Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przymusowa relokacja imigrantów jest jak handel żywym towarem - twierdzi poseł PiS Bolesław Piecha

Poseł Bolesław Piecha uważa, że Polska jest otwarta na imigrantów chętnych do pracy, ale na żaden mechanizm relokacji nielegalnych imigrantów nie może być zgody. My z kolei pytamy o barierę na granicy z Białorusią, której skuteczność w walce z kryzysem migracyjnym na naszej wschodniej granicy jest podważana przez niektórych ekspertów. Co na to wpływowy poseł Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu?

Przymusowa relokacja imigrantów jest jak handel żywym towarem - twierdzi poseł PiS Bolesław Piecha
Poseł Bolesław Piecha mówi, że budowa bariery na granicach z Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim nie jest "polskim wymysłem".

Kwestia imigrantów zdominowała spotkanie polityków Zjednoczonej Prawicy z dziennikarzami, które zorganizowano w Rybniku 26 czerwca. Poseł Bolesław Piecha powiedział, że legalni imigranci, którzy chcą pracować, są w Polsce mile widziany. Natomiast nie ma zgody na mechanizm relokacji nielegalnych imigrantów, który zamierza wprowadzić Komisja Europejska. Art 79. Ust. 5 Traktatu o Unii Europejskiej stanowi, że polityka migracyjna jest wyłączną kompetencją państw członkowski. Komisji Europejskiej nic do tego. - Nie po raz pierwszy Komisja Europejska wykracza poza traktatowe - ustalenia dodał poseł Bolesław Piecha i zapowiedział organizację referendum krajowego, w którym obywatele Polski wypowiedzą się w kwestii poglądów na migrację.

Zadaliśmy posłowi Bolesławowi Piesze kilka dodatkowych pytań na ten temat:

- Problem nielegalnej imigracji to nie tylko południe Europy i Komisja Europejska. To również sytuacja na naszej wschodniej granicy. Niedawno Straż Graniczna poinformowała o 31-letnim przemytniku, który przyznał się do winy i skorzystał z prawa dobrowolnego poddania się karze 7 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócił do tego procederu.

- Na granicy z Białorusią i obwodem kaliningradzkim jest wybudowana bariera. To nie jest polski wymysł. Takie bariery są wybudowane między Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi, na Węgrzech, w Bułgarii etc. Natomiast ja za wymiar sprawiedliwości i orzeczenia sądów nie odpowiadam. Widocznie sąd tak a nie inaczej zmiarkował te sprawy. To tylko potwierdza, że niezależność sądownictwa w Polsce jest zachowana.

- Wspomina pan o barierze, która miała bardzo duże znaczenie dla powstrzymania kryzysu nielegalnej imigracji, ale teraz, gdy taktyka działania grup przemytycznich się zmieniła, ta sama bariera nie spełnia już tak ważnej funkcji, bo wydłuża czas przekroczenia granicy o około 10 minut...

- Nie mam takich doświadczeń jak pan, panie redaktorze. Nie wiem, jak długo trzeba forsować ten mur. Być może pan próbował i wie.

- Ja nie próbowałem, natomiast gdy czegoś nie wiem, wsłuchuję się w głos ekspertów. To właśnie eksperci od migracji o tym mówią (m.in. prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami, UW, patrz: https://www.youtube.com/watch?v=5Y9GX7qxLXc - red.).

- Eksperci mają to do siebie, że mają różne zdania. Tak samo jak naukowcy. Prawda leży po środku. Polską racją stanu jest powstrzymać nielegalną imigrację.

- Czyli nie planujecie rozbudowy tej bariery o nowoczesne czujniki, które...

- To jest planowane, będziemy o to dbać. To jest ważne zadanie, które wynika z zadań przekazanych przez Frontex. Unia Europejska ma obowiązek chronić zewnętrzne granice Unii, choć czasem w Brukselii się o tym zapomina. Te zadania stworzyła specjalna unijna agencja Frontex. To nie jest przypadek, że jej siedziba jest w Warszawie.

- Gdybyśmy otworzyli granicę i ona byłaby przepuszczalna w takim stopniu jak była, to... landy niemieckie już podnoszą hasła, by na granicy z Polską też postawić coś takiego, uszczelnić granice. Wtedy imigranci zostaliby w Polsce i całkowicie zdestabilizowali nasz wewnętrzny spokój (wtrącenie senatora Wojciecha Piechy - red.)

- Nie mówię o tym, żeby otwierać granicę, ale o rozbudowie tej bariery, bo ona jest mało skuteczna.

- Będziemy ją unowocześniać. Nie będziemy dobudować kolejnych pięter, żeby forsowanie nie zajmowało 10 minut, jak pan twierdzi, a 15 minut...

- Nie pytałem o kolejne piętra, ale o czujnikach oraz inne nowoczesne rozwiązania, które są wykorzystywane np. w Izraelu.

- Rozwiązania elektroniczne mają duże możliwości. Pewni z nich skorzystamy i korzystamy.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Negral (31.179. * .1) 28.06.2023 09:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Zgroza55
..."katastrofalny stan polskiej gospodarki"

Katastrofalny, to jest stan twojego umysłu, przez oglądanie TVN.

~PijePOdŻabkąSkrzat (167.86. * .212) 28.06.2023 09:46

To nie tylko handel żywym towarem, to więzienie ludzi! Ci migranci nie chcą być w Polsce, mamy ich tu więzić, trzymać na siłę?

~Zgroza55 (185.126. * .211) 28.06.2023 09:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

znowu odwracanie uwagi od katastrofalnej sytuacji gospodarczej polski ????

~Nigdy_PO (46.204. * .223) 28.06.2023 09:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najgorsze jest to, że Makrela sprowadziła ich do siebie, tych normalnych pracujących zostawią u siebie, a element z grubymi kartotekami kryminalnymi odeślą Polakom.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .111) 28.06.2023 09:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

rozumiem że te ze kieleckiego do Kilecuf tysz ? Jak miałem radio nowe w F 126p to radio i opony ukradli , a jak żygali przez balkon to na mój. Zgadzam się emigranci won ale wszyscy !

~realia (141.95. * .180) 28.06.2023 07:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wczoraj wieczorem w Nanterre pod Paryżem podczas zamieszek migranci spalili całą miejscowość , to samo chce nam zafundować PO w Polsce .