Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Górnictwo polega na walce z naturą, która czasami zaskakuje". Jak w JSW dbają o bezpieczeństwo górników?

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 1,14 miliarda złotych na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nakłady w 2023 roku mają być wyższe.

"Górnictwo polega na walce z naturą, która czasami zaskakuje". Jak w JSW dbają o bezpieczeństwo górników?
Spółka kładzie duży nacisk na jakość szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje pracowników

Polskie górnictwo węgla kamiennego na przestrzeni lat zmieniło się prawie nie do poznania. W kopalniach pracują nowoczesne maszyny i urządzenia, które często są sterowane i monitorowane przez systemy informatyczne. Górnicy są wyposażeni w coraz lepsze narzędzia oraz sprzęt ochrony osobistej.

Niestety zmiany dotyczą również zagrożeń naturalnych, które nasilają się w związku z coraz większą głębokością eksploatacji. Kopalnie wydobywają węgiel coraz głębiej i w coraz trudniejszych warunkach. Aby zminimalizować zagrożenia naturalne, górnicze spółki nieustanne prowadzą profilaktykę, która jest coraz bardziej kosztowna.

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 1,14 miliarda złotych na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym roku na bezpieczeństwo pracowników Spółka zaplanowała wydać ponad 1,16 miliarda złotych. Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku JSW wydała 374 miliony złotych.

W zeszłym roku Spółka najwięcej wydała (800 mln zł) na profilaktykę w zakresie zagrożeń naturalnych, tj.: zagrożenia pożarowego – 258 mln zł, metanowego – 236 mln zł, klimatycznego – 123 mln zł, zawałami – 100 mln zł, wybuchem pyłu węglowego – 63,4 mln zł , wodnego – 12,6 mln zł i tąpaniami – 7 mln zł. Pozostałe koszty obejmowały m.in. zakup sprzętu ochrony osobistej – 47 mln zł, odzieży i obuwia roboczego – 12 mln zł, koszty związane ze szkoleniem – 7,5 mln zł, ochroną zdrowia pracowników – 14 mln zł.

- Dla zarządu JSW bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze górnictwo wymaga od nas większego zaangażowania. Poprzez ogromne nakłady na profilaktykę zagrożeń naturalnych staramy się stworzyć naszym pracownikom najbezpieczniejsze warunki pracy, jakie tylko się da. Z większością zagrożeń występujących na dole kopalni potrafimy walczyć, mamy je rozpoznane i zdefiniowane, ale musimy pamiętać, że górnictwo polega na walce z naturą, która czasami nas zaskakuje – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Jastrzębska Spółka Węglowa inwestuje również poprawę warunków pracy m.in. w klimatyzacje wyrobisk, odwadnianie poziomów, stosowanie odpylaczy i systemów zraszania, jak również o modernizację central metanometrycznych i urządzeń pomiarowych.

Spółka kładzie duży nacisk na jakość szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje pracowników. Szkoleniami objęte są wszystkie grupy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem osób zatrudnionych w warunkach występujących zagrożeń naturalnych. W celu zapewnienia wysokiej jakości szkoleń, od grudnia ubiegłego roku szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje dla pracowników Spółki przeprowadzane są przez JSW Szkolenie i Górnictwo.

JSW jest pierwszą spółką górniczą, która uruchomiła wewnętrzną platformę szkoleniowo-informacyjną „Strefa sztygara i nie tylko”, która ma na celu dostarczenie pracownikom różnorodnych narzędzi i informacji, służących do pogłębiania wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Na platformie udostępniono szczegółowe informacje dotyczące bhp. Za pomocą platformy pracownicy mogą wziąć udział w comiesięcznych konkursach z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp.

Ważnym wsparciem podczas szkoleń pracowników nowoprzyjętych jest utworzona w 2022 roku aplikacja „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360º”. Dzięki niej bez wychodzenia z domu można obejrzeć reprezentatywne obiekty i miejsca Spółki, tworzące realistyczny obraz kopalni węgla kamiennego. Multimedialny spacer pozwala przejść codzienny „szlak” górnika od bramy kopalni, poprzez zjazd na dół, aż po ścianę wydobywczą. Aplikacja „Kopalnie JSW 360o” jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce w zakresie popularyzacji wiedzy o kopalni węgla kamiennego i występujących w niej zagrożeniach.

To nowatorskie spojrzenie na górnictwo ma bardzo ważny aspekt edukacyjny. Aplikacja „Kopalnie JSW 360º” zdobyła nagrodę pierwszego stopnia w kategorii „Przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne” w 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Z uwagi na specyficzne warunki pracy w kopalniach, JSW wprowadziła dla swoich pracowników obowiązkowy poszerzony zakres lekarskich badań profilaktycznych z zakresu medycyny pracy. Rozszerzony zakres badań obejmuje obowiązkowe, dodatkowe badania z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia dla pracowników własnych oraz firm świadczących usługi w ruchu zakładów górniczych JSW.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawy (188.137. * .95) 07.06.2023 09:32

SolidaruchŚmierdzący - i czym tu się chwalić ? 25 lat machania łopatą za nasze podatki

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .74) 07.06.2023 09:14

do Anka Pisanka - znojdź se chłopa to ci ulży . Wiem co pisze bo 25 lot po technikum górniczym na dole przerobiłem i czytając już długo twe koments myślę że to ci pomoże.

~Rylewski1235 (188.137. * .181) 05.06.2023 07:49

Żadne pieniædze nie zastæpiæ doświadczonych pracowników których kopalnie na polecenie panów związkowców zwalniajæ...bo sæ niewygodni.....

~Kubmma (85.202. * .83) 04.06.2023 09:05

Czekamy nadal na publikacje pozwu Posla Matusiaka i odpowiedzi pozwanego Tuska. Panie Posle ,skoro publicznie ogłosiles ze skarżysz Donalda Tuska - powiedziałeś A to powiedz B , opublikuj . Jeżeli Pan nie założyłeś skutecznie ,powtarzamy skutecznie sprawy a tylko dla celów przed wyborczych robi szum to co bedziemy o Panu mysleć?!

~do_nizej (37.30. * .38) 03.06.2023 20:38

Święte słowa

~drrwal (188.137. * .64) 03.06.2023 13:51
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~op (91.192. * .86) 03.06.2023 12:21
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

S_K 03.06.2023 11:12
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Objektywny_ (37.30. * .38) 03.06.2023 09:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Budryk (109.196. * .66) 03.06.2023 01:53
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Anka_Pisanka (91.225. * .91) 02.06.2023 22:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Górnictwo polega na walce z naturą, która czasami zaskakuje".
A co w tym dziwnego, że natura broni się przed szkodami górniczymi?
Każdy górnik dożywotnio powinien płacić po minimum 1000zł miesięcznie na fundusz ochrony środowiska.
Kto przecież inny, jak nie górnicy, tak dewastują Matkę Naturę i generują hałdy, tąpnięcia i inne zapadliska?

~Zdruzgotany (31.0. * .215) 02.06.2023 15:24
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Dramat (178.26. * .47) 02.06.2023 15:07
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem