Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Awantura o kasę. Prezydent wylicza, że Wodzisław ma dostać 6 mln zł, a powinien 16,5 mln. Radny Chrząszcz składa skargę na wiceministra Wosia

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca odniósł się do ostatnich informacji, m.in. wojewody śląskiego o przyznaniu samorządom dodatkowych pieniędzy rządowych. W ramach tego kroku Wodzisław Śląski ma otrzymać nieco ponad 6 mln zł. Jak podkreśla prezydent, trudno się cieszyć, skoro na zmianach podatkowych miasto straciło o 10 mln więcej. Do dyskusji włącza się przewodniczący rady miejskiej z Jastrzębia-Zdroju, a tymczasem radny Łukasz Chrząszcz i Wodzisław 2.0 chce pisać skargę na wiceministra Wosia w sprawie 30 mln zł dla Wodzisławia. 

Awantura o kasę. Prezydent wylicza, że Wodzisław ma dostać 6 mln zł, a powinien 16,5 mln. Radny Chrząszcz składa skargę na wiceministra Wosia
Prezydent Mieczysław Kieca, Piotr Szereda, Michał Woś i Łukasz Chrząszcz.

Awantura o kasę. Prezydent wylicza, że Wodzisław ma dostać 6 mln zł, a powinien 16,5 mln. Radny Chrząszcz składa skargę na wiceministra Wosia

Staram się raczej nie komentować rządowej narracji. Już dawno wymknęła się ona poza zwykłe pojmowanie otaczającej nas rzeczywistości. Dziś jednak ukłuło mnie mocniej. Przeczytałem bowiem, także w lokalnych mediach, jak to my, lokalna wspólnota, jesteśmy szczęściarzami, bo rząd da nam, wodzisławianom, 6 290 601 zł! Ten rząd zapomniał chyba jednak, że gdyby nie przeprowadzona „reforma”, z naszych podatków PIT powinno wrócić do nas aż 16 685 057! Czyli dzięki wprowadzonym przez rząd zmianom w polskim prawie dostaniemy 6, a powinniśmy 16,5. Ale cieszmy się, że dostaniemy 6… - komentuje Mieczysław Kieca, przedstawiając jednocześnie pismo ze Związku Miast Polskich z wyliczeniami ubytku dochodów z PIT dla Wodzisławia Śląskiego w latach 2019-2023, który wynosi aż 40,1 mln zł (już po odliczeniu dwóch rządowych rekompensat). 

Biuro Związku, wspierając miasta, Prezesa i Zarząd ZMP w trudnej walce o finanse samorządowe (niestety nasze postulaty oraz inicjatywy senackie regularnie przepadają w sejmie, a propaganda rządowa, wsparta kreatywną statystyką" MF, twierdzi, że sytuacja miast jest dobra), prowadzi stały monitoring zmian w finansach miast, opierając się na udostępnianej przez resort finansów bazie danych, agregującej dane ze sprawozdań JST z wykonania budżetów - pisze w dokumencie do prezydenta Wodzisławia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. 

Prezydent dodatkowo wyjaśnia ten mechanizm przepływu środków. - PIT, czyli pieniądze, które wypracowujemy jako mieszkańcy miasta i przekazujemy rządowi w płaconych podatkach, zawsze był ogromną częścią budżetu Wodzisławia. Jak w każdym innym mieście. To z tych wypracowanych przez nas pieniędzy dbaliśmy o szkoły, drogi, boiska i wszystko inne. Dziś dostajemy tylko niewielką część tych środków. Ale dostajemy rekompensatę. Nic tylko się cieszyć... - dodaje z ironią prezydent Mieczysław Kieca. 

Odpowiedź jastrzębskiego PiS-u

Co ciekawe w social mediach pod postem prezydenta głos zabrał przewodniczący rady miejskiej z sąsiedniego Jastrzębia-Zdroju Piotr Szereda (PiS). - Gdy politycy idą do wyborów i obiecują obniżkę podatków. To część z nich to robi inni tylko obiecują, a pozostali je podnoszą - komentuje Piotr Szereda, sugerując dodatkowo prezydentowi Wodzisławia podziękowanie za środki z Polskiego Ładu na modernizację Balatonu - 12,8 mln zł. - To 100 proc. kwoty, o którą Wodzisław Śląski wnioskował. Warto też podziękować chyba ... panie prezydencie - pisze Piotr Szereda, dalej wypominając m.in. 30 mln zł, które przeszły miastu koło nosa. Pyta też, czy ktoś za to odpowie?

Co zrobił wiceminister?

To samo pytanie zadaje w innym miejscu radny miejski Łukasz Chrząszcz, który z kolei (za wcześniejszymi słowami prezydenta Kiecy) już w czerwcu pytał o to wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, ale jego pytania od miesięcy pozostają bez odpowiedzi parlamentarzysty z Raciborza. - W związku z brakiem odpowiedzi, ponowiłem pismo z pytaniami. Z kolei Wodzisław 2.0 złoży skargę do Ministra Sprawiedliwości i Premiera RP na postępowanie wiceministra sprawiedliwości jako rażące dla piastowanego stanowiska - zapowiada radny Łukasz Chrząszcz. Wśród pytań radnego do wiceministra Wosia pojawiły się m.in. takie, czy już od 14 marca Woś wiedział już o błędzie wodzisławskiego magistratu we wniosku do Polskiego Ładu? Jakie działania doradziło biuro Michała Wosia prezydentowi Wodzisławia Śląskiego? Co zrobił wiceminister sprawiedliwości, aby mieszkańcy Wodzisławia nie ucierpieli przez błąd, a miasto dostało środki, a także czy poinformował on innych parlamentarzystów z obozu Zjednoczonej Prawicy z Wodzisławia Śląskiego o zaistniałej sytuacji?

Ponadto w swoim piśmie z czerwca radny Chrząszcz zasugerował, aby w następnych edycjach Polskiego Ładu, Funduszu Dróg Samorządowych oraz innych form redystrybucji środków, ich regulamin dawał samorządom siedmiodniowy okres na poprawę błędów formalnych. 

Ludzie

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Antypis (91.214. * .18) 16.10.2022 20:16

I czego się tam dowiesz?
że za pisu kasy ni ma i nie bydzie,że bida w kraju z ich powodu tez Ci nie powiedzą

~@Pytanko (5.184. * .149) 16.10.2022 17:47

Może tam zapukać i pytać? A nie szopkę odwalać?

~@Pytanko (5.184. * .149) 16.10.2022 17:43

Czy Kieca i Chrząszcz nie pomylili adresu interwencji? Wo$? Wg właściwosci to szefką pow.wodzislawkiego jest ponoć Glencowa?

~Do_nizej (5.173. * .116) 14.10.2022 15:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiadomo że trzeba zmianę
Masz jakieś propozycje ???

~PL88 (87.101. * .55) 14.10.2022 15:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

skończcie te błazenade! czyż Kieca się nie cieszy, że sie tu błotem obrzucacie jeden z drugim?! skupcie raczej na kolejnych wyborach i zmianie w urzędzie i radzie miasta, bo miasto nam tonie. Potrzebni konkretni ludzie

~Zdarzasię (87.101. * .96) 14.10.2022 14:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To są tzw. półprawdy prezydenta . Bo jak mowa o 30 mln to tekst - "zdarza się" i winnych nie ma.

~Do_nizej (5.173. * .116) 14.10.2022 14:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Komentarze temu zaprzeczają
„ gdyby rządzili twoi lewaki to już by nie było z 90% firm z powodu pandemi a teraz to za wągiel byś płacił 10000 za tona za gaz z 10zł za meter a za prąd z 5zł za kwh a o ukrainie jużby były wspomnienia więc slucheł dalej lewaków z tvn a szybko skończysz tak jak putin”
Ani kupy ani dupy się to nie trzyma a te wyliczenia …… idz nazot do szkoły !!!

