Uczniowie SP 6 na wystawie „Ojcowie Niepodległości”

Uczniowie dwóch klas 8. Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Kurczaka wybrali się na wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja należąca do Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, prezentowana jest w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Uczniowie SP 6 na wystawie „Ojcowie Niepodległości”

Wystawa pt. „Ojcowie Niepodległości” przybliża sylwetki Polaków, którzy swoją działalnością przyczynili się od odzyskania przez Polskę wolności w 1918 roku. Na 20 planszach ukazano wybrane postacie historyczne: Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, wraz z ich życiorysami.

- Zbliża się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy obchodzić w dniu 11 listopada. Chcieliśmy przybliżyć uczniom tę tematykę, dlatego skorzystaliśmy z zaproszenia ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego na wystawę. Uważam, że takie lekcje są ciekawsze dla młodzieży, niż te tradycyjne. Obejrzenie takiej wystawy pobudza do myślenia, do chwili refleksji, w tym wypadku nad naszą historią - mówi Ewa Niemiec, wychowawca klasy 8 „b” SP 6.

Wystawa prezentowana jest do końca października z możliwością przedłużenia terminu. Zwiedzają ją uczniowie „Korfantego”, ale również z innych szkół. Chodzi o to, aby dotarła do jak największego kręgu odbiorców.

- Chcemy uświadomić młodzieży, że data uzyskania przez Polskę niepodległości - 11.11. 1918 jest symboliczna. Przecież Śląsk, a właściwie część Górnego Śląska, został przyłączony do Polski dopiero w 1922 roku. Natomiast 1920 w roku trzeba było bronić się przed nawałą bolszewicką. Nam nikt tej niepodległości nie podarował, ot tak w dniu 11 listopada, kiedy jeszcze nie były dokładnie ustalone granice Polski - mówi Katarzyna Barczyńska-Łukasik, nauczycielka historii w „Korfantym”.

Warto przypomnieć, że powitanie wojsk polskich wkraczających na ziemię jastrzębską odbyło się 4 lipca 1922 roku w Bziu. Obecnie znajduje się tam pomnik upamiętniający to wydarzenie. Żołnierze przybyli ze strony Pawłowic.

Na zakończenie młodzież rozwiązała test związany z tematyką niepodległościową. Nauczyciel historii w SP 6 Tomasz Kubiak, sprawdzi prace uczniów i dokona podsumowania wystawy podczas lekcji.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].