Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Smaczki roku 2022 - Miasto Jastrzębie-Zdrój

Miniony rok był pełen wydarzeń. Na przełomie lutego i marca jastrzębianie otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców dotkniętej wojną Ukrainy. Wiele emocji i dyskusji wzbudziła też budowa deptaku w Zdroju i modernizowana Łaźnia Moszczenica, a także roszady na stanowisku dyrektorskim tej instytucji. Jak zwykle zima „zaatakowała” w grudniu, a mieszkańcy spotkali się na Jarmarku Świątecznym, na którym kosztowali barszcz wigilijny Michała Bałazego. Poniżej przygotowaliśmy podsumowanie roku 2022 roku w Jastrzębiu-Zdroju.

Smaczki roku 2022 - Miasto Jastrzębie-Zdrój
Wybraliśmy najciekawsze, najważniejsze i najbardziej zaskakujące wydarzenia mijającego, 2022 roku. fot. UM Jastrzębie-Zdrój, Creative Commons, A. Klocek, K. Barczyńska

Nauczka roku

O mocnym początku roku może mówić 32-letni kierowca, który nie zatrzymał się na wezwanie policji i zaczął uciekać. Pędził ulicami Jastrzębia-Zdroju, następnie Zebrzydowic i Kończyc Małych. Złamał szereg przepisów, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dodatkowo uciekinier uszkodził dwa radiowozy i chciał potrącić policjanta. Mundurowi, aby go zatrzymać, musieli strzelać. Zgodnie z nowym taryfikatorem, mężczyzna otrzymał karę grzywny w kwocie 32 500 złotych. Wystąpiono też z wnioskiem o 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jastrzębianin dobrowolnie poddał się karze. Za popełnione przestępstwa został tymczasowo aresztowany. Z pewnością ten „rajd” pozostanie mu na długo w pamięci.

Pomoc roku

W lutym, a dokładnie 24 lutego Rosja napadła na Ukrainę. Wówczas jeszcze nie było wiadomo, z jak wielką falą uchodźców przyjdzie się zmierzyć polskim miastom. Również do Jastrzębia dotarli uciekinierzy zza wschodniej granicy. Mieszkańcy okazali wielkie serca, przyjmując pod swój dach ukraińskie rodziny. Szybko zaczęły powstawać spontaniczne zbiórki i magazyny z darami dla potrzebujących. Miasto zapewniło przybyszom bezpłatną komunikację, pomoc społeczną, lokum. Jastrzębianie zorganizowali pomoc humanitarną, z którą ruszyli do Ukrainy. Także magistrat wysłała do partnerskiego Borszczowa transport z niezbędnymi rzeczami. W ławkach naszych szkół pojawili się ukraińscy uczniowie.

Szokujący sukces roku

Formacja taneczna "Szok" odniosła sukces w Mistrzostwach Świata Hip Hop federacji IDO Dance Competitions w Australii.  Jastrzębianki okazały się silnymi konkurentkami uczestniczek z 29 startujących krajów. 4500 tancerzy, 5 dni rywalizacji - tyle wystarczyło do osiągnięcia "szokujących" wyników i stanięcia na podium. Oto sukcesy: Wicemistrz Świata Martyna Bogdanowicz w Hip Hop battle solo junior 2, gdzie startowało 75 tancerzy. II Wicemistrz Świata Martyna Bogdanowicz Hip Hop solo female junior 2, gdzie startowało 186 tancerzy.

Znalezisko roku

Podczas akcji „Wielkiego Zbieranie Śmieci” Młodzieżowa Rada Miasta uzbierała ok. 2 ton odpadów, które rozrzucone były na terenie Jastrzębia. Wśród nich znalazł się niepotrzebny sprzęt AGD, stare meble, plastikowe opakowania, a nawet… sztuczna szczęka. Młodzi ludzie zaapelowali o dbanie o planetę Ziemie, także w miejscu swojego zamieszkania.

Przeprosiny roku

39 drzew, które rosły przy ul. 1 Maja, sąsiadującej z Parkiem Zdrojowym zostało wyciętych. Jak tłumaczą urzędnicy, wycinka była spowodowana modernizacją ulicy, a właściwie jej przeobrażeniem w deptak. Drzewa musiały zostać usunięte, gdyż wiązało się to z koniecznością przebudowy infrastruktury podziemnej. Szkopuł jednak w tym, że nikt o tym wcześniej mieszkańców nie poinformował i nie wyjaśnił, jak się sprawy mają. Koniec, końców prezydent Anna Hetman przepraszała za całe zamieszanie.

