Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Światowy Dzień Ziemi sprzątali Szotkówkę

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Ziemi.  Z tej okazji w gminie Godów sprzątano rzekę Szotkówkę. W akcji wzięli udział również jastrzębianie.  Szkółka Pływania Pietrzyk zapewniła kajaki oraz zabezpieczała spływ.

W Światowy Dzień Ziemi sprzątali Szotkówkę
Chętnych do sprzątania Szotkówki w Światowym Dniu Ziemi nie brakowało. Fot. nph

W Światowy Dzień Ziemi sprzątali Szotkówkę

W sobotę panowała prawdziwie wiosenna pogoda. W tym dniu przeprowadzono akcję sprzątania Szotkówki w gminie Godów. Przedsięwzięcie było połączone ze spływem kajakowym i poznaniem tej meandrującej rzeki. Kajaki i zabezpieczenie spływu zapewniła jastrzębska Szkółka Pływania Pietrzyk.

-  Do spływów na rzece Szotkówce, która jest również na terenie Jastrzębia, przekonywałem od dawna. Wreszcie stało się to realne, wykonalne. Zachęcam wszystkich, aby płynąć dalej poza Jastrzębie, czyli do Godowa. Ten odcinek jest dobrze przygotowany przez strażaków, którzy pousuwali przeszkody. W sobotę, wraz z tą gminą, zorganizowaliśmy sprzątanie rzeki. W przedsięwzięciu oprócz tamtejszych mieszkańców wzięła udział także grupka jastrzębian, którzy są pasjonatami kajakarstwa - relacjonował Robert Pietrzyk.

Uczestnicy zebrali kilkanaście worków odpadów

Uczestnicy zebrali kilkanaście worków odpadów, wśród których znajdowały się nawet materiały budowlane. Samorządowcy przypominają, że zaśmiecanie rzeki jest zabronione. Podkreślają, iż stanowi ona bogactwo regionu i wpływa na podniesienie walorów turystycznych.

- Kajakarstwo to świetna sprawa. Posprzątaliśmy rzekę, ale też wypoczęliśmy na łonie przyrody. Szotkówka jest piękną rzeką. Pływanie to bardzo dobry sposób na wyciszenie się i odpoczynek. Szanujmy nasze bogactwo przyrody - mówiła jastrzębianka Alicja, jedna z uczestniczek akcji.

Sprzątanie z okazji Światowego Dnia Ziemi odbyło się w ramach projektu ochrony przyrody województwa śląskiego „Śląskie. Przywracamy błękit”. Projekt współfinansowany jest z Programu LIFE Unii Europejskiej - program działań na rzecz środowiska i klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres jego realizacji to 1 stycznia 2022 roku - 31 grudnia 2027 roku.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~OficerProwadzacy (196.12. * .118) 25.04.2023 08:52

Ten syf jest bez przerwy sprzątany

~GumowyEkolog (94.75. * .70) 25.04.2023 08:35

Najbardziej ekologiczne jest wzmocnienie brzegu Gmyrdka starymi oponami. Można to zobaczyć koło mostka przed cmentarzem komunalnym.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 25.04.2023 08:16

Światowy Dzień Ziemi...
Europejska Stolica Kultury...
Dzieje się w tej upadającej osadzie górniczej ;-)