Jastrzębscy uczniowie odwiedzili CPR

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież zapoznała się z zagrożeniami, jakie mogą zdarzyć się w życiu codziennym i sposobach radzenia sobie z nimi.

Jastrzębscy uczniowie odwiedzili CPR
Uczniowie ZS 2 przed pomnikiem Wojciecha Korfantego

Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju ma długoletnią tradycję prowadzenia klas strażackich. W ramach zajęć uczniowie odwiedzają Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, czyli miejsce, do którego dodzwaniają się użytkownicy alarmowego numeru 112.

Inicjatorką wtorkowej, 25 października, wycieczki jest nauczycielka chemii oraz edukacji dla bezpieczeństwa Bożena Araszczuk. Podkreśla ona, że tego typu wyjazdy przedmiotowe służą zdobyciu wiedzy w praktyce oraz utrwaleniu już posiadanych wiadomości.

Młodzież zapoznała się z zagrożeniami pożarowymi, które zostały w ciekawy i zarazem przystępny sposób pokazane w centrum edukacji. Tym bardziej że nie były to informacje jedynie książkowe, a zaprezentowane na konkretnych przykładach. Uczniowie znaleźli się w pomieszczeniu, które imitowało mieszkanie po pożarze.  W drugiej sali, mogli poczuć się jak w lesie, uświadamiając sobie, jak duże spustoszenie może wywołać ogień. W innym pomieszczeniu zobaczyli, w jakim stanie był budynek po wybuchu gazu.

Druga część wycieczki to wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. To miejsce, do którego dodzwaniają się użytkownicy alarmowego numeru 112. Młodzież zapoznała się z zasadami, na jakich działa ta instytucja. Mogła, przez chwilę, zobaczyć, dyspozytorów przy pracy, podczas odbierania zgłoszeń.

- Będąc w CPR uświadomiłam sobie, jak odpowiedzialna jest to praca. Dyspozytor musi dokładnie zebrać potrzebne informacje, bo od tego zależy czy odpowiednia pomoc dotrze na czas. Bywa, że dzwoniący są zdenerwowani i sami nie wiedzą, co mają dokładnie powiedzieć. Wykonywanie takiej pracy wiąże się z dużym stresem, ale jest ona na pewno potrzebna - mówiła jedna z uczestniczek wycieczki.

Na zakończenie wycieczki młodzież z klas: 2„c” i 2 „b” LO zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Wojciecha Korfantego, patrona Zespołu Szkół Nr 2. Pomnik tego wybitnego Ślązaka i Polaka znajduje się przed siedzibą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Haha98776 (87.239. * .85) 25.10.2022 23:30

Wystarczy poglądach serial "na sygnale" samo bajkowe życie tylko że w łapie bo to w tv to nie biorą xdddd