Mistrz roku

Andrzej Matusiak jako jedyny zawodnik zgłosił się na Mistrzostwa Polski Pracowników WORD w Szachach i zdobył mistrzostwo w turnieju. Sprawa dotyczyła 2021 roku, ale opinia publiczna dowiedziała się o tym w 2022 roku. Rozegranie Mistrzostw Polski wymagało wykupienie licencji w Polskim Związku Szachowym. Tak też się stało i pojawiły się odpowiednie komunikaty. W przedostatni dzień Festiwalu Szachowego, kiedy miały odbywać się rozgrywki różnych branż, okazało się, że niektóre zawody miały kilku przedstawicieli, a w kategorii WORD zgłosił się tylko 1 zawodnik w osobie Andrzeja Matusiaka. Jak mówi, zapłacił 50 zł wpisowego. Z uwagi na to, że formalnie nie było możliwości, aby Mistrzostwa Polski nie zostały rozegrane (chyba że nie zgłosiłby się nikt), Andrzej Matusiak został Mistrzem Polski Pracowników WORD w Szachach. Zwycięzca przekazał medal i puchar do WORD Katowice, natomiast nagroda, którą nie były pieniądze, a zestaw MOKATE, została podarowana rodzinie ukraińskiej.

Odstraszacz roku

Wandale zaznaczyli swoją obecność na Żelaznym Szlaku Rowerowym, niszcząc ławki i inną infrastrukturę. Postanowiono zamontować tam dwie kamery, za pomocą których strażnicy miejscy będą mogli baczniej przyglądać się wydarzeniom w tym miejscu. Dwie kamery pojawiły się na Żelaznym Szlaku Rowerowym na stacji odpoczynkowej Szotkowice. Ich zadaniem jest odstraszanie potencjalnych wandali.

Impreza roku

Pierwsza w Jastrzębiu-Zdroju Industriada, 3 września, zapewniła uczestnikom ponad 10 godzin atrakcji.W tym czasie przez teren przy Łaźni Moszczenica przewinęło się około 9 tysięcy osób. Tegoroczne hasło imprezy to "Po szychcie. Czas na fajrant!" Jastrzębianie mieli okazję przejechać się zabytkowym autobusem po ulicach miasta i zobaczyć zabytki poprzemysłowe. Finałem imprezy był koncert Orkiestry Adama Sztaby. Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.

Dyrektor roku

Prezydent Anna Hetman powołała na stanowisko dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Ewelinę Budzińską-Górę. Nominacja miała miejsce w listopadzie 2021 roku. Jednak pani dyrektor długo nie piastowała tego stanowiska, bo odwołanie nastąpiło 30 marca 2022 roku, po pięciu miesiącach sparowania funkcji. Magistrat uzasadnia, że nastąpiło to po wyczerpaniu z nią „formuły współpracy”. Nowym dyrektorem została Izabela Grela, dotychczasowy naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Gang roku

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, wsparci przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju przeprowadzili działania, podczas których zatrzymali 9 osób, związanych ze środowiskiem pseudokibiców. Przeszukano mieszkania podejrzanych, gdzie zabezpieczono gazy obezwładniające, kastet, mefedron i marihuanę oraz inne substancje. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono znalezione u podejrzanych pieniądze w różnej walucie, w tym blisko 50 tys. zł, ok. 3 tys. euro i prawie 500 dolarów. W trakcie śledztwa ustalono mienie należące do podejrzanych warte ponad 800 tys. zł w postaci nieruchomości, samochodów oraz pieniędzy. Podejrzanym grozi przepadek korzyści majątkowych uzyskanej z przestępstw.

Konkurs roku

Sala koncertowa przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, zaprojektowana przez pracownię SLAS architekci z Katowic, zwyciężyła w konkursie Najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego 2022. To kolejna nagroda dla tej inwestycji. Prosta bryła i niebanalna elewacja to wyróżniki sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju, która powstała przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Obiekt zaprojektowali architekci katowickiej pracowni SLAS Architekci: Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus, Karolina Tatar, Sonia Manssour, Monika Smorąg, Adam Skrzypczyk.

Lekcja roku

Trzy uczennice źle się poczuły, po tym, jak w klasie doszło do rozpylenia gazu pieprzowego. Jedna z nich trafiła do jastrzębskiego szpitala na badania, po których została wypuszczona do domu. Na miejscu, w szkole przy ul. Wrocławskiej, byli również strażacy, którzy dokonali pomiaru gazów. Jedna z nastolatek miała przy sobie gaz pieprzowy, który dostała od ojca. Siedząca z nią w ławce koleżanka. Zabrała go i nie znając się na obsłudze, przez pomyłkę nacisnęła i rozpyliła w klasie. Nauczyciel ewakuował z klasy 20 uczniów, na miejsce wezwano straż i pogotowie. Trzy 16-latki skarżyły się na złe samopoczucie, jedną z nich pogotowie zabrało do szpitala, skąd, po przebadaniu, została wypisana.

Czytaj więcej na stronie drugiej >>>

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mordimer_Madderdin (89.25. * .86) 02.01.2023 08:46

Nowy rok, nowe możliwości, co nie Anka?
Wybory tusz tusz, dla tego będziemy mieli teraz festiwal "fantastycznych inwestycji" oddawanych do użytku... kto by tam pamiętał o 39 drzewach, OWNie, darmowej komunikacji (jak w Barcelonie)...

krucjata co raz bliżej... Mordimer Madderdin licencjonowany inkwizytor biskupa Hez-Hezronu.

~To_sem_ja (37.248. * .83) 31.12.2022 09:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Życzę sobie i Wam rodacy odrodzenia w Chrystusie i walki z siłami zła: reżimem szczepionkowym, nadchodzącą walutą cyfrową, promotorami wynaturzeń i mordowania nienarodzonych oraz z ekspertami od zmian klimatu.
Lewactwo parsknie śmiechem, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

~Roberto88 (84.17. * .17) 31.12.2022 07:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do Muchacc

Zaprezentuj swoje wystrzałowe punkty roku. Zobaczymy co na Tobie zrobiło wrażenie..

Astronom 30.12.2022 22:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może życzmy sobie Nowego Roku 2023 bez Kaczyńskiego i PiS. Dość już wylewania hejtu z mównicy który ma za zadanie zasłonić nieudolność tego Rządu.

~jastrzębianka_niestety_jeszcze (46.204. * .55) 30.12.2022 18:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wycięcie 39 zdrowych, starych drzew w Zdroju, to nie przeprosiny roku, tylko skandal pani Hetmanowej, a szydzący z tożsamości płciowej ludzi Kaczyński wraz ze swymi starszymi poplecznikami, to nie niespodzianka roku, tylko żenada, a dla niego jako chrześcijanina, prawdziwy grzech.

~SJZwstyd (46.134. * .97) 30.12.2022 17:49

Ja dodam trzy. Dworzec autobusowy zamykany o 15.00. Nigdzie na świecie nie zamyka się dworca w godzinach szczytu. Żałosny deptak donikąd na 1 Maja. Stacja końcowa dla pociągów na Górnym czyli tam gdzie nikt nie chciał jeździć jak jeszcze PKP dojeżdżało.

~Nemesis (188.137. * .142) 30.12.2022 16:38

No to dorzucam 3 swoje propozycje:
1) Skandal roku - betonoza mojego Zdroju.
2) Rozbój roku - podwyżka za wywóz śmieci o 245% w stosunku do roku 2021 (z 12 zł na 29,5 zł os/m-c). I tu miły prezencik od naszego magistratu - od stycznia zapowiedziano już podwyżkę do 33,8 zł.
3) Żenada roku - 14 miejsce naszej prezydętki w rankingu N15 miast wg Newsweeka.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 30.12.2022 11:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Smaczki roku według mieszkańców:
1. (Nie)darmowa komunikacja miejska
2. Jastrzębie-Zdrój jako największe miasto w Europie bez pasażerskiego połączenia kolejowego
3. (Nie)największa sieć uczelni wyższych
4. (Nie)atrakcyjna polityka dla przyciągnięcia nowych inwestoró, a tym samym nowych miejsc pracy.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .43) 30.12.2022 07:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gang roku to bardziej pis pasuje
PS. Prosiłabym nie promować kaczyńskiego na tym portalu.