Strajk odwołany. Podpisano porozumienie płacowe

Zapowiadany na poniedziałek (17.10.) dwugodzinny strajk ostrzegawczy pracowników Grupy KOK, firmy świadczącej usługi ochroniarskie przede wszystkim dla kopalń PGG, został odwołany, przekazała w piątek (14.10.) przed południem Solidarność.

Strajk odwołany. Podpisano porozumienie płacowe
fot. solidarnosckatowice.pl

Przedstawiciele związków zawodowych z Grupy KOK, zapowiadając strajk ostrzegawczy, wyrazili jednocześnie gotowość do rozmów z zarządem firmy. Dziś (14.10.) poinformowali, że podpisano porozumienie płacowe. Miesięczne wynagrodzenia pracowników ochrony kopalń mają wzrosnąć średnio o około 400 złotych.

Zgodnie z zapisami porozumienia najniżej uposażeni pracownicy otrzymają podwyżki stawek osobistego zaszeregowania o 20 zł brutto na dniówkę. Z kolei pracownicy kwalifikowani będą mieli podwyższone stawki o 16 zł brutto na dniówkę

- mówi Ireneusz Lier, szef "Solidarności" w Grupie KOK.

Pracownicy mogą liczyć również na premię inflacyjną za dwa ostatnie miesiące roku, która będzie taka sama dla każdego zatrudnionego i wyniesie 500 złotych brutto.

W porozumieniu uwzględniono rówież postulat związków, zgodnie z którym wprowadzona zostanie zmiana w stawkach osobistego zaszeregowania.

Dotychczas mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że te stawki były niższe i pracodawca wyrównywał je za pomocą różnych dodatków. To było patologiczne. Teraz wracamy do normalnych zasad, stawki nie będą niższe od minimalnego wynagrodzenia

– dodaje przewodniczący.

Ireneusz Lier zaznacza, że "zawarte z pracodawcą porozumienie jest kompromisem. Część ludzi pewnie liczyła na więcej, więc trudno mówić o jakimś ogromnym zadowoleniu, ale jest to naprawdę znaczący krok do przodu". Zapowiada również wznowienie rozmów na początku przyszłego roku. 

Porozumienie płacowe pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą kończy spór zbiorowy w firmie. Zapowiadany na 17 października dwugodzinny strajk ostrzegawczy został odwołany.

Grupa KOK zatrudnia ok. 700 pracowników. Spółka świadczy usługi ochroniarskie głównie dla kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prawda5555 (87.239. * .85) 16.10.2022 10:45

Pracownicy ochrony powinni należeć do grupy pgg a nie do zewnętrznej firmy ! Tak jak JSW ochrona powinna być PGG ochrona !

~menel (89.64. * .193) 14.10.2022 22:13

alkomat
flapsy są za pracę w szkodliwych warunkach. takiej śpiąc przy monitorze nie ma.

~alkomat (83.10. * .198) 14.10.2022 19:07

a w JSW ochrona cisza nawet flapsów nie mamy ....