Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krzysztof Gadowski: Mamy chaos i bałagan w rządzie. A gdzie jest tani węgiel? [WYWIAD]

Posła Krzysztofa Gadowskiego (PO) z Jastrzębia-Zdroju pytamy o opinię na temat ostatniego pomysłu ubrania samorządów w dystrybucję węgla.

Krzysztof Gadowski: Mamy chaos i  bałagan w rządzie.  A gdzie jest tani węgiel? [WYWIAD]
Poseł Krzysztof Gadowski zapowiadał już w czerwcu, że węgla będzie brakować.

Krzysztof Gadowski: Mamy chaos i bałagan w rządzie. A gdzie jest tani węgiel?

- Co Pan sądzi o pomyśle sprzedaży węgla przez samorządy?

- To wynik chaosu i bałaganu w rządzie oraz międzyresortowych przepychanek ministrów i premiera. To wiążę się z brakiem kompetencji i zrzucaniem odpowiedzialności na innych, tym razem na samorządy. To przecież premier Morawiecki ostatecznie wydał decyzję i polecił spółkom Skarbu Państwa zakup, sprowadzenie i sprzedaż węgla. Początkowo w decyzji był zakaz premiera dotyczący sprzedaży tego węgla prywatnym pośrednikom. Później minister Sasin wnioskował o zmiany tej decyzji w tym między innym o skreślenie tego zapisu. Następnie domagał się, aby sprzedażą węgla zajęła się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ostatecznie premier odrzucił tą propozycję. To wszystko wynika z dokumentów, jakie otrzymaliśmy podczas kontroli poselskiej dotyczącej zakupu węgla w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od ministra Dworczyka. Warto też przypomnieć, że wcześniej była decyzja Polskiej Grupę Górniczą o zerwaniu umów z tzw. Autoryzowanymi Sprzedawcami Węgla z dniem 30 lipca br. Było w tą dystrybucję zaangażowanych ponad 200 podmiotów dysponujących ok. 600 punktami sprzedaży na terenie całego kraju. Na ich miejsce później budowano sieć tzw. kwalifikowanych dostawców węgla. Skończyło się tylko na około 60 składach. Tak więc kilka prób stworzenia sprawnego systemu sprzedaży węgla okazało się wielką porażką ministra Sasina. Dziś mamy już październik, a informacja od minister Moskwy o tym, że trzeba kupić węgiel z zagranicy, pojawiła się w lutym, w dniu agresji Rosji na Ukrainę. Od tego czasu minęło prawie osiem miesięcy. Obecnie, kiedy prawie od miesiąca trwa już sezon grzewczy, samorządy dowiadują się, że bez żadnych podstaw prawnych mają zająć się sprzedażą węgla. Przecież to czyste zrzucanie odpowiedzialności za swój brak kompetencji i skuteczności. To skandal.

- Będzie Pan to poruszał w sejmie?

- Tak, będę o to pytał premiera, w czwartek 6 października na sali plenarnej w punkcie obrad "pytania w sprawach bieżących". Pytanie zasadnicze to, ile tego „taniego” węgla już kupiono, gdzie on jest i kto zajmuje się jego dystrybucją? Kto i za ile przewiózł go w głąb kraju? I jaka jest jego cena? Bo przecież rząd PiS zabezpieczył na ten cel 21 miliardów zł. dla PGE Paliwa S.A i Węglokoks S.A. oraz 8,6 miliarda dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

- Czy temat dystrybucji węgla przez samorządy nie jest Pana zdaniem próbą przykrycia innych problemów? Widzieliśmy to już nie raz. 

- Być może tak, pewnie za chwilę się dowiemy o nowych przepychankach rządu, o wzrastającej inflacji lub kolejnych chybionych inwestycjach. Zawsze kiedy pojawia się jakiś złożony problem rząd PiS wyciąga jakiegoś „królika z kapelusza” żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od tych zasadniczych problemów.

Przypomnijmy, że poseł Gadowski już w czerwcu ostrzegał, że węgla będzie brakować. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

54 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Adamif (188.137. * .51) 06.10.2022 11:24
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Panie pośle prosze również się dopytywać, czy ten rząd jest naprawdę jeszcze polski? bo wyglada na to że chcą nas unicestwić, bo jako polacy zaczynamy im mocno przeszkadzać.

~Skarbnik (83.10. * .233) 06.10.2022 10:43
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Ciekawy -sam się zastanawiam , najbardziej narzekają ci co zawierzyli swój węgiel i gaz św. Mateuszowi od gazu i św. Sasinowi od węgla

~ciekawy (80.53. * .194) 06.10.2022 10:20
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Skarbnik - zastanawiam się co trzeba mieć w głowie żeby wierzyć chociaż w jedno słowo tym panom wymienionym poniżej

~Skarbnik (83.10. * .233) 06.10.2022 10:16
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Węgiel 2022
Morawiecki - węgla w Polsce nie zabraknie
Morawiecki - sprowadzimy więcej węgla niż potrzeba
Sasin - kazałem spółkom sprowadzić natychmiast 12 milionów ton węgla
Morawiecki -węgiel już płynie do Polski
Kaczyński - są problemy z przeładunkiem bo PO sprzedała polskie porty
Morawiecki - nikomu węgla nie zabraknie
Morawiecki - zastosujecie auto reglamentację węgla
Kaczyński -zamiast 3 ton kupcie jedną tonę , a drugą w kwietniu
Kaczyński - musimy sprowadzać 3 tony niesortowanego by uzyskać 1 tonę sortowanego
Sasin - niech samorządy włączą się w dystrybucję i sprzedaż węgla
Samorządy - nie mamy infrastruktury do sprzedaży węgla
Sasin - samorządy winne , że ludzie nie mają węgla na zimę.

~mignus (80.53. * .194) 06.10.2022 10:03
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

A ja się zastanawiam jaki ma sens żeby rylstwo 30 lat żerowało na reszcie społeczeństwa, a teraz raz na 30 lat kiedy węgiel jest naprawdę potrzebny to nie umiecie go nam zapewnić ? To po co przez 30 lat płacimy na wasze pietnastki premie kredkowe deputaty itd ? Już dawno trzeba to było zasypać i zalać a pieniądze zamiast na wiecznie nienażartych ryli przeznaczyć na elektrownie atomową, wiatraki farmy fotowoltaiczne itd. I tak węgla nie ma i tak nie ma

~FE (89.64. * .42) 06.10.2022 09:56
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Gadowski chciał zamykać kopalnie a teraz wielce się martwi czy Polacy dostaną tani węgiel . Daj sobow spokój chłopie , w jastrzebiu już jesteś spalony .

~Era (93.179. * .20) 06.10.2022 09:21
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Przypomnę ze pan Tusk chciał zamknąć wszystkie kopalnie

~mysz (178.43. * .146) 06.10.2022 09:12
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Co za trole napastliwe.Czlowiek od dawna walczy zeby twój tylek nie marznął a wy swoje.Zapytaj twojego posła Matusiaka jak tam z węglem Polska sobie radzi.JESZCZE NIE CZYTALAM JEGO INTERWENCCJI W TEJ SPRAWIE.Siedzi cichutko.Niech zleci swojemu bratu samorzadowcowi pomóc ludziom w zakupie węgla.Przeciez Sasin dal rozkaz.POSLA GADOWSKIEGO SIE CZEPIACIE..TO PiS niszczy górnictwo./ Rządzą 7lat a wy ciagle platformę macie na językach~By (178.43. * .146) 06.10.2022 08:58

Ludzie

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.10.2022 08:55
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

panie pośle lewaku gdzie byłeś jak twoi kumple zamykali kopalnie a że węgla zabraknie to ja już wiedziałem w lutym a ty się obudziłeś w czerwcu jako ostatni jesteś żałosny

~Osiemgwiazdek (5.173. * .120) 06.10.2022 08:46
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

O co ci chodzi trollu ?
Nie masz węgla to idz do tego co mówił że go mamy na 200lat

Gdyby mój pracownik po 7 latach pracy zwalał swoją nieudolność na poprzedników wyleciałby na zbity pysk
Po co się nieudaczniki brały za rządzenie jak nic nie potrafią poza zrujnowaniem gospodarki???
Skoro głosowałeś na pis to teraz idz do nich niech ci załatwią ten węgiel
Z tego co pamietam za PO hałdy były pełne węgla że nie wiedzieli co z tym zrobić,poza tym węgiel był po 600zl/t i wszyscy się prosili ale wystaczyło kilka lat „nierządów” i mamy co mamy

Na szczęście pis się kończy choć smród zostanie po nich jeszcze kilkadziesiąt lat

~BylyGornik (178.43. * .146) 06.10.2022 08:39
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Co mi się wydaje ,że to PIS pozamykal kopalnie,górników przekupił i górnictwo pada.

right 06.10.2022 08:35
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Pan Gadowski ma czelność mówić coś o kopalniach? Czy to nie pańscy koledzy kazali strzelać do górnikow?

wnikliwy 06.10.2022 08:25
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

W tych kopalniach panie Gadowski coście z Tuskiem zamknęli i zniszczyli szyby wraz z infrastrukturą,aktualnie z Jasmos burzyciel płuczkę