Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

41 lat temu spacyfikowano Manifest Lipcowy. Teraz upamiętnili tragiczne wydarzenia i odsłonili mozaikę

W kopalni Zofiówka odbyło się 15 grudnia uroczyste odsłonięcie mozaiki, upamiętniającej tragiczne wydarzenia, związane z pacyfikacją jastrzębskich kopalń w 1981 roku. Mija dziś 41 lat od momentu, kiedy po raz pierwszy władza wykorzystała broń palną przeciw protestującym. 

41 lat temu spacyfikowano Manifest Lipcowy. Teraz upamiętnili tragiczne wydarzenia i odsłonili mozaikę
Wydarzenia sprzed 41 lat oraz odsłonięcie mozaiki ze Św. Barbarą. fot. arch. IPN Katowice/Solidarność, JSW

41 lat temu spacyfikowano Manifest Lipcowy. Teraz upamiętnili tragiczne wydarzenia i odsłonili mozaikę

W 1981 roku dzisiejsza kopalnia Zofiówka nosiła nazwę Manifest Lipcowy. Po wprowadzeniu stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia, 15 grudnia doszło do dramatu w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie ZOMO otworzyło ogień do protestujących. Były czołgi, wojskowi i pokaz siły w liczbie 1700 milicjantów. Rannych zostało wówczas czterech górników, a stan dwóch był ciężki. Jak wspominają dziś związkowcy z Solidarności, kiedy wyjmowano kule z ciał poszkodowanych, od razu trafiały one do Służby Bezpieczeństwa z wyjątkiem jednej, która utkwiła w szyi Czesława Kłoska. Nie udało się jej wyjąć ze względu na bliskie położenie rdzenia kręgowego. Byli także poszkodowani w wyniku działania gazu łzawiącego. 

Czołgi na ulicach i 1700 milicjantów, tak wyglądała pacyfikacja jastrzębskich kopalń. fot. arch. IPN Katowice/Solidarność

Mija 41 lat od tamtych wydarzeń. Wprowadzenie stanu wojennego było nielegalne nawet według prawa obowiązującego na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Oficjalnie krok ten uzasadniano pogarszającym się stanem polskiej gospodarki. Później Wojciech Jaruzelski mówił o dramatycznej próbie ocalenia Polski przed rzekomym zagrożeniem radziecką interwencją, ale jego twierdzeń nigdy nie udało się udowodnić. Faktem jest, że stan wojenny oznaczał ponowną delegalizację jedynej w Europie Środkowo-Wschodniej niezależnej od władzy organizacji, jaką był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Nad "Solidarnością" nie było kontroli, więc wprowadzono stan wojenny, aby szybko i sprawnie zlikwidować dopiero co zalegalizowany Związek, działaczy umieścić w więzieniach zwanych "ośrodkami odosobnienia" lub "internowania", a społeczeństwo zastraszyć - podkreślają dziś działacze Solidarności. 

Dzień później, bo 16 grudnia, do podobnej akcji doszło w kopalni Wujek. Tam jednak wszystko zakończyło się tragicznie, bo zginęło 9 górników. W jastrzębskiej kopalni Borynia, 15 grudnia (po tym, co wydarzyło się w Manifeście Lipcowym) protestującym udało się uciec z zakładu. 

Na szczęście podczas pacyfikacji Manifestu Lipcowego nie było ofiar śmiertelnych. fot. arch. IPN Katowice

41 lat później, 15 grudnia 2022 roku w kopalni Zofiówka odsłonięto mozaikę, która ma upamiętniać tragiczne wydarzenia 1981 roku. 

– Odsłaniamy dzisiaj mozaikę, która upamiętnia bohaterstwo uczestników tamtych dni. Szanowni uczestnicy tamtych wydarzeń, pamiętamy i dziękujemy za to, co zrobiliście dla nas i dla Ojczyzny. Czujemy się zobligowani być strażnikiem historii, aby to, co wydarzyło się na jastrzębskiej ziemi nigdy nie zostało zapomniane – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A. podczas uroczystości odsłonięcia mozaiki.

– Z perspektywy minionych lat zdajemy sobie sprawę, że potrzeba było aktu wyjątkowej odwagi, aby w tamtym czasie przeciwstawić się złu, które reprezentował system komunistyczny. Trzeba było głęboko wierzyć w sens walki, aby podjąć ryzyko buntu i upomnieć się o sprawiedliwość i godność ludzi pracy. Ofiara i poświęcenie górników z jastrzębskich kopalń to dla nas wielka lekcja solidarności – napisał wicepremier Jacek Sasin w liście odczytanym podczas uroczystości przez Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Mozaikę ze Św. Barbarą odsłonięto 15 grudnia za bramą ruchu Zofiówka. fot. JSW

25 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~brawopis (93.179. * .78) 17.12.2022 22:07

jak to pis niczego nie buduje?

"Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki To miała być pierwsza od lat nowa polska kopalnia. Premier ją uroczyście otworzył, ale już zaraz jej nie będzie. Warunki eksploatacji okazały się gorsze, niż przewidywano, i mniej opłacalne. Było o niej głośno - teraz ma być cicho. Premier najchętniej by zapomniał o tym, czym się tak bardzo chwalił"

~lekkikoment (188.137. * .64) 17.12.2022 21:11

PiS podkreśla pacyfikację kopalń jakby to było jedyne wydarzenie z historii tych zakładów, a nie podkreśla tego, że większość kopalń na Śląsku w tym wszystkie jastrzębskie wybudowano w czasach komuny. PiS w ciągu 8 lat wybudował jeden kanał który... nie pełni żadnych dochodowych funkcji dla kraju. Za jednego Gomułki wybudowano w Jastrzębiu 4(!) potężne kopalnie, osiedla mieszkaniowe, ciepłownie, przychodnie, drogi, szkoły itd. A ci będą ciągle wypominać stan wojenny i obsadzać stanowiska w JSW podczas kiedy oni sami NICZEGO nie potrafią wybudować. Towarzysze mieli fatalną ideologię ale działali na korzyść rozwoju regionu i kraju. PiS ma zaściankowe poglądy i niestety niczego nie rozwija, niczego nie buduje.

~Palantkowalski (5.173. * .48) 17.12.2022 17:10
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Palantkowalski (5.173. * .48) 17.12.2022 17:02

O kurskim zapomniałeś napisać co ci biedaku tak mózg wyprał :)))))))))))

~Do_PeOwskiego_bezmózga (46.204. * .105) 17.12.2022 13:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Żegnam (94.254. * .177) 17.12.2022 13:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To se oglądaj trollu te swoje „wolne media” tvp

~PeOwiec (155.133. * .231) 17.12.2022 12:08

To o czym piszesz to chyba nie wiesz że to nie zostało zniszczone przez PiS żadna TVP ani wolność mediów bo one mają się dobrze pamiętaj jak esbecy od ryżego wtargnęli do mediów to było niszczenie wolnych mediów,praworzadnosc jest niszczona w uni przez korupcję lewaków i tsue i nasza kadrę i sędziów na telefon,szpitale zadłużone są bo rządzą nimi ludzie z PO video wodzisław, a dobra rzecz to najnowsza tunel na zakopiance i wiele innych rzeczy co do ładu to bardzo zyskałem jak na innych programach czego nie było za lewaków bo tam pieniędzy ni ma i nie bydzie ale były na lapowki

~Do_katamaran_objekty_peowuec (94.254. * .177) 17.12.2022 11:19

Co konkretnie niszczy PiS?
Zniszczył !!!!np. tvp,radiową trójkę i prasę lokalną to już doszczętnie
Poza tym każdą dziedzinę np niszczy praworządność,wolność mediów ,wprowadził polski ład,wybory kopertowe,dalej zadłużone szpitale i samorządy na niespotykaną skale i tysiące innych spraw których mi się nie chce pisać
Pytałem kiedyś o JEDNĄ dobrą rzecz która mamy dzięki pisowi i przez pół roku nikt nic nie potrafi wymyślić to o czym tu gadać

~PeOwiec (94.254. * .222) 17.12.2022 10:37

Ja se nie pojadę właśnie ty se pojedziesz bo twój herszt ryży powie z pieniędzy nie ma i nie bydzie zabierze ci wszystkie dodatki podniesie podatki i VAT na wszystko tak jak mu każą lewaki z uni a te kpo pójdzie na loty z Wawy do Sopotu i na kasę do reklamówki z pewnej sieci

~Do_trolla (94.254. * .177) 17.12.2022 09:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (94.254. * .222) 17.12.2022 08:56

Do nowinypl chyba twój dziadek pracował wtedy w POP to by się zgadzalo

~Skarbnik (178.43. * .106) 17.12.2022 08:04

Rocznica rocznicą ale może pan redaktor zapyta władzę dlaczego ulice są nie odśnieżane .A może pani prezydent nie ma pieniędzy bo wszystko wydała na remont łażni i wycinkę drzew z Zdroju

~Katamaran (46.134. * .68) 17.12.2022 07:12

~Zgrozaaa (94.254. * .177)
Co konkretnie niszczy PiS?
To, że nie musisz pracować za 5zl/h
Wyjeżdżać do Niemiec na szparagi
Wysyłać 6 latków do szkoły
Pracować do śmierci
Kupować na zeszyt

To niszczy?

~do_esbeka (46.204. * .109) 16.12.2022 19:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@ 93.179.*.78.
Ale masz bujną wyobraźnię:)
Wymyśl coś lepszego komuchu.
To jak ten tata pracował na tym Manifeście? Z karabinem?

~Nowinypll (93.179. * .78) 16.12.2022 18:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Mój tata pracował wtedy na Manifeście i pamięta dokładnie te czasy mimo swoich 90 lat
Jednak jak dzisiaj słyszy "pis" mu mu się przysłowiowy nóż w kieszeni otwiera

~Precz_z_komunistami (31.179. * .1) 16.12.2022 14:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zgrozaaa (94.254. * .177) 16.12.2022 13:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No właśnie, ludzie poświęcali życie w obronie wolności a teraz pis to wszystko niszczy i demoluje

~Smutne_to (46.204. * .39) 16.12.2022 13:40
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~obmar (46.204. * .31) 16.12.2022 12:02

Pod maryjka swietowanie, a pod ziemia festiwal mobingu z strony dozoru.....

~Muchacc (196.12. * .78) 16.12.2022 11:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kreowanie mitu.

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.12.2022 10:33
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Skarbnik (178.43. * .106) 16.12.2022 10:09

~PeOwiec (155.133. * .231)... ci czerwoni poprzednicy spokojnie dożyli póżnej starości i nie ponieśli żadnej odpowiedzialności , bo ani prawacy ani lewacy nie mieli odwagi ich rozliczyć .Bo sami są umoczeni w to czerwone szambo , w którym teraz razem pływają i dobrze się mają .A maluczki zostało tylko bicie piany i walenie głową w mur.

~PeOwiec (155.133. * .231) 16.12.2022 10:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gdzie są te lewackie trole dlaczego nie komentują czynów swoich czerwonych poprzednikow

~Skarbnik (178.43. * .106) 16.12.2022 09:59

Kiedy ta osada zostanie odśnieżona , rocznica rocznicą , a osiedla zasypane nie ma przejazdu .W lecie potraficie czyścić chodniki w czasie deszczu a teraz udajecie że wiosna jest czy co !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 16.12.2022 09:46
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu