Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Otwarto Izbę Tradycji Barbórkowej

Izba Tradycji Barbórkowej została otwarta w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych. Gromadzi ponad 4 tys. eksponatów związanych z górnictwem. Przedsięwzięcie powstało przy współudziale finansowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Otwarto Izbę Tradycji Barbórkowej
W Izbie Tradycji Barbórkowej zgromadzono ponad 4 tys. eksponatów. Fot. ZSTB

Otwarto Izbę Tradycji Barbórkowej

Pomysłodawcą powstania izby jest nauczyciel ZSTB Rafał Mastela, który do swojego pomysłu przekonał dyrektor Elżbietę Kanak. Do przedsięwzięcia przyłączyli się również nauczyciele i uczniowie szkoły. Uroczystego otwarcia Izby Tradycji Barbórkowej dokonano w piątek, przy współudziale władz miasta.

- Dziękuję wszystkim, którzy swoim działaniem przyczynili się do powstania Izby Tradycji Barbórkowej. Etos ciężkiej pracy przyświecał poprzednim pokoleniom mieszkającym w Jastrzębiu-Zdroju. O tym, jak wyglądało ówczesne życie zawodowe, wiemy już wiele.  Jednak co właściwie wiadomo o sposobach spędzania wolnego czas przez jastrzębian? W jaki sposób relaksowali się po ciężkiej szychcie? Jakie zainteresowania i pasje rozwijali w czasie wolnym od pracy? I wreszcie, jakie tradycje zabrali ze swoich rodzinnych stron? Na te pytania odpowiedź znajdą państwo w naszej izbie - mówił Janusz Toborowicz, prezes Szkolnego Klubu Inicjatyw Lokalnych „Fachmany”.

W Zespole Szkół Techniczno-Branżowych podkreślają, że ważne jest, aby młode pokolenie poznawało historię swojego miasta, swojej małej ojczyzny. 

- Kładziemy nacisk na kompleksowe przygotowanie naszych absolwentów na pewne wejście w rynek pracy, dbamy również o to, aby poznawali historię swojej małej ojczyzny. Jestem przekonany, że  izba będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród miłośników lokalnej historii i tradycji.  Już teraz zapraszam państwa w progi naszej szkoły - mówił Janusz Toborowicz, prezes Szkolnego Klubu Inicjatyw Lokalnych „Fachmany”.

Izbę Tradycji Barbórkowej mogą zwiedzać wszyscy chętni po uprzednim zgłoszeniu takiej chęci do sekretariatu Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju, przy ulicy 11 Listopada, tel.: (032) 47 62 071.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Raperkaklasztorna (89.64. * .195) 06.03.2023 07:53
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem