Otwarto Izbę Tradycji Barbórkowej

Izba Tradycji Barbórkowej została otwarta w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych. Gromadzi ponad 4 tys. eksponatów związanych z górnictwem. Przedsięwzięcie powstało przy współudziale finansowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Otwarto Izbę Tradycji Barbórkowej
W Izbie Tradycji Barbórkowej zgromadzono ponad 4 tys. eksponatów. Fot. ZSTB

Otwarto Izbę Tradycji Barbórkowej

Pomysłodawcą powstania izby jest nauczyciel ZSTB Rafał Mastela, który do swojego pomysłu przekonał dyrektor Elżbietę Kanak. Do przedsięwzięcia przyłączyli się również nauczyciele i uczniowie szkoły. Uroczystego otwarcia Izby Tradycji Barbórkowej dokonano w piątek, przy współudziale władz miasta.

- Dziękuję wszystkim, którzy swoim działaniem przyczynili się do powstania Izby Tradycji Barbórkowej. Etos ciężkiej pracy przyświecał poprzednim pokoleniom mieszkającym w Jastrzębiu-Zdroju. O tym, jak wyglądało ówczesne życie zawodowe, wiemy już wiele.  Jednak co właściwie wiadomo o sposobach spędzania wolnego czas przez jastrzębian? W jaki sposób relaksowali się po ciężkiej szychcie? Jakie zainteresowania i pasje rozwijali w czasie wolnym od pracy? I wreszcie, jakie tradycje zabrali ze swoich rodzinnych stron? Na te pytania odpowiedź znajdą państwo w naszej izbie - mówił Janusz Toborowicz, prezes Szkolnego Klubu Inicjatyw Lokalnych „Fachmany”.

W Zespole Szkół Techniczno-Branżowych podkreślają, że ważne jest, aby młode pokolenie poznawało historię swojego miasta, swojej małej ojczyzny. 

- Kładziemy nacisk na kompleksowe przygotowanie naszych absolwentów na pewne wejście w rynek pracy, dbamy również o to, aby poznawali historię swojej małej ojczyzny. Jestem przekonany, że  izba będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród miłośników lokalnej historii i tradycji.  Już teraz zapraszam państwa w progi naszej szkoły - mówił Janusz Toborowicz, prezes Szkolnego Klubu Inicjatyw Lokalnych „Fachmany”.

Izbę Tradycji Barbórkowej mogą zwiedzać wszyscy chętni po uprzednim zgłoszeniu takiej chęci do sekretariatu Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju, przy ulicy 11 Listopada, tel.: (032) 47 62 071.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Raperkaklasztorna (89.64. * .195) 06.03.2023 07:53
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem