Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

AKTUALIZACJA Dwie kobiety zginęły w wybuchu. W akcji ratownicy i psy z Jastrzębia [ZDJĘCIA]

Dwie osoby zginęły w wybuchu, siedem zostało poszkodowanych, w tym troje dzieci. Po wybuchu gazu w budynku przy Bednorza w Katowicach, do którego doszło w piątek (27.01.) około 8:30, obiekt częściowo się zawalił. Na miejscu pracują liczne zastępy strażackie. Działania prowadzi Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami z Jastrzębia-Zdroju.

Dwie kobiety zginęły w wybuchu. W akcji ratownicy i psy z Jastrzębia [ZDJĘCIA]
Na miejscu działania prowadzi 19 ratowników i 3 psy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju. / mł. asp. Damian Golański, kpt. Piotr Zwarycz

Prawie 200 ratowników pracuje na miejscu tragedii, gdzie dziś o poranku, w wyniku wybuchu gazu, znaczna część budynku mieszkalnego zawaliła się. Spod gruzów trzypiętrowej kamienicy wydobyto siedem osób, w tym troje dzieci. W sumie cztery osoby trafiły do szpitali - dwoje dzieci w wieku 3 i 4 lata, jedna osoba została przewieziona do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianiowicach. Poszkodowani mają oparzenia, otarcia, urazy kończyn.

Działania prowadzi Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami z Jastrzębia-Zdroju.

- Na miejscu jest już sześć zastępów, czyli 13 ratowników oraz trzy psy o specjalności gruzowiskowej. Dostaliśmy dodatkową dyspozycję o zadysponowaniu jeszcze jednego zastępu z sześcioma ratownikami, którzy udają się w tym momencie na miejsce zdarzenia - przekazał nam st. kpt. Łukasz Cepiel z PSP w Jastrzębiu-Zdroju. - Do chwili całkowitego odgruzowania obiektu i przeszukania, działania prowadzone są z założeniem, iż pod gruzami są jeszcze osoby. Poszukiwania kończą się w chwili potwierdzenia informacji o tym, iż została wydobyta ostatnia osoba bądź potwierdzenia, że żadnych osób już na miejscu zdarzenia nie było - wyjaśnia oficer prasowy jastrzębskiej jednostki.

Na miejsce udaje się zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła wraz z grupą operacyjną KG PSP. Śledczy z biegłymi, w tym policjanci z Zespołu do spraw Katastrof Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach, będą ustalali przyczyny tej katastrofy.

Tak wyglądał budynek przy Bednorza przed katastrofą / źr.: Google Street View

Tragiczny wybuch spowodował zamienił budynek w gruz, w sąsiednich obiektach popękały szyby w oknach / fot. PSP

- Wybuch uszkodził także (głównie wybite szyby) budynki dwóch szkół - Szkoły Podstawowej nr 55 i Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Budynki zabezpieczają nasze służby, organizujemy także nowe lokalizacje, w których uczniowie będą mieć lekcje od poniedziałku - do czasu naprawienia szkód - przekazał prezydent Katowic Marcin Krupa.

AKTUALIZACJA 13:15

Ratownicy dotarli do ciała jednej z poszukiwanych osób. to 68-letnia kobieta.

AKTUALIZACJA 15:15

Służby poinformowały, iż ratownicy dotarli do ciała drugiej drugiej poszukiwanej kobiety.

W działaniach bierze udział ponad 30 zastępów, około 150 ratowników w tym 30 kadetów z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo–Ratownicza z Jastrzębia-Zdroju. Na miejscu działaniami ratowniczymi kieruje Zastępca Komendanta Głównego nadbryg. Arkadiusz Przybyła - przekazuje śląska PSP.

Gruzowisko przeszukują psy, jeśli nie podejmą tropu i nie wskażą, by miały znajdować się tam kolejne osoby, na miejsce wjedzie ciężki sprzęt.

Prezydent Katowic przekazał na swoim profilu na Facebooku, iż spod gruzów wydobyto żywego psa.

AKTUALIZACJA 16:00

Zakończyła się akcja poszukiwawcza na miejscu wybuchu.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hmmmm (87.239. * .85) 27.01.2023 23:18

Coś mi nie pasuje na tym zdjęciu.... To nie te zdjęcie nie chodzi o wybuch.... Inne załamanie dachu i wierzę inaczej ustawione.

~mysz (83.10. * .204) 27.01.2023 21:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzielni strażacy dziękujemy, że jesteście tak ofiarni.