Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ktoś zniszczył wieloletni bluszcz w Lesie Czyżowickim. Apel strażników o pomoc [ZDJĘCIA]

W jednym z obszarów Lasu Czyżowickiego, od około 20 lat rósł bluszcz, który występował na kilku drzewach. Niestety ktoś zniszczył rośliny. Straż leśna apeluje o pomoc i prosi o informacje.

Ktoś zniszczył wieloletni bluszcz w Lesie Czyżowickim. Apel strażników o pomoc [ZDJĘCIA]
Komendant Kazimierz Szweda przy drzewie z uszkodzonym bluszczem, który występował w tym rejonie około 20 lat. Foto Fryderyk Kamczyk

Bluszcz występował w lesie przez około 20 lat. Zniszczone rośliny zauważyli pracownicy lasów.

- W zeszłym tygodniu pracownicy służby terenowej zgłosili do straży leśnej informację, z której wynikało, że w oddziale 253 A lasu czyżowickiego tj. niedaleko strefy przemysłowej w Czyżowicach, kompleksie leśnym typowo dębowym doszło do zniszczenia bluszczu, który rósł na tym terenie od około co najmniej 20 lat – mówi komendant straży leśnej Kazimierz Szweda.

Rośliny występowały w tym rejonie na co najmniej kilku drzewach. Jak podkreślają strażnicy, bluszcz ma nie tylko aspekt wizualny, ale jest schronieniem dla ptaków, jest również rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną. Kwitnie bardzo obficie w okresie od września do października i występuje na terenie całej Polski, rośnie nawet do 300 lat.

Zniszczenia dokonano na drzewach w Lesie Czyżowickim. Foto FK

Komu przeszkadzały rośliny i dlaczego zostały zniszczone?

- Prawdopodobnie zrobili to wielcy nieudacznicy, bo bluszcz tej wielkości, z taką zgrubiałą łodygą, który rósł co najmniej 20 lat, po odcięciu nie nadaje się do niczego. Ta roślina zwiędnie i uschnie. Być może ktoś myślał, że te odcięte elementy, po umieszczeniu w ziemi wypuszczą korzenie. Bluszcz był pocięty na pewne elementy, nie wszystkie zostały zabrane z lasu, więc podejrzewamy, że chodziło właśnie o chęć posadzenia tej rośliny w ogródku. Przy tak grubej łodydze jest to niemożliwe – dodaje komendant Szweda.

Nie tylko bluszcz

Strażnicy wykluczają akt wandalizmu, gdyż w takim przypadku elementy uszkodzonej rośliny byłyby pozostawione w miejscu dokonania wycinki. Bluszcz nie jest jedyną rośliną, którą nielegalnie pozyskuje się z lasów. Komendant Szweda zwraca również uwagę na kradzieże mchów, których w lasach jest wiele rodzajów, pierwiosnków oraz innych roślin.

-Bardzo dużo ludzi jeździ, chodzi po lasach i zbiera ten mech do toreb i reklamówek. Z naszych ustaleń wynika, że jest on częściowo wywożony do Holandii, Belgii i Niemiec. Każde takie pozyskanie w lesie jest nielegalne i jest złamaniem prawa. Nawet grabienie liści czy zbieranie chrustu musi być uzgodnione z administracją lasów panstwowych – mówi komendant.

Wyrwano także korzenie rośliny. Foto FK

Jakie kary można dostać za wykroczenia i przestępstwa

Nikt nie może samowolnie dokonywać zmian w lesie, gdyż jest to naruszenie ekosystemu. Coś, co dla nas jest nieistotne, dla organizmu leśnego może być bardzo ważne a wręcz kluczowe. Łamanie prawa w lesie można podzielić na przestępstwa i wykroczenia.

- Tutaj można iść w dwóch kierunkach. Możemy mówić o wykroczeniu i nałożyć mandat lub oddać sprawę do sądu i to jest najwłaściwsze. Bo w tych przypadkach nie można mówić o taryfie ulgowej. Moim zdaniem, nie można tego traktować jako zwykłe wykroczenie. W przypadku wspomnianego bluszczu, który rośnie 20 lat kara 500 zł moim zdaniem jest zbyt niska. Trzeba to potraktować jako przestępstwo – informuje Kazimierz Szweda.

Apel strażników leśnych

- Bardzo byśmy prosili wszystkie osoby, które zauważyły jakieś podejrzane zachowania lub mają wiedzę kto mógł dokonać tej wycinki o przekazanie nam tej informacji. Przypominamy również o możliwości zgłaszania innych wykroczeń i przestępstw na terenie lasu, jak: kradzież drzewa czy nielegalny wjazd do lasu. Tutaj apeluje również o informacje dotyczące crossów czy quadów, które poruszają się po lesie niszcząc go i płosząc zwierzynę doprowadzając czasem do jej śmierci. Każdy "crossowiec" czy "quadowiec" jest znany w swoim środowisku i może zwykła koleżeńska lub sąsiedzka rozmowa załatwiłaby sprawę. Jednak jeśli widzimy łamanie prawa to zróbmy zdjęcie i prześlijmy strażnikom leśnym lub policji - kończy komendant Szweda.

Kontakt do Straży Leśnej

Kazimierz Szweda

Komendant

Tel.: +48 32 422 37 48 wew. 221

+ 48 604473818,

+ 48 606435027,

+ 48 534550052

kazimierz.szweda@katowice.lasy.gov.pl

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rufi (46.134. * .242) 10.04.2023 12:12

A co z wyciętymi dębami za tartakiem. Jest to pomnik przyrody - aleja dębu czerwonego. Zero reakcji, a pnie do dzisiaj zamaskowane wystawają z trawy.

~ciekawy (188.137. * .185) 09.04.2023 21:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przy okazji chciałem zgłosić że ktoś wyciął i wywiózł setki drzew. Podejrzewam że zostały sprzedane - zapewne do Chin, proszę strażników o reakcję, w tej chwili ten "las" wygląda jak po przejściu huraganu .

cytat "Wyrżnęli kawał lasu w Czyżowicach. Tłumaczą, że to było konieczne"