrzyma następnych trucicieli przed zastanowieniem się nad przyszłością własnej kotłowni.
Były programy,były dofinansowania ale jak ktoś jest mądrzejszy to musi to odczuć na własnej skórze innej rady nie ma!

~Zdroik (46.204. * .45) 10.10.2022 09:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie pośle - za chwilę zacznie się atak opozycji na rząd (być może i Pana), że sprowadził za dużo węgla i tylko kłopoty z tym będą - można zacząć odliczać czas.

~PeOwiec (155.133. * .231) 08.10.2022 20:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

przecież całą unią rządzą same lewaki co w mózgach mają pusto a wielce chcą rządzić

~Do_nizej (5.173. * .47) 08.10.2022 14:53
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nikt cie tu nie trzyma trollu

~Stfukapitalizm (87.101. * .96) 08.10.2022 13:27
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Unia Europejska wam powiedziała że macie odejść od węgla. Potem od ropy i drewna bo też be. Potem mięsa zabronią itd. Za Unią są tylko ci co zarabiają od 10 k. wzwyż albo kretyni.

~Timer_Mans (46.204. * .195) 08.10.2022 12:07
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Teraz widać skutki zielonej rewolucji serwowanej przez UE i środowiska liberalno-lewicowej hołoty.
Unijne oszołomy molestują Polskę, abyśmy zamykali kopalnie, a teraz musimy go sprowadzać, jako kraj ktory ma największe złoża w Europie.
Unia PO jedno zło!!!

~Prawda5555 (87.239. * .85) 08.10.2022 09:22
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

W tym roku zamknęli 3 kopalnie. Pokój 1 Pokój 2 i Jastrzębie 3 taka prawda.

~do_nizej (93.179. * .78) 07.10.2022 23:28
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

co ci sie zgadza?
za PO było pełno węgla po 600zł
a za pisu nawet za 3 000zł go nie ma no ale jak słuchasz dziennika tvp to wszystko jesteś w stanie łyknąć biedaku

~hameln (188.137. * .142) 07.10.2022 23:13
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do ~antygruba (*.48) - z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że od grudnia 2015 roku (rządy Zjednoczonej Prawicy) - zamknięto 1 kopalnię tj. KWK Krupiński , a nie 14 - co do rządów PO-PSL wszystko się zgadza.

~antygruba (193.169. * .48) 07.10.2022 21:05
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Z informacji rzecznika Ministerstwa Aktywów Państwowych, wynika, że w latach 2008-2015 (rządy PO-PSL) w stan całkowitej likwidacji postawiono pięć kopalni; od grudnia 2015 roku (rządy Zjednoczonej Prawicy) w stan całkowitej likwidacji 14 kopalń.

~paolososa (93.179. * .78) 07.10.2022 20:32
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Na koniec Wam to wszystko wytłumaczę jednym zdaniem:

"Rząd przerzuca właśnie na samorząd odpowiedzialność za to, że węgla nie będzie. Co oznacza, że go nie będzie. Bo jakby był, to by wyszło na to, że jest dzięki samorządom, a do tego rząd dopuścić przecież nie może"

~odkrycie (188.137. * .64) 07.10.2022 19:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wszystkim palącym węglem współczuję fatalnego samopoczucia z powodu poczucia winy. Bo w ostatnich latach węgiel który trafiał do indywidualnych palenisk pochodził przede wszystkim z Rosji. Czyli paląc w piecach i kupując rosyjski węgiel wspierano rosyjskich górników, rosyjską kolej, rosyjskich oligarchów. Pomijam aspekt trucia sąsiadów bo to jest oczywiste.

~górnicy (89.64. * .183) 07.10.2022 12:23
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Zwolennicy PiS piszą kłamstwa celowo lub nie rozumieją tego co się dzieje. Bierze w tym udział poseł PiS Grzegorz Matusiak. Oczernianie innych to jego specjalność. Nie pamięta, kto zorganizował strajk w JSW. Kto pilnował aby pracownicy kopalń nie uciekali, gdy zorientowali się, po co jest ten strajk. Nie wie, kto i dlaczego pozwolił na rzucanie "koktailami mołotowa" w policjantów broniących budynku JSW. My to pamiętamy. JSW przynosi zyski i ma się dobrze. Wydobywa węgiel koksujący nadający się do elektrowni węglowych i hut. Na niego jest zapotrzebowanie na całym świecie. Mimo, że jest obsadzona tym z PiS, którym należą się nagrody za walkę z normalnością. Tylko w chaosie ci z PiS mają się dobrze.
Dlaczego poseł Matusiak głosuje tak jak mu nakazuje jego pisowska władza, a przeciw naszym Polskim interesom, nie zamierza wyjaśnić. Apelujemy aby przeszedł na naszą stronę, to znaczy na bezpartyjną niezależność w sejmie i głosował w naszym interesie a nie Pisowskim, czyli wrogim nam.

~milos (80.53. * .194) 07.10.2022 12:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tak tak 30 lat dopłacania do pietnastek osiemnastek deputatów palenia opon i strajków wiecznie nienażartych ryli - a jak potrzebny jest węgiel - to ni ma

~PrzeczytaneDzis (5.173. * .251) 07.10.2022 11:34
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Morawiecki pisze do samorządowców: Potrzebujemy pełnej współpracy
"Schowajmy legitymacje partyjne w do szuflady, zamknijmy je i bez względu na to co nas różni szukajmy tego co nas łączy"
Po 7 latach plucia na wszystkich teraz kiedy im się pali grunt pod nogami szukają współpracy,żalosne!!!

~Do_trolla_nizej (5.173. * .251) 07.10.2022 09:16
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

I oni wszyscy mieli racje żeby pozamykać te fabryki smrodu i ciągłego dopłacania do kopalń
teraz pis utrzymuje „trupa” wpadając w największe zadłużenie od lat
Węgiel to przeżytek,pokaz mi Niemca Belga czy Holendra który pozwoli sobie wysypać taki czarny syf na placu przecież to jest średniowiecze !

~Zdroik (46.204. * .91) 07.10.2022 08:17
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

"Zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady" - Grzegorz Schetyna,
"Zatrzymać zakup przez Polskę tego węgla (…). Musimy skończyć z tym procederem" - Donald Tusk,
"Jak najszybciej ograniczyć spalanie węgla w naszym kraju" - Małgorzata Kidawa-Błońska,
"Eliminować węgiel również z przemysłu” - Borys Budka,
"Turów trzeba zamknąć; musimy natychmiast wyjść z węgla" - Szymon Hołownia,
"Jest orzeczenie sądowe i rządzący muszą się do niego zastosować niezależnie od tego, jak ono jest bolesne, jak trudne" o zamknięciu Turowa - Rafał Trzaskowski.
To jest prawdziwe stanowisko totalnych dotyczące górnictwa w Polsce, a nie jałowe uniesienia w JO.pl Pana posła.

~Dobry (89.64. * .184) 07.10.2022 07:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Panie Gadowski nie bedzie chaosu i bałaganu jak tacy ludzie jak pan nie będą spełniać takich funkcji jak poseł czego sobie i Polakom zycze

~Do_trolli_nizej (5.173. * .251) 07.10.2022 05:47
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem
Dziecinne te argumenty pisiory macie
Ale rządzi pis i mamy takie dziadostwo jakiego najstarsi górale nie pamiętają a jedyne argumenty to wina Tuska albo „gdyby” żałosne

~Strać_się_pało (146.70. * .202) 07.10.2022 00:53
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gdyby dziś rządziła PO to by było tylko "pinindzy ni ma i nie będzie " i nic by nie bylo w Polsce a wszystko kupowaliśmy od szwabów za ciężkie pieniądze, po prostu za rządów PO do których już nigdy nie dojdzie leżymy i sramy pod siebie.

~@czeskiKralovec (188.137. * .142) 06.10.2022 22:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak odsunąć ten straszny PiS od władzy? - oto mikstura:
Wlej do kotła wywar z żaby, dodaj żądło od szerszenia, jad ze żmij, mamby trzewia, pe?is z knura nie zawadzi, tak prastara księga radzi - wymów zaklęcie po niemiecku, którego wstyd mówić przy dziecku, wlej to wszystko w usta Tuska a powstanie hydra niemiecko-ruska :)

~Menel (46.204. * .61) 06.10.2022 21:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Mamydosc
Dość to ma Polska ludzi z V-kolumny, takich jak ty.
Dlaczego twój tata nie używał gumki, kilkadziesiąt lat temu?

~Marys_z_Marklowic (5.173. * .251) 06.10.2022 20:37
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

pis niech se w d***pe wsadzi te wszystkie plusy,ja chce węgiel po 800zl !!!!!

~Lokotraktor (159.253. * .183) 06.10.2022 19:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Posel jak mamut, spal lata pod lodem, nagle ozyl.
Jak mozna piss przepedzic, kiedy w opozycji siedza tacy kretyni.

