Jakie badania można wykonać w Jastrzębiu-Zdroju na NFZ?

Profilaktyka 40 plus, program badań prenatalnych i profilaktyka chorób układu krążenia - to zaledwie część badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, które można wykonać w Jastrzębiu-Zdroju. Prezentujemy całą listę.

Jakie badania można wykonać w Jastrzębiu-Zdroju na NFZ?
W ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia wykonywane są badania biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL‑cholesterolu, HDL‑cholesterolu, triglicerydów i glukozy). (fot. Justyna Koniszewska)

PROFILAKTYKA 40 PLUS

To program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 roku życia. Celem programu jest wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi. Program Profilaktyka 40 PLUS obejmuje podstawowe badania profilaktyczne, w tym profilaktyczne badania laboratoryjne. Badania profilaktyczne są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, mężczyzn oraz pakiet wspólny. Program realizowany będzie do 31 grudnia 2023 r. Badania z programu realizowane są we wskazanych Punktach Pobrań sieci Laboratorium Diagnostyka.

PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

W ramach programu wykonywana jest kolonoskopia diagnostyczna. Badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym. Program skierowany jest do osób w wieku 50-65 lat oraz w wieku 40-49 lat, jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Z programu wyłączone są osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz osoby, które wykonały kolonoskopię w okresie ostatnich 10 lat. Skierowanie nie jest potrzebne. W Jastrzębiu-Zdroju program badań przesiewowych raka jelita grubego realizują: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Gastro-Clinic.

PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

W ramach programu wykonywane są badania biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL‑cholesterolu, HDL‑cholesterolu, triglicerydów i glukozy), dokonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz określany jest współczynnik masy ciała (Body Mass Index – BMI). Program realizowany jest przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę. Program skierowany jest do osób w wieku od 35 do 65 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia. Bezpłatne badania układu krążenia można wykonać u każdego lekarza rodzinnego. Skierowanie nie jest potrzebne.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem. Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia): które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii; otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Skierowanie nie jest potrzebne. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu w Jastrzębiu-Zdroju realizuje: „Medicus 99” Czuczman w Jastrzębiu-Zdroju.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie cytologiczne, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem. Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

PROGRAM BADAŃ PRENATALNYCH

W ramach programu wykonywane są m.in.: badania nieinwazyjne: USG płodu; badania biochemiczne: oznaczenia w surowicy krwi; komputerowa ocena ryzyka choroby płodu na podstawie testów przesiewowych; porada genetyczna. W przypadku wykrycia niepokojących zmian u pacjentki kierowana jest ona na dalszą diagnostykę w ramach programu. W przypadku konieczności wykonywania dalszej diagnostyki pacjentka kierowana jest do ośrodka specjalistycznego poza programem. Na badania wykonywane w ramach programu powinien skierować kobietę lekarz prowadzący ciążę. Bezpłatne badania prenatalne w ramach programu w Jastrzębiu-Zdroju realizuje: Jas-Medica w Jastrzębiu-Zdroju.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Osawda (87.239. * .85) 20.03.2023 22:58

Rezonans magnetyczny czas oczekiwania w Jastrzębiu to 4 mc stan stabilny a w kedziezynu Koźlu stan stabilny to 1 mc . Albo cóż jest nie tak z NFZ albo coś nie tak jest w WSS nr 2