Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ofiary wybuchu w Katowicach wysłały przed śmiercią list pożegnalny

List z wyjaśnieniami przyczyn wybuchu trafił do redakcji Interwencji Polsatu. Został wysłany dwa dni przed zdarzeniem, w środę 25 stycznia.

Ofiary wybuchu w Katowicach wysłały przed śmiercią list pożegnalny
Budynek parafialny przy Bednorza 20 zamieszkiwany był przez rodziny duchownych, znajdowało się tam również mieszkanie lokatorskie i niedawno wyremontowane mieszkanie dla uchodźców. / fot. PSP

List od ofiar wybuchu

Redakcja Interwencji Polsatu ujawniła fragmenty listu, który otrzymała od ofiar katastrofy w Szopienicach. Przypomnijmy, że przy ul. Bednorza w Katowicach, w budynku należącym do parafii ewangelicko-augsburskiej, w piątek około 8:30 doszło do wybuchu gazu. Po kilku godzinach poszukiwań, ratownicy spod gruzów wydobyli ciała dwóch osób, to kobiety w wieku 41 i 69 lat. Tuż po zdarzeniu z miejsca ewakuowano siedem osób, w tym dwoje dzieci, 3- i 4-letnie, które trafiły do szpitala. W akcji udział brało blisko 200 strażaków, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jastrzębia-Zdroju z psami.

W poniedziałek (30.01.) Interwencja opublikowała wiadomość dotyczącą listu, który dotarł do redakcji. Został wysłany dwa dni przed zdarzeniem, ofiary tłumaczyły w nim "jak doszło do tej tragedii". Napisały, że były w ciężkiej sytuacji, m.in. z powodu choroby jednej z nich, i nie otrzymały od księdza pomocy, o którą poprosiły. Przekazały, iż duchowny chciał je wyrzucić z mieszkania, a one nie miały gdzie się podziać. To miało pchnąć je do podjęcia desperackiego kroku.

Sprawa w sądzie

Budynek parafialny przy Bednorza 20 zamieszkiwany był przez rodziny duchownych, znajdowało się tam również mieszkanie lokatorskie i niedawno wyremontowane mieszkanie dla uchodźców. Obiekt, na skutek zniszczeń nie nadaje się do wyremontowania, zostanie poddany rozbiórce.

- W katastrofie zginęły dwie osoby z mieszkania lokatorskiego, trzecia przebywa w szpitalu. Poszkodowane zostały córki wikarego parafii, które czeka poważne leczenie. Ksiądz i jego żona odnieśli niegroźne obrażenia - przekazał biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Marian Niemiec.

Dodajmy, że lokatorzy i parafia spotkali się w sądzie, sprawa została rozstrzygnięta pozytywnie na rzecz parafii.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mysz (83.10. * .87) 30.01.2023 23:24

Rozum człowieka tego nie ogarnia.Co dzieje się z ludźmi.Dla zemsty, bezrozumnie wysadzić dom w powietrze razem z ludźmi.To jest szok.Tego nawet komentować nie potrafię.