~sąsiad1 (188.137. * .185) 06.10.2022 18:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Węgiel nigdy nie będzie tani przy waszej nienażartej wiecznie załodze - szesnastki deputaty, wcześniejsze emerytury i co tam sobie jeszcze rylstwo wystrajkowało

~robaczek (80.49. * .118) 06.10.2022 18:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kamieni kupa była po PO ... ale jaja , ale jaja

~SZKODASTRACONYCHLAT (89.174. * .113) 06.10.2022 18:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Współczuje tym co przyjdą po pis-ie a przyjdą TO PEWNE wtedy co niektórym oczy się otworzą ale będzie już za późno i kamieni kupa to pikus
Szkoda mi przyszłego pokolenia które będzie za to wszystko płacić

~Mamydosc (89.174. * .113) 06.10.2022 18:23
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

pis to najgorsze co mogło nas spotkać

~Dziękujemy (89.64. * .85) 06.10.2022 18:15

TANI WĘGIEL JEST W 33 KOPALNIACH ,KTÓRE ZLIKWIDOWALI ZA PO ORAZ W 13 KOPALNIACH ,KTÓRE ZAMKNIĘTO ZA PiS

wnikliwy 06.10.2022 16:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ten się odzywa ,którego koledzy z POwalonej opozycji dostawali stanowiska w Brukseli za likwidację kopalń,stoczni. Teraz chłopie się odzywasz? Skończ waść wstydu oszczędź

~mignus (188.137. * .170) 06.10.2022 16:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Oczywiście że trzeba było likwidować i zasypywać żeby nikomu nie przyszło do głowy otwierać ponownie tego bagna. Ile jeszcze chcecie żerować na reszcie podatników ?

~wegiel (89.200. * .30) 06.10.2022 15:07
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Dziwi mnie postawa Gadowskiego przecież cały czas popiera kolegę Buzka który mówi wprost o likwidacji wszystkich kopalń na Śląsku w trybie natychmiastowym. PO nawet tego nie ukrywa . Przypominam za czasów Platformy Obywatelskiej zlikwidowano 49 kopalń

~Adamm (87.207. * .92) 06.10.2022 14:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

od 2015 do 2022 roku za rządu Pisu zlikwidowali 17 kopalń węgla kamiennego. W naszym rejojonie zlikwidowali kwk Krupinski i kwk JasMos gdzie węgla pozostało na ok 10 lat eksploatacji. Oszuści i hipokryci. Jedno co im wychodzi to niszczenie i likwidacja bo na miejscu zlikwidowanych zakładów pracy to tylko wiatr hula ...

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.10.2022 13:54
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@do honoratki tutaj masz rację jak by oni rządzili to jak była pandemia to by padło 90% firm bo nie było by żadnych dotacji, jak rusy napadli na ukrainę to też już by nie było ukrainy, a teraz to juz by był armagedon litr paliwa 10zł żadnych tarczy kryzysowych a polacy by zapieprzali u bauera, bo piniędzy nie ma i nie bydzie tak panie gadowski tak by było jak byście rządzili z innymi lewakami a pan tu wyjeżdza o węglu jest wiele innych spraw ważniejszych w tym kraju ale pan ma to gdzieś byle jest kasa i to duza kasa

~Fotograf2 (89.25. * .86) 06.10.2022 13:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

ja tylko przypomnę, że gdy tłum ludzi zaczyna atakować kordon policyjny to ta używa środków przymusu w postaci gazu, pałek, gumowych kul - coś jak rozróby na stadionach piłkarskich.

więc jak jeden z drugim ameby umysłowe zaczęliście rzucać kamieniami w policje to się nie dziwcie, że do was strzelali xD

~Honor_atka (46.204. * .160) 06.10.2022 13:22
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Panie Gadowski!
NAJWAŻNIEJSZE, że w tych trudnych czasach i swiatowym kryzysie, nie rządzicie wy!!!
Bo już by było po Polsce.

~Do_nizej (5.173. * .120) 06.10.2022 12:39
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

……” chciała” a pis niszczy wszystko co tylko sie da a nie „chciał” niszczyć kapujesz ??
Jednak ludzie dają się nabrać na te farmazony z tvp
Co zrobił pis przez 7 lat ?????
Zastanów się nim napiszesz kolejne bzdury

~Milena12 (31.0. * .113) 06.10.2022 12:14
oceniono 8 razy
4
Zgłoś

Przypominam ze PO chciała likwidacji kopalń z panem Tuskiem na czele

~Osiemgwiazdek (188.137. * .110) 06.10.2022 11:54
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

Kiedy pis mi wypłaci reparacje za niszczenie wszystkiego co tylko się da?