Więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów
Intensywny czas pracy dla policjantów w całym kraju. "Jak co roku będziemy czuwać nad bezpieczeństwem Polaków ruszających w podróż" - zapowiadają funkcjonariusze i przedstawiają plan działań.
Zanim wyruszysz w drogę
Od początku grudnia na drogach w całej Polsce pracuje więcej patroli ruchu drogowego, są widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie może dochodzić do łamania przepisów.
Stróże prawa kontrolują prędkość, a także stan techniczny samochodów. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy.
Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła ma sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w silniku są uzupełnione. Policjanci ruchu drogowego będą używać do kontroli także radiowozów nieoznakowanych z wideorejestratorami. Ponadto w te święta, tak jak i w latach ubiegłych, nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu - zapowiadają mundurowi.
Planując podróż samochodem, należy uwzględnić możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. W trakcie dłuższej jazdy należy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw.
Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom?
Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.
W przypadku częstych wyjazdów, warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.
Bezpieczeństwo w podróży
Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich, jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy takowy zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia.
Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, które wzbudzają nasze obawy. Nigdy nie jedzmy i nie pijmy produktów, którymi częstują nas nowo poznani towarzysze podróży. Starajmy się nie spać. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku.
/źr. Policja, oprac. sqx/
No może zaczną tak robić,bo do tej pory głównym celem drogówki byli rowerzyści,bo można im wysoki mandat dać za promile i ucieszyć naczelnika za dobre wyniki
Komentarze nienormalnych nie powinno się publikować. Na przykład:
~Mariuszbbbbb lub ~Pies. Oni są zupełnie puści w głowie. To dramat.
#Asska- weź leki już czas
czyli jak uważasz ?
jeżdżący po kielichu powiększają dochody państwa ?
czy stwarzają duże zagrożenie na drogach ?
Zapowiadają funkcjonariusze. I na tym się ich praca kończy.
Wystarczy np rano przejechać po osiedlowych uliczkach 99% odśnieża samochody, drapie szyby z włączonym silnikiem, w parku jak parkowali tak parkują, teren zabudowany, jeździli setką i tak jeżdżą. Więc co robią te służby?
Tu raczej nie chodzi o bezpieczeństwo a o wpływy do budżetu państwa.