Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Aplikacja ratująca ludzkie życie na drodze

STOP-FON to nazwa aplikacji na telefony komórkowe, która pomaga chronić ludzkie życie na drodze. Użytkownik smartfona otrzymuje powiadomienie w chwili, kiedy będzie zbliżał się do przejścia dla pieszych. Chodzi o oderwanie wzroku człowieka od ekranu komórki.

Aplikacja ratująca ludzkie życie na drodze

Piesi giną na drogach

Autorami aplikacji STOP-FON są nauczyciel i absolwenci Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju: Krzysztof Smyczek oraz Daria Durkowska i Jakub Marchewka. Zwrócili oni uwagę na problem wypadków spowodowanych przez pieszych. Jedną z ich przyczyn jest zapatrzenie w telefon komórkowy podczas przechodzenia przez jezdnię. Dane policyjne potwierdzają te spostrzeżenia. Od początku 2022 roku w województwie śląskim doszło do 208 wypadków na przejściach dla pieszych, w których zginęło 14 osób, a 201 zostało rannych.

Jak działa aplikacja?

Telefon komórkowy musi mieć zamontowaną odpowiednią aplikację. Wtedy jest w stanie odbierać sygnał, od czujników usytuowanych w pobliżu przejść dla pieszych, że znajduje się w pobliżu jezdni. Wówczas na ekranie smartfona pojawia się komunikat - „Rozejrzyj się i żyj”. W Katowicach jest 10 punktów korzystających z tego rozwiązania. Z powodzeniem jest też stosowane w Żorach.

Aplikacja, która powstała w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, zyskała uznanie, o czym świadczą nagrody i wyróżnienia przyznane jej twórcom: Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca na Międzynarodowych Targach Wynalazków I Innowacji INTARG w Katowicach w 2019 r., czy Złoty Medal Wynalazczości na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES w Moskwie w 2020 r.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~sfdg (46.223. * .251) 26.10.2022 08:27

Specjalnie dla kumatych inaczej dodano do artykułu zdjęcie pieszego ze smartfonem, ale kumaci inaczej pewnie też jeżdżą inaczej i bez smartfona już nie potrafią.

~Wow_wow (109.70. * .18) 25.10.2022 12:37

To w trakcie jazdy wolno odczytywać informacje tekstowe w telefonie ?

~Kierowca_z_podziwem (104.244. * .43) 25.10.2022 12:34

Świetny pomysł, zamiast patrzeć na drogę, będę spoglądał na ekran telefonu. Program powinien jeszcze wymagać od kierowcy, żeby za pomocą SMS-a potwierdził odbiór informacji .

~Trzeźwy (46.134. * .84) 25.10.2022 10:11

Za niedługo człowiek do kibla nie pójdzie jak mu aplikacja nie przypomni. Odmóżdżenie totalne.

ElsofT 25.10.2022 07:43

Zamontować to można drzwi do szafki. Aplikację się instaluje.

~Mordimer_Madderdin (89.25. * .86) 25.10.2022 07:24

Ludzkie życie na drodze to chroni Janosik i portfel przy okazji też... No ale generalnie to gratulacje, świetna apka.

~Komentator2 (37.130. * .149) 24.10.2022 20:57
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

121210416 24.10.2022 19:53

No Panowie brawo.