Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Jak się starzeć bez godności?"

„Jak się starzeć bez godności?” - to pytanie postawiły sobie dwie gościnie „Wieczoru Kobiet” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. Było to spotkanie z przymrużeniem oka, ale nie zabrakło również rozmów o dramatycznych historiach tych zupełnie niedawnych, i tych sprzed 78 lat.

"Jak się starzeć bez godności?"
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Fot. KaBa

"Jak się starzeć bez godności?" - spotkanie ze znanymi reportażystkami 

Spotkanie było zorganizowane w okolicach daty 8 marca, czyli Międzynarodowego Dnia Kobiet i zgromadziło liczne grono słuchaczy, nie tylko pań. Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka prowadziły konwersację, która iskrzyła się od nieoczekiwanych puent i skojarzeń. Była utrzymana w lekkim, luźnym tonie - z przymrużeniem oka. Nie oznaczało to jednak, że występowały w niej jedynie tematy błahe. W istocie panie dotknęły zagadnienia obecności seniorów (bardzo nie lubią tego określenia) we współczesnym społeczeństwie polskim.

- Mam takie poczucie, że kobiety, że ludzie po 50. roku życia stają się niewidzialni, przezroczyści, że nie zwraca się na nich uwagi, jako na mało istotny wręcz nic nieznaczący szczegół. Osobom takim przypisuje się jedynie rolę obsługową. Mają opiekować się wnukami, zrobić obiad dla dorosłych dzieci itp. Narzuca im się zachowania wynikające z utrwalonych od lat stereotypów - mówił Ewa Winnicka.

Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska wspólnie prowadzą podcast pt. „Jak się starzeć bez godności?”. Wydały również książkę pod tym samym tytułem. Autorki starają się spojrzeć na proces starzenia, jako na kolejny etap życia ze swoimi cieniami, ale i blaskami oraz możliwościami. Przekonują, że jesień życia może być ciekawa i barwna, że jest czas na podróż, miłość, zabawę, korzystanie z uroków, które niesie chwila.

 Podczas spotkania czytelnicy poruszyli również tematy związane z innymi książkami autorek: „Rok 1945. Wojna i pokój” (Grzebałkowska), czy „Był sobie chłopczyk” (Winnicka). Jastrzębianie, goszcząc u siebie tak znane reportażystki, nie mogli odmówić sobie pytań związanych z ich najbardziej znanymi książkami. Na zakończenie spotkania panie podpisywały swoją najnowszą publikację oraz inne książki, przyniesione przez wiernych czytelników.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pomki (188.137. * .108) 13.03.2023 18:32

Spotkanie radosne, ale nie można było nie wspomnieć o wcześniejszych reportażach. Na koniec pojawiło się wielkie wzruszenie...Nie zapomnę tego spotkania.

~Inki (188.137. * .108) 13.03.2023 18:27

Wyjątkowe spotkanie. Mimo wielkiego dorobku dziennikarskiego, obie panie skromne i naturalne .Pozostawiły mnóstwo pozytywnej energii.

~jastrzębianka_niestety_jeszcze (93.179. * .142) 13.03.2023 12:22
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~jastrzębianka_niestety_eszcze (93.179. * .142) 13.03.2023 11:07

Z całym szacunkiem dla p. dyrektor biblioteki i autorki tego artykułu, ale dwukrotne przekręcenie nazwiska pani Magdaleny Grzebałkowskiej, zarówno w zapowiedzi podczas występu na żywo, jak i w tym artykule, to chyba nie pomyłka, tylko ignorancja. Proszę bardziej się przygotować na drugi raz.
A za ciekawe spotkanie, serdecznie dziękuję