Nie żyje ceniony nauczyciel Edward Czapla
Edward Czapla (1933-2023) był cenionym nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego w Jastrzębiu-Zdroju. Pedagog wychował wielu jastrzębian, a także zaszczepił im zamiłowanie do języka francuskiego.
Edward Czapla, z wykształcenia romanista, był jedną z nauczycielskich ikon I Liceum Ogólnokształcącego w Jastrzębiu-Zdroju. Takich nauczycieli się nie zapomina. Wychowankowie doceniają nie tylko rozległą wiedzę, jaką miał pan profesor, ale również jego pogodę ducha i pasję do kultury francuskiej. Był inicjatorem wymiany szkolnej z miastem Tourcoing oraz powstania Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Jastrzębiu-Zdroju.
- Wielu z nas nie zdążyło mu powiedzieć, ile korzyści, przyjaciół, dumy, podróży, zarobków, radości, siły, odwagi i poczucia bycia częścią zachodniego świata - dała nam solidna znajomość języka francuskiego. Może odwdzięczamy się jednak podobnym jak on zakochaniem w kulturze francuskiej, uczeniem języka innych, interesowaniem się Francją - wspomina Lidia Różacka, uczennica profesora, emerytowana nauczycielka języka polskiego.
Absolwenci I LO wspominają, że profesor był wymagającym nauczycielem, jednak to właśnie jemu zawdzięczają wysokie miejsca w olimpiadach języka francuskiego.
- Metody pracy i nauczania pana profesora Czapli oraz jego miłość do języka, kultury i Francji miały wpływ na nasze życie. Fakt jednak, że ciężko było zapamiętać słówka z 4 grubych zeszytów. Niemniej, notatki z gramatyki służyły nam podczas studiów, a także naszym znajomym i dzieciom. Często mamy je, oraz liczne słowniki, do dziś. Większość z nas nie zdołała nauczyć się kolejnego języka obcego tak dobrze. A Francja i inne kraje frankofońskie stały się naszymi ulubionymi. Każdy chce do nich wracać - wspomina Lidia Różacka, uczennica kl. I-IV „b” w I Liceum Ogólnokształcącym w latach 1982-1986.
Profesor Czapla spoczął na jastrzębskim Cmentarzu Komunalnym.
Fotografia przedstawia profesora podczas jubileuszu Zespołu Szkół Powiatowych w Bodzentynie, gdzie był nauczycielem języka łacińskiego i francuskiego. Zdjęcie opublikowane za zgoda portalu e-bodzentyn.pl.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Nie lubiłam go
Wyjątkowe, wzruszające wspomnienie. Był człowiekiem bardzo zasłużonym dla jastrzębskiej oświaty.
Wzruszyłam się czytając ten artykuł. Dobrze, że go zamieszczono. Przypomniały się lata szkolne. Pan Profesor pozostanie w naszej pamięci.
Szacunek dla Profesora!
Bardzo wymagający. Doceniliśmy go dopiero podczas pierwszego kontaktu z Francuzami... Będziemy pamiętać o Panu Profesorze. Dobrze, że taki artykuł się ukazał.
Wszyscy Francuzi których w życiu spotykałem dziwili się, że po nauce w liceum można mówić biegle po francusku.
Szacun, panie Psorze
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu