Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

JSW S.A. ma górę pieniędzy, ale i tak się zadłuży. Pomimo sprzeciwu związków zawodowych

Związkowcy uważają, że w obecnej sytuacji zaciąganie zobowiązań jest nieuzasadnione, bo spółka jest w świetnej sytuacji. Zdaniem ekspertów pora na pozyskanie finansowania dłużnego jest odpowiednia, bo gdy nadejdzie kryzys, JSW nie dostanie od banków ani złotówki.

JSW S.A. ma górę pieniędzy, ale i tak się zadłuży. Pomimo sprzeciwu związków zawodowych
Przewodniczący Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy JSW S.A. Andrzej Leganowicz, Prezes Zarządu JSW S.A. Tomasz Cudny, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych JSW S.A. Robert Ostrowski.

16 marca 2023 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Główny punkt obrad dotyczył wyrażenia zgody na ustanowienie zabezpieczeń planowanego finansowania dłużnego dla JSW S.A.

1,65 mld zł długi, hipoteka na kopalniach i zastawy rejestrowe na majku JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaciągnie w sumie 1,65 mld zł w kredytach terminowych, pożyczkach terminowych i kredycie odnawialnym. Finansowania udzieli konsorcjum krajowych instytucji finansowych*. Pieniądze mają zostać przeznaczone na refinansowanie istniejącego zadłużenia finansowego, finansowanie "innych celów ogólnokorporacyjnych", a także finansowanie "inwestycji środowiskowych".

1,65 mld zł zostanie zabezpieczone m.in. poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomościach oraz zastawach rejestrowych na zbiorach rzeczy ruchomych w: Ruchu Zofiówce, KWK Knurów-Szczygłowice, KWK Pniówek, Ruchu Bzie.

Szczegółowy kształ uchwały publikujemy w załączniku:

Projekty_uchwal_NWZA_JSW_16.03.2023 [PDF]

Po co zaciągać zobowiązania, skoro JSW na już ma 9 mld zł?

Sprzeciw wobec zaciągnięcia zobowiązań zgłosił uczestniczący w NWZA Sławomir Kozłowski - akcjonariusz JSW S.A. oraz przedstawiciel reprezentatywnych związków zawodowych działających w JSW S.A. S. Kozłowski zauważył, że aktualnie JSW posiada 5 mld zł w zamkniętym funduszu inwestycyjnym i 4 mld zł w gotówce. Co więcej, przy obecnych cenach węgla, można spodziewać się, że spółka wypracuje 2 mld zł zysku w 2023 roku.

Dalej Sławomir Kozłowski stwierdził, że warunki wynegocjowane przez zarząd przewidują zastawienie majątku spółki i licznych spółek zależnych, a także konieczność utrzymania buforu pieniężnego w kwocie 750 mln zł.

- Uważamy, że proponowane finansowanie dłużne w aktualnych warunkach nie jest ekonomicznie uzasadnione

- podkreślił Sławomir Kozłowski.

Związkowiec dodał, że pracownicy spółki pamiętają 2015 rok, gdy wobec żądań instytucji finansowych, JSW znalazła się w trudnej sytuacji, a załoga musiała zrzec się części wynagrodzenia. Zdaniem związkowców, nakłady finansowe, które spółka będzie musiała ponieść na obsługę zadłużenia, lepiej byłoby zainwestować w majątek spółki, zwiększając jej wartość.

Związkowcy zapytali wprost, ile będzie kosztować obsługa nowego finansowania dłużnego, a także na co zostaną przeznaczone te środki.

Kredyty na lepszych warunkach?

Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych Robert Ostrowski nie odpowiedział na pytanie, ile będą wynosić koszty obsługi finansowania. Tym niemniej warunki mają być lepsze od obecnych, dlatego wykorzystanie części środków finansowych na spłatę obecnego zadłużenia "ma wygenerować duże oszczędności".

R. Ostrowski zauważył, że część finansowania dłużnego będzie miała formę kredytu obrotowego, który jako tako - jeśli się z niego nie korzysta - nie generuje kosztów.

JSW chce zmniejszyć emisję metanu i zagospodarować ten gaz cieplarniany

Wiceprezes Robert Ostrowski stwierdził też, że środki w dużej części będą przeznaczone na transformację ekologiczną.

Dyrektor ds. strategii JSW S.A. Sebastian Wąs doprecyzował, że na inwestycje środowiskowe ma zostać przeznaczone 500 mln zł. Z jednej strony pozwolą one na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej strony umożliwią realizację programu gospodarczego wykorzystania metanu (do ponad 90% w 2026 roku).

Coraz trudniej finansować działalność opartą na węglu

Głos zabrała również Alina Wołoszyn z KPMG, która zawodowo wspiera spółki w pozyskiwaniu finansowania (KPMG to globalny podmiot świadczący usługi audytorsko-doradcze). Ekspertka zauważyła, że współpracuje z JSW S.A. od 11 lat. W tym czasie spółka doświadczyła dwóch kryzysowych związanych z cyklicznością koniunktury rynkowej. W takich okolicznościach droga do pozyskania finansowania jest zamknięta. Dlatego finansowanie pozyskuje się właśnie wtedy, gdy sytuacja jest dobra, czyli taka jak obecnie. Alina Wołoszyn stwierdziła również, że finansowanie działalności opartej na węglu staje się coraz trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.


* Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o., PZU S.A., PZU Życie S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Polska Kasa Opieki S.A., PKO BP S.A., Alior Bank S.A.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rozumni (89.64. * .4) 18.03.2023 13:17

Celem jest zniszczenie JSW. Zanim elektrownie korzystające z węgla koksującego zmienią się w elektrownie korzystające z energii czystej (wiatr, woda, słońce) trzeba będzie kupować potrzebny węgiel. To będzie szkodzić nam wszystkim. Ale taki cel ma do wykonania Jarosław Kaczyński. Głównym celem jest zniszczenie gospodarcze Polski i wyjście z UE.

~Mieszkaniecccc (85.202. * .83) 18.03.2023 12:08

Wiele firm w Polsce jak np ubezpieczyciele celowo wyprowadzajs zyski poto aby na polecenie zasilic SP lub inna instytucje ludzi wladzy Tak bylo z Biotikiem,.Oni celowo np udzielali pozyczki zaleznym firma , choć wiedzieli ze te nigdy nie zostana splacone ,czyli wyprowadzali kase aby zasilic nieslychane gaze kolegow krolika.Pytanie kiedy kamy do czynienia z dzialaniem ja szkode własnej firmy.Zwiazki Zawodowe maja wlasnych prawników,nieprawdaz

mhl999 18.03.2023 09:26

związki zawodowe od kiedy to są w zarządzie spółki? z jednej strony dziwna decyzja zarządu ale z drugiej kredyt lepiej brać jak jest kasa. przy 9mld własnych zasobów branie 1,65mld nie ma większego sensu. kredyt obrotowy może się przydać.

~Gajowyzwąsami (89.174. * .113) 17.03.2023 17:04
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Skarbnik (79.184. * .70) 17.03.2023 09:01
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~august (188.137. * .144) 17.03.2023 05:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

JSW się zadłuży bo trzeba masne wynagrodzenie wypłacać ekspertowi od górnictwa Kałuży.

~Skarbnik (79.184. * .70) 16.03.2023 12:25
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 16.03.2023 12:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ZZ wszystko wiedzą najlepiej łącznie z ich tłustymi kotami.
Jeśli tacy z nich managerowie to niech sami sprywatyzują kopalnie i nimi władają. W czym problem?