~PeOwiec (155.133. * .231) 14.10.2022 13:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do ~Do_nizej (5.173. * .116) chyba jestem ciut mądrzejszy od ciebie i napewno duzo mądrzejszy od kiecy

kłamstwo 14.10.2022 12:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Haha nic cię to nie obchodzi a tyle o mnie wiesz i tyle piszesz. Brak logiki i niewiedza mordo

~Do_nizej (5.173. * .116) 14.10.2022 12:36
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Rzeczywiście trollu te twoje argumentu zwalają z nóg !
Odpowiem ci tym samym:
„Gdybyś” się uczył to byś był mądrzejszy i dzisiaj takich głupot nie pisał!
Zaorany :)))))))

~PeOwiec (155.133. * .231) 14.10.2022 12:04
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

do poniżej pamietaj że gdyby rządzili twoi lewaki to już by nie było z 90% firm z powodu pandemi a teraz to za wągiel byś płacił 10000 za tona za gaz z 10zł za meter a za prąd z 5zł za kwh a o ukrainie jużby były wspomnienia więc slucheł dalej lewaków z tvn a szybko skończysz tak jak putin skończy a kieca to tylko bierze kase i narzeka na wszystkich i na wszystko

~CoTyPiszesz (5.173. * .116) 14.10.2022 11:46
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mało mnie obchodzi co oglądasz,jesteś pisowskim trollem wiec temat uważam za zamknięty
I nie zadawaj głupich pytań

kłamstwo 14.10.2022 10:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Haha a uważasz, że samorządy są tylko PO wskue? Hahaha dobre, dobre. A skąd ty wiesz mały człowieczku co ja oglądam i czy w ogóle mam tv?

~CoTyPiszesz (5.173. * .116) 14.10.2022 09:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Gdyby samorządy były pisowskie bylibyśmy już dawno w czarnej d**pie.

Ale co ty możesz o tym wiedzieć w tvp tego nie usłyszysz.

kłamstwo 14.10.2022 08:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Gdybyście byli trochę bardziej rozgarnięci czego się w sumie po hejterach nie należy spodziewać to pewnie zauważylibyście że mój komentarz to zlepek wypowiedzi pana Kiecy kiedy to zawalił 30 mln dla miasta. To też wina rządu? Haha a skąd ty wiesz malutki człowieczku na kogo ja głosuję?

~CoTyPiszesz (5.173. * .116) 14.10.2022 08:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dzika szarża na rząd ?
A kto dopuścił do tego burdelu,inflacji,drożyzny,zapaści służby zdrowia i samorządów,Kieca?
Wcale go nie bronię żeby było jasne.
A jak ci się nie podoba to idz do tych co na nich głosowałeś bo ja ich działalności poza jedzeniem kołocza na dożynkach nie widzę żadnej poza ślepym popieraniem prezesa

~vladislav1 (79.190. * .170) 14.10.2022 08:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

kłamstwo gdyby ktoś się tam w rządzie pomylił to nie byłoby tak źle. Gorzej, że to niestety celowe działanie mające na celu zabrać środki wszystkim miastom w Polsce, a następnie atakować je za konieczne podwyżki podatków, cen usług itd.

kłamstwo 14.10.2022 08:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Panie Drogi Prezydencie. Po co ten ambaras? Może w ministerstwie ktoś się po prostu pomylił. Popełnił błąd. "Zdarza się. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi". Dzika szarża na rząd z pana strony trwa. Podobno jakiś " wielki skandal" tu mamy. Oj ułańska fantazja się w Mieczysławie odezwała.

~MójGłos (46.204. * .78) 13.10.2022 16:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Poseł powinien mieć zabronione lobbowanie za tym czy innym miastem. To co się teraz dzieje to jest jedna wielka patologia.

~MojeZdanie (5.173. * .116) 13.10.2022 15:59
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A ja popieram każdego kogo razi pisowska nieudolność i psucie wszystkiego

~PeOwiec (5.173. * .77) 13.10.2022 15:10
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Prawdaekranu (87.101. * .96) 13.10.2022 14:00
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dopóki Kieca będzie rządził to zawsze będziemy dostawać ochłapy. Odejdź już waść !

~ciekawy (80.53. * .194) 13.10.2022 13:41
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Panie Mieczysławie jak tam nasze 30 milionów ?

~30mln (89.200. * .30) 13.10.2022 13:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dopóki będzie Kieca pieniędzy nie ma i nie będzie.Rybnik dostał ponad 20 mln, a co wam Kieca załatwił. Gdzie są mieszkania które tak lansował na FB . Temat ucichł i cisza